Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 156/2020, Czwartek 4 czerwca 2020 r., Karola i Franciszka
Opublikowano
Chcesz dobrze widzieć? Zadbaj o swoje okulary
Jesteśmy pokoleniem okularników. Według danych GUS co drugi dorosły Polak ma wadę wzroku wymagającą korekty. To Ty?

Niezależnie od tego, czy nosisz okulary przez całe życie, czy dopiero niedawno wylądowały na twoim nosie, ich zadaniem jest poprawa komfortu życia i swobody podczas wykonywania codziennych obowiązków. Niestety im gorzej się z nimi obchodzisz, tym gorzej tę funkcję spełniają – dotyczy to zarówno okularów korekcyjnych, jak i tych przeciwsłonecznych. Zakup nowych zwykle wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto nauczyć się o nie dbać, aby w dobrym stanie służyły nam jak najdłużej.

 

Czyszczenie? Tylko nie na sucho

Patrzenie przez brudne, tłuste lub zarysowane szkła męczy wzrok i irytuje. W takich sytuacjach okulary czyścisz tym, co akurat masz pod ręką – chusteczką higieniczną, serwetką, papierowym ręcznikiem czy skrawkiem koszuli. To błąd, który może prowadzić do powstawania rys i uszkodzeń delikatnej powłoki antyrefleksyjnej. Aby tego uniknąć, swoje okulary myj regularnie w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu o neutralnym pH (np. płynu do mycia naczyń), który gruntownie i bez pozostawiania smug usunie gromadzący się na okularach brud i tłuszcz. Kroplę środka spień między palcami, rozprowadź na soczewkach, a po chwili spłucz bieżącą, letnią wodą. Dla najlepszego efektu szkła delikatnie osusz miękką ściereczką z mikrofibry. Pamiętaj, że przecierać należy nie tylko soczewki, lecz całe okulary, zwracając szczególną uwagę na te ich części, które mają stały kontakt ze skórą, np. noski, zauszniki. Z trudno dostępnych miejsc zabrudzenia łatwiej usuniesz przy pomocy patyczków higienicznych.

 

Nie masz dostępu do bieżącej wody?

W terenie dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem będą spraye lub chusteczki nawilżane przeznaczone do czyszczenia okularów. Używaj ich zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W ostateczności możesz użyć zwykłej ściereczki z mikrofibry, ale suche ściereczki nie zawsze zdadzą egzamin, zwłaszcza gdy chcesz usunąć tłuste ślady.

 

Nie odkładaj, gdzie popadnie

Zdejmujesz okulary i…? Jeśli nie chowasz ich do futerału lub specjalnej tuby, to jak najszybciej wyrób sobie ten nawyk. Twarde, sztywne i wyściełane mikrofibrą lub inną delikatną tkaniną etui to najlepsza ochrona dla twoich okularów, kiedy akurat nie masz ich na nosie. Zapobiega przypadkowym uszkodzeniom, zgnieceniom czy zalaniom – również w torebce! Gdy zdejmujesz okulary tylko na chwilę, nigdy nie kładź ich szkłami do dołu i pamiętaj o poprawnym ułożeniu – wygięte końce zauszników powinny być skierowane do góry. Dzięki temu zapobiegniesz wykrzywianiu się oprawek.

Prawidłowe obchodzenie się z okularami pomoże w utrzymaniu ich w dobrym stanie, ale równie ważne jest wiedzieć, kiedy należy zakupić nową parę. Jeśli odczuwasz zmęczenie oczu, masz problemy z czytaniem książek, patrzeniem na ekran monitora czy na przedmioty położone blisko lub daleko, to może być odpowiedni moment na wizytę u optyka i badanie wzroku.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Kasia 90.156.29.170 20.05.2019

To prawda. Mi moja pani optyk z [link usunięty - reklama] powiedziała, że nie jak nie będe dbała o swoje okulary oti ch stan się pogorszy a mój wzrok się nie polepszy. Dlatego dbam o swoje okulary.

user
Eill 37.28.159.208 07.08.2019

Po pierwsze warto jest regularnie badac sobie wzrok. Tak aby dopasować okulary do wady wzroku. Szkła powinny być idealnie dobrane do wady bo dzieki temu dają nam idealna możliwośc widzenia. 

Polecam Trendy Opticians

https://trendyopticians.pl


Jest to siec salonów, daje możliwość wykonania badania wzroku za kilka złotych przy okazji kupna okularów. A obecnie mają promocje na wiele firmowych oprawek. 


Najlepiej jednak umówić sie na wizytę bo mają wielu chętnych. 

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium