Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 289/2019, Środa 16 października 2019 r., Gawła i Ambrożego
Opublikowano
Jak dbać o skórę i włosy po basenie?
Korzyści z pływania jest mnóstwo. Ten rodzaj sportu angażuje niemal wszystkie mięśnie, sprawnie podkręca metabolizm, pozwala wyrzeźbić zgrabną sylwetkę. Nie obciążając stawów, wpływa pozytywnie na dolegliwości spowodowane siedzącym trybem życia. Jednak, tak jak czynność pływania wzmacnia mięśnie i kondycję, tak zawarty w basenowej wodzie chlor osłabia skórę i włosy. Jak temu zaradzić?

Chlor to pierwiastek chemiczny od lat stosowany do dezynfekcji i uzdatniania basenowej wody. Skutecznie zabija groźne bakterie (np. szczepy e. coli), wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz inne mikroorganizmy, ale i dla nas nie jest całkowicie obojętny. W wysokim stężeniu jest silnie trujący, w dopuszczalnym niższym – pogarsza kondycję skóry i włosów, może też wywoływać reakcje nadwrażliwości.

Jak chlor działa na skórę?

Przede wszystkim pozbawia ją ochronnej warstwy lipidowej. To dlatego po kąpieli na basenie staje się nieprzyjemnie szorstka, ściągnięta i przesuszona. U osób wrażliwych może pojawić się uczucie swędzenia, zaczerwienienie, a nawet wysypka. To nie brzmi zachęcająco. Na szczęście nie trzeba od razu rezygnować z pływania. Jeśli będziemy na bieżąco reagować na sygnały wysyłane prze organizm, korzystanie z chlorowanego basenu, nawet kilka razy w tygodniu, nie przyniesie nam wielkich szkód. Jak postępować ze skórą narażoną na kontakt z chlorowaną wodą?

Po wyjściu z basenu – prysznic

Dokładne umycie ciała pomoże pozbyć się resztek chloru ze skóry. Warto wybrać delikatny środek myjący, który przyczyni się do szybszej regeneracji płaszcza lipidowego – zanim organizm sam go odbuduje mija ok. 8-10 godzin. Do pielęgnacji zalecane są preparaty silnie odżywcze i nawilżające. Mogą to być np. emolienty, które chronią skórę przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Natłuszczają ją, dają uczucie gładkości i miękkości, łagodzą świąd i pieczenie. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach. W składzie kosmetyków warto szukać też innych składników (np. wazelina, gliceryna, lanolina), które tworzą warstwę ochronną i wzmacniają naskórek, a są przy tym dobrze tolerowane.

A co z czupryną?

Częsty kontakt z chlorem osłabia również włosy. Kosmyki tracą nawilżenie i blask, rozdwajają się i łamią, mogą wypadać. Dodatkowy problem mają posiadaczki włosów jasnych i rozjaśnianych – w kontakcie z chlorem mogą przybierać odcień zielonkawy. Aby do tego nie dopuścić trzeba je chronić, zanim zanurzymy się w basenie. Jak? Przede wszystkim nigdy nie rezygnujmy z czepka – dobrze wybrać model wykonany z materiału, który szczelnie przylega do głowy i nie wyrywa włosów podczas ściągania. Zanim nałożymy czepek, włosy trzeba dokładnie zmoczyć i zabezpieczyć odżywką, najlepiej na bazie silikonów lub olejów roślinnych (kokosowego, arganowego, z awokado, itp). Dzięki właściwościom hydrofobowym z powodzeniem stworzą barierę chroniącą przed szkodliwymi czynnikami. Po wyjściu z basenu włosy trzeba bezwzględnie umyć. W utrzymaniu ich odpowiedniego nawilżenia pomogą różnego rodzaju maski i odżywki.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium