Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 150/2020, Piątek 29 maja 2020 r., Teodozji i Magdaleny
Opublikowano
Wygląd skóry zdradza, co dzieje się w organizmie
Czy wiesz, że skóra bywa pierwszym sygnalistą, że w organizmie dzieje się coś niedobrego? Specjaliści twierdzą, że jej stan odzwierciedla dolegliwości i choroby, z którymi możemy się zmagać, nawet o tym nie wiedząc. Przebarwienia, pieprzyki i inne zaobserwowane na ciele zmiany w wielu przypadkach powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Mogą być wczesnym zwiastunem wielu chorób, nie tylko dermatologicznych.
Skóra jest największym organem w naszym organizmie. Ma około dwóch metrów kwadratowych, waży około dwa kilogramy i stanowi barierę ochronną przed szkodliwym wpływem świata zewnętrznego. Jest też bardzo czułym barometrem zdrowia. Zaburzenia związane z metabolizmem, układem hormonalnym i pokarmowym człowieka, działanie wirusów, bakterii, grzybów czy alergenów – to wszystko widać na skórze jak na dłoni. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Skóra prawdę Ci powie
Jeśli skóra swędzi, zmienia się jej koloryt, pojawiają się grudki, krosty, obrzęk czy rumień to znaczy, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego – podkreślają specjaliści. Mogą to być m.in. problemy z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym (kiedy cera jest zażółcona), niedokrwistością i niedoborem żelaza (jest blada) albo nadczynnością tarczycy czy nadciśnieniem (zaczerwieniona). Małe, miękkie grudki w kolorze wosku pojawiające się na powiekach zwykle są sygnałem podwyższonego cholesterolu, a podkrążone oczy, prócz niewyspania, mogą zdradzać m.in. choroby wątroby, nerek i śledziony. Zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas i towarzyszą im inne niepokojące objawy.

Pojawienie się swędzącej pokrzywki zwykle jest objawem reakcji alergicznej, np. na pokarmy, kurz, niektóre leki. Zdarza się też, że alergeny pochodzą z wnętrza organizmu – np. w przypadku istnienia ognisk zakaźnych (m.in. wywołanych próchnicą zębów), a także chorób pasożytniczych i grzybiczych przewodu pokarmowego. Wysypka pęcherzykowa, która pojawia się w obrębie połowy ciała (najczęściej na tułowiu i twarzy), a towarzyszy jej silne pieczenie i ból skóry, może być objawem półpaśca.

Brunatne przebarwienia i ciemne plamy pod pachami, na szyi oraz w okolicach podbrzusza mogą świadczyć z kolei o rozwijającej się cukrzycy, ale też raku żołądka. Na zróżnicowane procesy nowotworowe mogą wskazywać też m.in.: przewlekły świąd (trwający dłużej niż 6 tygodni); bolesne zmiany pęcherzowo-nadżerkowe na błonach śluzowych; głębokie, nieregularne bruzdy w obrębie rąk oraz palców; ogniska rumieniowe na dekolcie, karku i ramionach; drobne, białe, rozlane łuszczące się zmiany (przypominające rybią łuskę); gwałtowny wysiew brodawek łojotokowych; miejscowe odbarwienia skóry i wiele innych.

Nie panikuj i regularnie się badaj
Choć wiele ze wspomnianych symptomów skórnych może być w rzeczywistości niegroźnych, wszystkie powinny nas zachęcić do wizyty u lekarza – zwłaszcza, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas lub pojawiły się nagle. Trzeba po prostu obserwować skórę i zgłaszać każdy niepokojący nas objaw podczas wizyty u internisty. I choć wyłącznie fachowa konsultacja zagwarantuje nam pewność postawienia prawidłowej diagnozy, to samodzielna kontrola zmian skórnych może pomóc w szybkim i skutecznym wyleczeniu niebezpiecznego schorzenia.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium