Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Zamiast szamponu odżywka, czyli pielęgnacyjne hity blogerek
Twoje włosy są niesforne, puszą się, szybko tracą nawilżenie? Koniecznie wypróbuj metodę pielęgnacji, na której punkcie oszalał internet. To mycie włosów, ale bez udziału szamponu. W roli głównej występuje odżywka.

Całkowita rezygnacja z szamponu na rzecz odżywki może wydawać się szaleństwem, ale ten sposób pielęgnacji ma swoje zagorzałe miłośniczki. To głównie posiadaczki skóry wrażliwej, włosów kręconych i skłonnych do puszenia oraz panie, które przesadziły ze stylizacją na gorąco i rozjaśnianiem, przez co ich kosmyki stały się suche, łamliwe i wymagały mocnej regeneracji. Relacjonują, że już kilka zabiegów wystarczyło, by ich czupryna stała się bardziej miękka i sprężysta. Znikły też problemy z rozczesywaniem i elektryzowaniem, a włosy lepiej się układały.


Dlaczego to działa?

Odżywki i maski do włosów nie pienią się i sprawiają wrażenie raczej tłustych, jak więc mają oczyścić włosy? Sekret kryje się w składzie. Odżywki zazwyczaj zawierają delikatne środki myjące, ale w przeciwieństwie do szamponów są wolne od sulfatów, czyli substancji spieniających. Bo choć reklamy nauczyły nas, że obfita piana podczas mycia włosów gwarantuje ich czystość, to tak naprawdę nie ma ona takich właściwości. Sulfaty mogą za to wysuszać i podrażniać skórę głowy, ponieważ pozbawiają ją naturalnej ochronnej warstwy lipidowej. Używane zbyt często, doprowadzają także do puszenia się i odwadniania włosów.

Na czym to polega?

Mycie wygląda identycznie jak w przypadku szamponu: nakładamy na włosy odżywkę i masujemy głowę, a następnie spłukujemy. Warto potrzymać odżywkę nieco dłużej i spłukać włosy dopiero po kilku minutach. Jeśli mamy więcej czasu, możemy zastosować tzw. metodę OMO. Zgodnie z nią najpierw zabezpieczamy włosy odżywką (O), w drugiej kolejności myjemy szamponem (M). Na koniec znów nakładamy na pukle produkt odżywiający (O). Uwaga! Zarówno mycie odżywką, jak i metoda OMO nie są polecane w przypadku włosów bardzo delikatnych i rzadkich. Nie sprawdzą się również u osób mających problemy z przetłuszczaniem. Nie do końca zadowolone z efektu mogą być osoby przyzwyczajone do tego, jak zachowują się i jakie pozostają w dotyku włosy umyte szamponem oraz… oszczędni minimaliści, bo do takiego mycia zużywamy zdecydowanie więcej produktu niż w przypadku szamponu.

Czy każda odżywka się sprawdzi?

Nie. Blogerki zajmujące się tematyką urody i zdrowych włosów podkreślają, że nie każda odżywka może być zamiennikiem szamponu. Radzą, by podczas zakupu przestudiować etykietę. Powinny się na niej znaleźć substancje, które pomogą się pozbyć codziennych zanieczyszczeń z włosów, tj.: Behentrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride, Benzalkonium Chloride, Tallowtrimonium Chloride, Tricetyldimonium Chloride. Produkt powinien zawierać przynajmniej jeden z nich i to najlepiej wysoko w składzie. Jednocześnie należy wystrzegać się składników, które pokrywają włosy filmem (silikony, polyquaternium, parafina), obciążają je i są trudne do zmycia. To również naturalne oleje i proteiny.

 
Wciąż się wahasz?


Stosowanie odżywki zamiast szamponu nie jest dla wszystkich, wymaga trochę więcej czasu i cierpliwości, ale warto spróbować – może ta metoda jest stworzona właśnie dla twoich włosów?
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
GosiaS 212.96.239.70 27.01.2020

Czy w takim razie tę odżywkę- [link usunięty - reklama]mogę stosować zamiast szamponu? Czy będzie odpowiednio działał?

user
kasia.nowak92 37.47.110.18 25.02.2020

niee, to nie działa...

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium