Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Pielęgnacja jak w zegarku
Czy wiesz, że w ciągu doby z godziny na godzinę zmieniają się potrzeby twojej skóry? Rankiem przydaje jej się doping, w ciągu dnia pomocna dłoń w obronie przed czynnikami zewnętrznymi, wieczorem oczyszczenie, a nocą – odżywienie. Poznaj dobowy rytm skóry i wprowadź zrównoważoną pielęgnację. Efekty mogą cię zaskoczyć!
Około godziny 10 twoja cera jest w idealnej kondycji – nawilżona i promienna, a wszystko to zasługa jej biologicznego rytmu.
Około godziny 10 twoja cera jest w idealnej kondycji – nawilżona i promienna, a wszystko to zasługa jej biologicznego rytmu.

Rankiem...


Po nocy (między g. 5 a 8 rano) twoja skóra jest wypoczęta i dobrze odżywiona, a nawilżenie optymalne. Nie dopuszczaj do spadku jej kondycji. Opłucz twarz, ale o porannym peelingu zapomnij – szorstki kosmetyk pozbawi skórę warstwy ochronnej, której będzie potrzebować w ciągu dnia. Jeśli zauważasz obrzęki, zastosuj na przemian zimną i ciepłą wodę, która pobudzi krążenie i sprawi, że lepiej wchłoną się aktywne składniki kremu na dzień. Pamiętaj, że dobry produkt powinien nawilżać i chronić. Latem stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym.


W ciągu dnia...


Klimatyzowane pomieszczenia, wiatr, słońce, zanieczyszczenia – to tylko niewielki wycinek tego, z czym Twoja skóra musi się mierzyć na co dzień. Po g. 8 powoli przechodzi w tryb obronny, którego szczytowy moment przypada między g. 10 a 13. W tym czasie gruczoły łojowe pracują pełną parą, dlatego może się pojawić nieestetyczny błysk na nosie, czole, brodzie.

Do zmatowienia cery użyj chusteczek lub specjalnych bibułek – usuną nadmiar sebum bez naruszania makijażu, który najlepiej wykonać między 8 a 10. Co się dzieje później? Między g. 13 a 17 możesz zauważyć na twarzy pierwsze oznaki zmęczenia. Nic dziwnego – o tej porze zwykle jesteśmy po obiedzie, dlatego sporo energii zużywają procesy trawienne. Spryskaj twarz orzeźwiającą mgiełką, wodą termalną lub hydrolatem – odświeżą i nawilżą skórę
Sowa czy skowronek? Niewielkie odchylenia od proponowanego schematu są związane z twoim indywidualnym typem zegara biologicznego. Osoby o typie „skowronka” mogą wymienione zjawiska spostrzegać u siebie o ok. 1 do 2 godzin wcześniej, „sowy” – ok. 2 godz. później od przeciętnej.
Sowa czy skowronek? Niewielkie odchylenia od proponowanego schematu są związane z twoim indywidualnym typem zegara biologicznego. Osoby o typie „skowronka” mogą wymienione zjawiska spostrzegać u siebie o ok. 1 do 2 godzin wcześniej, „sowy” – ok. 2 godz. później od przeciętnej.


Wieczorem

W końcu upragniony czas relaksu? Nie dla twojej skóry. Kiedy ty odpoczywasz, ona pracuje. Po g. 17 powoli przechodzi w tryb regeneracji, staje się mniej wrażliwa i dobrze chłonie kosmetyki. To najlepsza pora na wizytę u kosmetyczki, testowanie nowych produktów, a także silniejsze zabiegi oczyszczające. Nie zwlekaj ze zmyciem makijażu, a na oczyszczoną skórę zaaplikuj krem lub serum na noc, bogate w składniki odżywcze i regenerujące. Takie, które będą wspomagać skórę w jej naturalnych procesach – odbudowywać barierę ochronną, uzupełniać niedobory witamin, stymulować nocną odnowę.


W nocy

Między 22 a 5 rano skóra intensywnie się regeneruje, oczyszcza i odżywia. W okolicach godziny piątej znów przestawia się na tryb dzienny, uruchamiając funkcje obronne. Rozpoczyna się kolejny cykl dobowy.Analizą dobowego rytmu biologicznego zajmuje się chronobiologia. Naukowcy zgłębiają m.in. funkcjonowanie naszego wewnętrznego zegara biologicznego, proces zasypiania i budzenia się, dobową rytmikę mechanizmów regulujących temperaturę ciała, wydzielanie hormonów czy ciśnienie krwi, zachodzących pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak pory roku, obrót Ziemi wokół własnej osi (sekwencja światła i ciemności) itp.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium