Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 157/2020, Piątek 5 czerwca 2020 r., Walerii i Bonifacego
Opublikowano
Jakie zioła zbiera się pod koniec lata i jesienią?
Zioła, bogate w witaminy, mikro- i makroelementy oraz inne cenne składniki warto mieć pod ręką przez cały rok. Odpowiednio dobrane pomogą wzmocnić nasz organizm i przydadzą się przy wielu dolegliwościach. Kupimy je w sklepie zielarskim, ale wiele możemy zebrać samodzielnie.


Co i kiedy zbieramy?


W sierpniu zbieramy: owoce czarnego bzu (mają działanie przeciwzapalne i odkażające), liście mięty (działanie rozkurczowe, poprawiające trawienie), ziele miodunki (przyspiesza gojenie się ran, oczyszcza płuca), ziele wierzbówki kiprzycy (wzmacnia odporność), kwiaty nagietka (przyspieszają gojenie, działanie rozkurczowe). We wrześniu: liście borówki,  czernicy (obniżają poziom cholesterolu) oraz owoce głogu (wspierają serce, wzmacniają naczynia krwionośne). W październiku owoce: jarzębiny (poprawiają pracę żołądka, mają działanie moczopędne), kasztanowca (wzmacniają naczynia krwionośne), żurawiny błotnej (oczyszczają i poprawiają pracę nerek), a w listopadzie: jałowca (zwiększa wydzielanie soków trawiennych), kaliny (działanie przeciwbiegunkowe i poprawiające trawienie) i tarniny (regulują pracę jelit i działają przeciwzapalnie).

 


O tym nie zapominaj


Zioła zachowują najwięcej cennych właściwości, jeśli podczas zbiorów i przechowywania będziemy trzymać się kilku zasad. Zbiór przeprowadzamy w suchy i słoneczny dzień, najlepiej około południa lub pod wieczór – dzięki temu nie natkniemy się na rosę. Wszystkie suszymy w całości lub po rozdrobnieniu w przewiewnych, ciepłych i zaciemnionych miejscach lub w piekarniku w temperaturze do 35 st. C. A co z przechowywaniem? Najlepiej trzymać je w szklanym naczyniu (słoiku), w miejscu suchym i ciemnym: kwiaty i liście nie dłużej niż 12 miesięcy, owoce do 24 miesięcy, a korzenie i korę najdłużej, bo do 36 miesięcy.

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium