Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Jak zrobić płyn do dezynfekcji?
Prosty przepis według wytycznych WHO.

Środki antybakteryjne to obecnie produkty trudno dostępne. Choć ich ceny w ostatnich tygodniach poszybowały w górę i tak masowo znikają ze sklepowych półek, co jest związane z groźbą epidemii nowego typu wirusa. Przepis na domowy płyn do dezynfekcji opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Specjaliści ds. ochrony zdrowia zgodnie zalecają mycie rąk jako najbardziej podstawowy sposób walki z chorobotwórczymi mikrobami. Ciepłą wodą, mydłem, minimum 20 – 30 sekund, bardzo dokładnie i bardzo często. Dotyczy to nie tylko koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego zapalenie płuc o nazwie COVID-19, ale też wirusa grypy i innych drobnoustrojów odpowiedzialnych za sezonowe infekcje. W sytuacjach, gdy do bieżącej wody i mydła nie mamy dostępu, warto mieć pod ręką antybakteryjny żel do rąk – koniecznie na bazie wysokoprocentowego alkoholu, który skutecznie niszczy wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje.


Przepis z internetu?

Kiedy środki odkażające stały się najbardziej pożądanym towarem i brakuje ich na sklepowych półkach, w sieci pojawia się coraz więcej porad, jak stworzyć taki specyfik w domowych warunkach. Nie zawsze są skuteczne. Sprawdzoną recepturę zamieściła na swojej stronie internetowej WHO. Do wykonania potrzebujemy zaledwie kilku łatwo dostępnych składników (patrz ramka). Stworzona mikstura będzie miała takie samo działanie, jak te kupowane w sklepach.

Domowy płyn dezynfekujący do rąk wg receptury WHO

Składniki na 100 ml:

• 75 ml alkoholu o stężeniu 95 – 96 proc. (spirytusu)
• 20 ml żelu aloesowego lub gliceryny
• 5 ml wody utlenionej 3 proc.

Ilość składników można precyzyjnie odmierzyć np. strzykawką. Dla uzyskania pożądanego zapachu można dodać 2 – 3 krople (nie więcej!) ulubionego olejku eterycznego.

Wykonanie:

Wszystkie składniki należy wlać do większego słoika, zakręcić i energicznym potrząsaniem wymieszać zawartość.

Gotowy płyn trzeba przelać do pojemnika, który będziemy nosić przy sobie. Sprawdzą się puste buteleczki podróżne z atomizerem. Są dostępne praktycznie w każdej drogerii.

Kiedy dezynfekować ręce?
Specjaliści ostrzegają, że nadmierna higiena też bywa szkodliwa, bo obniża naturalną odporność naszego organizmu. Dlatego środki do dezynfekcji powinny być stosowane jedynie w uzasadnionych sytuacjach. Jakich? Jeśli umycie rąk nie jest możliwe, gdy przebywamy w dużych skupiskach ludzi lub wykonujemy pracę, która wymaga ciągłego kontaktu z dużą liczbą osób, udajemy się do szpitala, przychodni, kosmetyczki czy fryzjera, korzystamy z komunikacji miejskiej oraz publicznych toalet.


Nie tylko dłonie

Nie zapominajmy o dezynfekcji rzeczy, których nieustannie dotykamy, np. klawiaturach, pinpadach, kluczach, klamkach, przyciskach w windach, pieniądzach. Zwłaszcza nasze telefony powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy dziennie szmatką nasączoną alkoholem. Warto o tym pamiętać, nie tylko w czasie zagrożenia koronawirusem wywołującym COVID-19.

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Azot 31.183.138.232 14.03.2020

I tam, szkoda fatygi, można kupić 5 litrów płynu do dezynfekcji z Orlenu za 95 zetów!!!

user
mojnick 83.31.18.63 16.03.2020

Jedni każa siedziec w domu, a tu drudzy polecaja biec do sklepu po butelke z atomizerem..
Poza tym juz widze, jak kazdy ma w domu spirytus 95%

user
Aleksandra88 194.61.68.197 09.04.2020

To prawda, nie wszyscy mają z czego zrobić płyn do dezynfekcji. Przepisów jest mnóstwo, ale trzeba mieć składniki. Da się jednak znaleźć płyny dezynfekcyjne. Na https://sprzedajemy.pl/zdrowie-i-uroda/zdrowie/srodki-dezynfekcyjne są takie środki antybakteryjne, zarówno do rąk, jak i do powierzchni.

user
gwiazda99 188.147.49.41 02.07.2020

Ja tam wolę sobie kupić , ten Trisept Max jest bardzo dobry. Antybakteryjny, antywirusowy i antygrzybiczny. Na prawdę doby żel, butelka nie duża można wszędzie ze soba zabrac

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium