Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Strefa wolna od wirusów. Jak odkazić mieszkanie po chorobie?
Dezynfekcja lokum po przebytej chorobie, to zabieg ważny nie tylko w obliczu koronawirusa. Warto o nim pamiętać, gdy przeszliśmy grypę, przeziębienie czy inną infekcję o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Szkodliwe patogeny jeszcze przez wiele dni mogą stanowić realne zagrożenie dla pozostałych domowników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by dobrze oczyścić z nich nasze cztery kąty.
Chorobotwórcze drobnoustroje mogą znajdować się na każdej powierzchni, z którą chory miał kontakt. To nie tylko odzież, bielizna osobista, pościel czy ręczniki, które należy wyprać w wysokiej temperaturze (min. 60 st. C). To również takie elementy wyposażenia, jak klamki, uchwyty szafek i mebli, poręcze, włączniki świateł, słuchawka domofonu – wszystkie warto przetrzeć środkiem na bazie alkoholu. Zwróćmy też uwagę na elektronikę, z której chory korzystał. Pilot do telewizora, ekrany smartfonów oraz tabletów, klawiatura laptopa, włączniki czy przyciski wszelkich sprzętów RTV i AGD bywają prawdziwym rezerwuarem bakterii i wirusów. Przybory higieniczne chorego (m.in. szczoteczka do zębów czy gąbka do kąpieli) najlepiej wyrzucić i wymienić na nowe.

Łazienka i toaleta
Siedliskiem zarazków są umywalka, kabina prysznicowa, wanna lub brodzik oraz WC. Odkażamy je stosując silne detergenty np. na bazie chloru, które po odpowiednim rozcieńczeniu sprawdzą się też do mycia podłóg czy schodów.

Sypialnia
W sypialni zarazki gromadzą się na łóżku, podłogach, meblach, wszelkich elementach wystroju w jego bezpośredniej okolicy. Materac oraz meble tapicerowane możemy odkazić przy pomocy środków na bazie alkoholu lub korzystając np. z myjki parowej. W ten sposób umyjemy i odkazimy też okna, dywany, podłogi. Nie zapominajmy o firanach i zasłonach – je również warto wyprać lub wygotować.

Kuchnia
W kuchni skrupulatnego czyszczenia będą wymagały naczynia i sztućce. Posiadacze zmywarki poradzą sobie z ich dezynfekcją, nastawiając program na możliwie najwyższą temperaturę. W przeciwnym razie trzeba będzie je wyparzyć. Nie zapominajmy też o frontach meblowych, blatach, stołach i krzesłach oraz koszu na śmieci.

Pokój malucha
Jeśli chorowało dziecko, trzeba wysprzątać półki z zabawkami. Misie i materiałowe przedmioty można wyprać podobnie jak ubrania. Zabawki z plastiku warto wyszorować wodą z dodatkiem detergentu, albo przetrzeć środkiem odkażającym na bazie spirytusu, a później dokładnie wypłukać.

Wymiana powietrza na świeże
To jedna z najprostszych i bardziej skutecznych metod, które pomogą nam pozbyć się zarazków. Warto pamiętać, że zwykłe uchylenie okna nie załatwi sprawy. Musimy otworzyć okna tak szeroko, jak pozwala ich zamocowanie i wietrzyć co najmniej pół godziny. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej cyrkulacji, niektóre patogeny mogą unosić się w powietrzu i wtórnie osiadać na różnych powierzchniach.

Do odkażania mieszkania należy używać tradycyjnych detergentów oraz środków na bazie alkoholu. Akcesoria, z których korzystaliśmy podczas sprzątania (ścierki, mopy itp.) trzeba na koniec zdezynfekować, a najlepiej wymienić na nowe. Unikniemy w ten sposób rozprzestrzeniania się obecnych na nich drobnoustrojów.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
marija 5.173.96.53 28.04.2020

Ja mam parownicę i to niezastąpiony sprzęt jeśli chodzi o takie sprzątanie. Kupiłam sobie na myjki.eu - wszystko dokładnie czyści a przy tym usuwa 99% bakterii!

user
kinga 89.65.59.118 24.06.2020
Nie wiem, czy akurat to pomoże ale wiem że firmy też się uczą jak sobie radzić z koronawirusem, wiele spraw załatwia się teraz zdalnie a i dla tych co obracają gotówką pojawiły się sterylizatory banknotów można je kupić na przykład od firmy Avarus z Marek
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium