Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 151/2020, Sobota 30 maja 2020 r., Feliksa i Ferdynanda
Opublikowano
Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Co łączy ocet, arnikę, czarną herbatę i pastę do zębów? Powszechnie uważa się, że pomagają się pozbyć siniaków. Te i inne domowe sposoby na sińce, stłuczenia i inne drobne urazy powinien znać każdy, kto ma w domu małe dzieci. A i starszym się przydadzą!

Siniaki i stłuczenia przytrafiają się wszystkim, dorosłym i dzieciom. Te niewielkie wylewy powstają, kiedy znajdujące się bezpośrednio pod skórą naczynia krwionośne pękają w następstwie uderzenia lub innej drobnej kontuzji. Zwykle niegroźne, ale bywają dosyć bolesne i na kilka – kilkanaście dni znaczą skórę barwami czerwieni i fioletu, a nawet czerni. To, jak długo się utrzymują, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz od tego, jak duży i głęboki był uraz. Na szczęście jest wiele sposobów, które pozwolą w miarę szybko złagodzić ból po stłuczeniu i zmniejszyć wielkość zasinienia.


Pierwsza pomoc: lodowy kompres

Jeśli zadziałamy szybko i sprawnie, może się okazać, że inne sposoby nie będą nam potrzebne, bo zasinienie w ogóle się nie pojawi. Lód (może być też dowolna mrożonka) zawijamy w ręcznik i przykładamy na obolałe miejsce na kilka minut (nie więcej niż 15). Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Czynność trzeba powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Nigdy nie wolno przykładać lodu bezpośrednio do skóry – zwłaszcza u dziecka – ponieważ łatwo może dojść do odmrożenia. Taki zimny okład nie tylko ukoi ból, ale przede wszystkim obkurczy naczynia krwionośne i zmniejszy podskórne krwawienie. Dzięki temu siniak nie rozleje się do maksymalnej wielkości.

Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
W aptekach bez problemu kupimy żelowe kompresy wielokrotnego użytku. Mogą być stosowane jako elastyczny lód lub łagodzący ciepły okład. Warto mieć je pod ręką!


Smaruj 3 razy dziennie

W domowej apteczce zawsze warto mieć maści, żele lub kremy na bazie heparyny. To substancja lecznicza rozbijająca zakrzepy krwi i przyspieszająca wchłanianie wszelkich wybroczyn, krwiaków i nacieków.  Na siniaki, krwiaki i urazy doskonale działają też wyciągi roślinne, m.in. z koszyczków arniki i nagietka, kasztanowca czy żywokostu. Dzięki zawartym w nich dobroczynnym związkom m.in. uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk, likwidują ból i działają przeciwzapalnie. Preparaty (maści, nalewki) zawierające polecane wyciągi roślinne dostaniemy w aptekach i sklepach zielarskich.


Babcia i internet radzą

Jeśli akurat nie mamy pod ręką wspomnianych preparatów, pomocne na stłuczenia będą też okłady z użyciem roztartej naci pietruszki (zawiera apigeninę zmniejszającą stan zapalny i ból), kapusty (beteroina, witaminy C i K, antocyjany pomogą zniwelować obrzęk), czarnej herbaty (tanina zwęża naczynia krwionośne). Proces gojenia siniaków przyspieszą natomiast stosowane zewnętrznie ocet i cebula, które pomagają usunąć gromadzącą się pod skórą krew. Z kolei najzwyklejsza pasta do zębów, nałożona na stłuczenie, dzięki zawartości mentolu daje uczucie ochłodzenia i zmniejsza obrzęk.

Kiedy do lekarza?

Na ogół siniaki nie wymagają oględzin lekarza. Oczywiście, o ile nie pojawiają się często i bez powodu, a doznany uraz nie niesie ryzyka złamania czy krwotoku wewnętrznego. Jeśli jednak jest wyjątkowo rozległy, doskwiera silny ból, jest problem z ruchomością kończyny, występują jakiekolwiek inne dolegliwości towarzyszące albo też siniaki pojawiają się samoistnie (ryzyko skazy krwotocznej), należy szukać pomocy specjalisty.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium