Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Fryzura pod napięciem. Jak okiełznać elektryzujące się włosy?
Twoje włosy bez przerwy się elektryzują, przez co twoja fryzura nie wygląda dobrze? To utrapienie wielu osób, zwłaszcza w porze zimowej. Jak temu zaradzić?

Elektryzujący problem

Stające dęba włosy to kwestia praw fizyki. Wyposażone w jony dodatnie i ujemne, elektryzują się, kiedy równowaga zostaje zachwiana. Swetry, czapki, szaliki ze sztucznych włókien czy unoszące się w przesuszonym powietrzu drobinki kurzu naładowane są jonami dodatnimi. Wystarczy krótki z nimi kontakt, aby wniknęły w strukturę włosa. Kiedy jest ich za dużo, zaczynają się wzajemnie odpychać. Efekt? Uniesiona, elektryzująca się czupryna. Problem tym bardziej dokuczliwy, im bardziej przesuszone, zniszczone i porowate są nasze włosy. Trzeba interweniować.

Ujarzmić
niesforne
kosmyki


Im mocniej włos nawilżony, tym lepiej dociążony i bardziej odporny na uciążliwe elektryzowanie się – nawet w niesprzyjających warunkach, które towarzyszą nam zimą. Do zimowej pielęgnacji czupryny warto wprowadzić kosmetyki nawilżające, oparte na naturalnych składnikach, takich jak ekstrakty roślinne (m.in. z aloesu,  kiełków soi, pszenicy, nasion drzewa karob), woski czy masła (np. shea lub awokado).

Dobrze, aby zawierały prowitaminę B5, pantenol, mocznik, miód, ceramidy i proteiny. 

W przypadku włosów bardzo zniszczonych można stosować kosmetyki z jedwabiem lub sam jedwab w płynie. Wyjątkowo niesforne kosmyki pomoże ujarzmić wygładzające serum, wosk lub pomada z formułą anti-frizz.

W walce z elektryzującymi się włosami kluczowe jest prawidłowe suszenie. Zbyt gorący strumień powietrza może naruszać ich strukturę, przez co będą jeszcze bardziej podatne na elektryzowanie. Podobny efekt pojawia się, kiedy mokre lub wilgotne włosy są narażone na kontakt z niskimi temperaturami. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjściem z domu porządnie wysuszyć włosy chłodnym strumieniem powietrza. Jeżeli Twoja suszarka jest wyposażona w funkcję jonizacji, koniecznie z niej korzystaj!

Stop plastikom

Aby ograniczyć puszenie i elektryzowanie, warto zrezygnować z wykonanych z tworzyw sztucznych akcesoriów do układania fryzur. Jeśli grzebień to drewniany, jeśli szczotka – koniecznie z naturalnym włosiem. Fanki nowinek technicznych chętnie wypróbują akcesoria jonizujące – różne modele szczotek i grzebieni elektrycznych, które podczas czesania pozwalają naładować kosmyki jonami ujemnymi.

    


Szybkie triki

    
• Jeśli Twoje włosy elektryzują się w ciągu dnia, przesuń po nich dłońmi zwilżonymi wodą lub posmarowanymi kremem do rąk.
• Jeśli twoje włosy elektryzują się przy okazji wkładania czy zdejmowania czapek i swetrów, miej pod ręką płyn antyelektrostatyczny, którym spryskasz problematyczne części garderoby.
• W sytuacji kryzysowej spryskaj lakierem do włosów szczotkę lub grzebień i delikatnie przeczesz włosy. Niesforne kosmyki powinny opaść.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium