Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Jemioła – nie tylko symbol świąt
Jemioła to dla wielu, obok udekorowanej choinki, obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu.
Wiszący u powały pęk jemioły ma zapewnić pomyślność i odpędzać złe moce, stwarza też okazję do skradnięcia pocałunku. Ale świąteczna symbolika to nie wszystko, co jemioła ma do zaoferowania. Jest to też roślina lecznicza.
Wiszący u powały pęk jemioły ma zapewnić pomyślność i odpędzać złe moce, stwarza też okazję do skradnięcia pocałunku. Ale świąteczna symbolika to nie wszystko, co jemioła ma do zaoferowania. Jest to też roślina lecznicza.

Charakterystyczny, zielony i kulisty krzew jemioły pasożytuje na innych roślinach (zazwyczaj na drzewach takich jak sosny, brzozy, topole, olchy) i pobiera od nich wodę i substancje mineralne. Jest zbudowany z dość krótkich gałązek obsypanych zielonymi, skórzastymi liśćmi, a zimą drobnymi, białymi owocami. 


Surowiec zielarski

W zielarstwie wykorzystywane są głównie suszone gałązki i liście jemioły. Zbieramy je od grudnia do marca, suszymy w temperaturze pokojowej (ok. 25 st. C), a susz przechowujemy w papierowej torbie w przewiewnym miejscu. Można go wykorzystać do przygotowania naparów, odwarów czy maceratów. Ilość i rodzaj zawartych w nim substancji są uzależnione od drzewa, na którym jemioła pasożytowała. Do najcenniejszych zalicza się: lektyny, polisacharydy, alkohole cukrowe, aminokwasy, flawonoidy, fitosterole, peptydy. 


Działanie

Jemioła działa m.in. moczopędnie, uspokajająco, zwiększa częstotliwość skurczów serca, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Występuje też jako składnik ziołowych mieszanek wspomagających leczenie nadciśnienia i miażdżycy, łagodzących bolesne miesiączki czy dolegliwości wywołane menopauzą. 


Roślina trująca

Chociaż jemioła wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, należy uważać z jej przyjmowaniem. Jest to roślina trująca, której przedawkowanie może mieć nieprzyjemne skutki uboczne, tj. wymioty, biegunki i drgawki. Zanim zastosujemy jemiołę, poradźmy się lekarza lub farmaceuty.

 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium