Życie Podkarpackie nr 50/2019 Życie Podkarpackie nr 50/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 347/2019, Piątek 13 grudnia 2019 r., Łucji i Otylii
Opublikowano
Smog jest również w domu. Jak z nim walczyć?
Częste bóle głowy i zatok, nasilenie objawów alergii, przewlekłe zmęczenie, pogorszenie nastroju, problemy ze snem… Przyczyn tych objawów upatrujemy w naszych naturalnych skłonnościach do zachorowań, tymczasem winowajcą może okazać się zanieczyszczone powietrze. Nie tylko to, którym oddychamy na zewnątrz.

Gdy za oknami panuje smog, czas spędzany na dworze lepiej ograniczyć do minimum i schronić się w domu. W wielu wypadkach na niewiele się to zdaje. Udowodniono, że powietrze w budynkach – domach, biurach, sklepach – bywa nie lepsze niż na zewnątrz. Wystarczy otworzyć okno i spróbować przewietrzyć mieszkanie, by wpuścić do domu potężną dawkę smogu. Do tego dochodzą pleśń i grzyby oraz trujące substancje wydzielane przez tworzywa sztuczne, farby, środki czystości, urządzenia elektroniczne, a nawet meble i tkaniny. Jak sobie pomóc?

Zieleń w domu...

W porze doniesień o rekordowych poziomach  smogu dużo mówi się o roślinach doniczkowych, które działają jak naturalne filtry powietrza. W 1989 roku listę najskuteczniejszych opracowali naukowcy z NASA – miały pomóc uzdatniać powietrze na stacjach kosmicznych. To popularne gatunki – m.in. chryzantema, skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska, bluszcz pospolity czy dracena wonna. Zadbają o czystość chemiczną powietrza w domu i biurze. Zneutralizują szkodliwe związki, takie jak: trichloroeten, benzen, formaldehydy, ksyleny, tolueny, amoniak.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) charakteryzuje się wysoką zdolnością absorpcji zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim alkoholi, aldehydów, benzenu i formaldehydu.
Zarówno drzewa, jak i krzewy usuwają z powietrza szkodliwe gazy i zanieczyszczenia.
...zieleń na zewnątrz
Rośliny pomogą też ograniczyć wnikanie pyłów i innych zanieczyszczeń do naszych domów. Budynek zabezpieczony drzewami i krzewami przyjmuje nawet o połowę mniej pyłów niż wtedy, gdy nie otaczają go rośliny. Zwarta ściana zieleni wytłumi też dochodzący z ulicy hałas, będzie cieszyć oczy i produkować cenny tlen. Nawet jeśli mieszkamy w bloku czy domu wielorodzinnym, warto namówić innych lokatorów i przekonać wspólnotę czy spółdzielnię mieszkaniową do nowych nasadzeń zieleni.

Sprawność wentylacji najważniejsza

W sezonie grzewczym powinniśmy szczególnie dbać o to, by świeże powietrze było stale dostarczane do wnętrza, a zanieczyszczone usuwane. Wietrzenie odpada, dlatego kluczowe staje się sprawne działanie wentylacji. Przejawami nieprawidłowego jej działania są m.in. zaparowane okna i skraplająca się na nich woda, tzw. wsteczny ciąg, kiedy powietrze napływa kratką wentylacyjną do wnętrza, zamiast być nią wywiewane. Dochodzi do tego często, gdy w domu są szczelne okna i brakuje otworów nawiewnych. Eksperci doradzają, by w takich przypadkach rozszczelniać okna lub zamontować specjalne nawiewniki okienne, umożliwiające naturalną wentylację pomieszczenia. W sklepach budowlanych warto pytać o modele wyposażone w filtr antysmogowy.

A może oczyszczacz?

W sklepach dostępny jest również szeroki wybór urządzeń filtrujących powietrze w mieszkaniu. Oczyszczacze dobrej jakości oferują uzdatnianie powietrza za pomocą filtra HEPA, dzięki któremu możemy pozbyć się roztoczy, alergenów oraz grzybów oraz filtra węglowego, który oczyści powietrze z pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5. Urządzenia takie kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od funkcji, które spełniają, wielkości powierzchni, którą mają oczyszczać czy marki producenta.
9 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Robert 83.14.233.122 15.02.2019

Fajny i przydatny artykuł dla każdego. Gdyby ktoś był bardziej zainteresowany w temacie jakości powietrza w domu to zapraszamy na nasz specjalistyczny blog. 
Pozdrawiamy Podkarpacie [reklama]

user
Justme 89.229.203.57 15.02.2019

Jest wiele sposobów na to by walczyć ze smogiem. Jednym z i takim myślę najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest ekologiczne palenie w kotłach. Wielu z nas pali jeszcze w starych kopciuchach. Teraz jest  świetny, najlepszy czas by wymienić stary kocioł i skorzystać z dofinansowań jakie oferuje program „czyste powietrze” . Można zmodernizować sobie kotłownię, pomagają wypełniać wnioski, wystarczy chcieć. Nie wspomnę już o wygodzie użytkowania takiego urządzenia i czystej kotłowni. Ja korzystałam ze strony https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/?gclid=EAIaIQobChMIiprFsrS-4AIViIKyCh3w2AprEAAYASAAEgLJ7_D_BwE pozdrawiam seddvsnke i życzę samych pozytywnych wyborów  :)

user
Kasia 46.76.21.179 18.02.2019
Wcale nie jest prawda, ze zielone rosliny nie pomagaja w mieszkaniu. Ja mam duzo ich u siebie, ale mam tez oczyszczacz, bo cos musi filtrowac i zatrzymywac kurz i inne syfy  zdecydowanie polecam, bardzo fajnie dziala
user
atwa 94.40.75.201 20.02.2019

DRZEWA I KRZEWY- SPOSÓB NA WALKĘ ZE SMOGIEM - POLKI.PL

Adrianna89
Adrianna89 89.64.57.227 10.03.2019

Kupiłam w tym roku oczyszczacz powietrza. Byłam w szoku przy wymianie filtra - był po prostu czarny. Cały.

user
Martyna Schulz 89.64.41.117 13.03.2019

Oczywiście, że smog jest również w domu. Jak otworzysz okno, gdzie wpada Ci zanieczyszczone powietrze to smog masz też w domu.  Od roku czasu mam oczyszczacz powietrza [link usunięty - reklama] Wystarczyło, że zaczął się sezon grzewczy i ktoś czymś zapalił nie takim co trzeba. Od razu czujnik z zielonego zmienił zabarwienie na czerwone. Zresztą było czuć smród, który wpadał mi do domu :/ Potem już to zanikło. Ale wyobraźcie sobie czasami co znajduje się w powietrzu :/

Adamus
Adamus 89.64.57.227 17.03.2019

Ja też kupiłem oczyszczacz powietrza. To jest niesamowite ile syfu jest w powietrzu w mieszkaniu. Zastanawiam się nad zakupem kolejnego do sypialni. W końcu jakość snu ma ogromne znaczenie.

user
monia 89.79.138.96 01.04.2019

Skuteczna termoizolacja, ale wybierając styropian zwracajcie uwagę na jego jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB

user
bartoo 37.47.74.254 13.05.2019

Mi smog strasznie zniszczył elewację domu pod Krakowem. Jestem zmuszony go odświeżyć, dlateg szukam kogoś, kto by się tym zajął jeszcze w tym roku. Znalazłem namiary na tą firmę z Woli Zabierzowskiej zajmującą się elewacjami: http://mazbud-elewacje.pl/. Czy ktoś korzystał z ich usług?

nr 50/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium