Życie Podkarpackie nr 13/2020 Życie Podkarpackie nr 13/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 93/2020, Czwartek 2 kwietnia 2020 r., Franciszka i Władysława
Opublikowano
Dlaczego warto i jak stosować kosmetyki z retinolem?
Potrafi zdziałać cuda dla urody – odmładza, rozjaśnia skórę i doskonale radzi sobie z trądzikiem. Retinol to hit ostatnich lat w wielokierunkowej pielęgnacji każdego typu skóry, a na dodatek jego zawrotna kariera ma solidne podstawy w nauce.

Zbawienny wpływ retinolu na skórę odkryto już w latach 80. XX w. i od tego czasu gruntownie badano. Udowodniono nie tylko jego wyjątkową skuteczność, ale również bezpieczeństwo stosowania. Pod tajemniczą nazwą kryje się pochodna dobrze wszystkim znanej witaminy A. W takiej postaci może przenikać do głębszych warstw skóry, gdzie stymuluje do pracy fibroblasty. To komórki skóry właściwej odpowiedzialne za produkcję  elastyny i kolagenu  oraz syntezę kwasu hialuronowego, czyli podstawowe substancje zapewniające jędrność, gładkość i sprężystość skóry. Niestety aktywność fibroblastów maleje z wiekiem i tu wkracza retinol, który może ten proces znacznie spowolnić. W rezultacie po kilku miesiącach skóra staje się jędrniejsza i gęstsza, bardziej elastyczna, znikają drobne zmarszczki, a głębokie i mimiczne spłycają się. Ale to nie wszystko, co retinol ma nam do zaoferowania. Wiele pozytywnych zmian widać już po kilku tygodniach.

Sekretna broń przeciw pryszczom

W początkowym okresie stosowania kosmetyków z retinolem zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka. Dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu poszarzała, zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana, a spod niej wyłania się zdrowa, rumiana cera – taka o jakiej zawsze marzyłaś!

Uregulowany zostaje proces złuszczania i odnowy naskórka, pory są odblokowane, zmniejsza się widoczność przebarwień i blizn, a dzięki działaniu przeciwzapalnemu – skłonność do powstawania zmian trądzikowych i pryszczy. Z czasem skóra staje się gęstsza, lepiej ukrwiona i dotleniona. Zdrowsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Jak stosować?

Do stosowania retinolu przekonują kosmetolodzy i dermatolodzy, zastrzegając jednak, by zawsze trzymać się zaleceń dawkowania podanych na opakowaniu kosmetyku. Preparaty aplikowane nieprawidłowo mogą wywoływać podrażnienia – zaczerwienienie, swędzenie czy nadmierne złuszczanie naskórka. Stopniowe wprowadzanie retinolu do rutyny pielęgnacyjnej nie powinno wywołać żadnych negatywnych skutków.

Najlepiej zacząć od minimalnej aktywnej dawki tej substancji (w stężeniu 0,2 – 0,5 proc.) i przez pierwsze 2 – 3 tygodnie kuracji stosować wybrany preparat co trzeci dzień. Jak? Niewielką ilość preparatu (ziarnko grochu) aplikujemy wieczorem cienką warstwą na umytą i dokładnie osuszoną skórę. W przypadku dyskomfortu po wchłonięciu (ok. 30 minut) warto nałożyć krem nawilżający. W dzień stosujemy kremy z filtrem min. SPF 30. W tym czasie unikamy innych potencjalnie drażniących składników, tj. witaminy C czy kwasów AHA. Niewskazane są również kremy zawierające olejki eteryczne i wyciągi ziołowe. Preparaty zawierające retinol są bezwzględnie przeciwwskazane w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Kiedy efekty?

By zauważyć korzystne skutki kuracji retinolem, potrzeba wielu tygodni. Większość specjalistów jest zgodna, że wyraźne efekty powinny się pojawić już po 3 miesiącach i po tym czasie warto zrobić 3-miesięczną przerwę. Najlepiej cały proces przeprowadzać raz w roku, w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra mniej narażona jest na promieniowanie słoneczne.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 13/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium