Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
15 zaskakujących faktów i mitów na temat uzębienia – sprawdź!
Czy zęby mądrości dodadzą inteligencji i czy po wybielaniu popęka szkliwo? Czy implant można złamać, a u pięćdziesięciolatka zaczną się wykluwać ósemki? Potoczne opinie i mity niejasnego pochodzenia weryfikują stomatolodzy.
Piękny uśmiech i zadbane zęby to największa ozdoba naszej twarzy. Myślisz, że wiesz już wszystko na temat ich pielęgnacji i ochrony? Przekonaj się!

O implantach

 Implant może się nie przyjąć – prawda

– Implant często pojmowany jest jako wszczep biologiczny i w potocznej opinii wydaje się, że zostaje odrzucony przez organizmu na zasadzie antygenu – tak nie jest. Najczęstszą przyczyną odrzucenia jest natychmiastowe obciążenie implantu, na przykład poprzez zrobienie korony, wtedy jest on użytkowany przez pacjenta zanim zdąży się odpowiednio zintegrować z kością. 95 procent wszczepów się przyjmuje, jest to uznana metoda leczenia, której niczym nie da się zastąpić.

 

Wszczep to gotowy ząb – fałsz

– Implant najczęściej jest korzeniem zęba. Są dwa podstawowe modele. Pierwszy to implant dwuetapowy – najpierw wkręcamy korzeń, a po wygojeniu się dokręcamy część naddziąsłową. Drugi to implant jednoetapowy ­– od razu wkręcamy implant z łącznikiem, co jest pożądane w przypadku zębów przednich, których brak jest widoczny.

 

Implanty powinno się wstawiać powyżej 17 roku życia – prawda

– Trudno określić dokładny wiek, ale wszczepy powinno się zakładać po zakończeniu procesu wzrostu, ponieważ po wkręceniu implantu kość na tyle się z nim integruje, że nie rośnie. Jeśli pacjent ma już wyrżnięte wszystkie stałe zęby, ukształtowane szczęki, możemy założyć, że proces wzrostu został zakończony; u dziewcząt często przyjmujemy, że jest to 16 rok życia, u chłopców 18.

 

Konstrukcja wszczepu jest równie mocna jak naturalnego zęba – prawda

– Niektórzy uważają, że jest wręcz mocniejsza. Po zintegrowaniu się z kością, czyli szczelnym przez nią otoczeniu, nie wędrują one w kości jak inne zęby. Niezwykle mocne konstrukcje powstają zwłaszcza podczas implantacji bikortykalnej, wtedy wszczep styka się z dwiema blaszkami kości korowej. Trzeba jednak pamiętać, że implanty można złamać, wybić i mogą pękać tak samo jak własne zęby.

 

Implanty powstają z tytanu – fałsz

– Równie dobrze mogą być z tantalu, stali, tlenku glinu, a nawet z tworzywa sztucznego. Materiał dobieramy do konkretnego przypadku; musimy ustalić, jak dużo mamy kości, to od jej ilości i jakości zależy prawidłowe funkcjonowanie wszczepu. Wkręty nie mogą być zbyt grube, bo kość musi być ukrwiona, aby nie zanikała, ani zbyt cienkie, ponieważ nie będą trwałe. Sukces gwarantuje odpowiednie dobranie implantów do wyrostków zębodołowych.

 

Tajemnice implantów zdradził nam lek. stom. Tadeusz Ledwoń

Implanty są bardzo drogie – fałsz

– Oczywiście, implant z akrylu może kosztować 2 tysiące złotych, a z porcelany ta sama praca nawet 30 tysięcy. Cena zależy od planu leczenia, liczby implantów, materiału i  protetyki, która może być droga. Obecnie jednak implanty są dwa razy tańsze niż kilka lat temu. Popularyzują się, robimy coraz więcej i dzięki temu coraz taniej. W naszym gabinecie implant z koroną to średnio koszt około 3 tysięcy złotych.

O wybielaniu

U stomatologa wybielimy zęby nawet o kilka odcieni – prawda

– Przy wybieleniu metodą gabinetową efekt uzależniony jest od cech indywidualnych.

Faktem jednak jest, ze już po jednym zabiegu efekt będzie widoczny. U jednego pacjenta będą to co najmniej dwa tony u innego efekt może być bardziej spektakularny.

 

Wybielanie zębów niszczy szkliwo – fałsz

– Nie niszczy, ale wpływa na kondycję zębów. Dlatego też przed wybielaniem konieczna jest wizyta kontrolna u stomatologa. Przed zabiegiem wybielania zęby powinny być wyleczone z ubytków próchnicowych oraz oczyszczone z kamienia i osadu nazębnego. Pacjent musi być poinformowany o wszystkich skutkach zabiegu, jak chociażby o nadwrażliwości, która może się pojawić po zabiegu. 

 

Pasty, płyny do płukania i szczoteczki z dopiskiem „whitening” skutecznie wybielają – fałsz

– Zasada działania past „whitening” polega najczęściej na większą zawartości  substancji ścierających co powoduje ścieranie powierzchni szkliwa w zakresie większym niż podczas używania zwykłych past. Dentysta nie zmienia szkliwa, bo profesjonalne wybielanie wpływa dogłębnie na całą strukturę zęba. Płyny również działają  wspomagająco, ale są to środki których działanie jest mało skuteczne w procesie wybielania.

Wiadomości dotyczące wybielania pomógł na usystematyzować lek. dent. Michał Czekanowski, poradnia Stomed

Zdrowe zęby zawsze są białe – fałsz

– Zdrowe zęby mają swój naturalny kolor i  mogą to być – upraszczając –  odcienie szarości, żółci, bieli lub pewne kombinacje tych kolorów. Kolor zęba to cecha determinowana genetycznie, a co za tym idzie indywidualna dla każdego z nas.

 

O zębach mądrości

Ósemki lepiej usuwać niż leczyć – fałsz

– Ząb 8 jest zębem pełnowartościowym jeśli jest wyrżnięty całkowicie i prawidłowo położony w łuku, wtedy należ go leczyć. W przypadku utrudnionego wyrzynania zęba lub braku możliwości wyrżnięcia się zęba są wskazania do usunięcia. Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie.

 

Ósemki są najbardziej narażone na próchnicę – prawda

– Głównie wówczas, gdy nie są całkowicie wyrżnięte, tworzy się kaptur dziąsłowy który powoduje przyspieszoną próchnice zęba „8” na wskutek zalegania pokarmów. Wina też niejednokrotnie leży po stronie pacjenta z powodu niedoczyszczania ostatnich zębów trzonowych.

 

U każdego „8” wyrzynają się nawet kilka lat – fałsz

– U niektórych pacjentów wyrzynają się prawidłowo, co trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, inni nawet nie zauważają tego momentu, ale w przypadku utrudnionego wyrzynania może to trwać nawet kilka lat.

 

Usuwanie „8” jest bolesne – fałsz

– W  XXI wieku w stomatologii usuwanie zębów zawsze powinno być całkowicie bezbolesne. Natomiast czas zabiegu zależy od położenia zęba w łuku -  jeśli jest nietypowy zabieg staje się żmudny i czasochłonny, ale wciąż bezbolesny. Lekarz stomatolog po badaniu diagnostycznym kwalifikuje do ekstrakcji prostej bądź chirurgicznego usunięcia zęba.

O zębach mądrości rozmawialiśmy z lek. stom. Robertem Łapińskim z poradni NZOZ Stomed.

 Zęby mądrości mogą się od siebie różnić – prawda


– Ósemki są zębami atawistycznymi, dlatego mogą mieć różną wielkość, różną liczbę korzeni, zupełnie różny kształt oraz położenie lub może ich nie być.

 

7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Hania 109.173.147.157 31.05.2015

Przydał mi się ten artykuł, bo sama planuję wstawić implanty. Mam nadzieję, że nie będę żałować. Póki co klinika, którą wybrałam, Unident Union, robi dobre wrażenie :)

user
Aśka1990 109.173.146.36 18:24:32 08-06-2015

Ja tam byłam i było ok :) 

user
Holeanta 77.65.91.184 22:49:16 10-06-2015

Dzięki za opinie, bo sama zastanawiała się nad tą kliniką. Już umówiłam się na konsultację. :)

user
Zuzia 89.78.13.39 01.06.2015

Ja bym dodała jeszcze  jeden zaskakujący (przynajmniej mnie fakt). Implanty wstawia się na ogół ludziom starszym a to u starszych właśnie powstają zaniki tkanki kostnej i może nie być do czego wszczepiać implantów. Sama się z tym właśnie zetknęłam. uzupełnienie tkanki kostnej tak aby było gdzie wszczepić  implant to już właściwie chirurgia szczękowa.Nie każdy gabinet stomatologiczny jest w stanie wykonać taką usługę. Mnie udało się znaleźć w Warszawie klinikę, gdzie mogłam poddaś się uzupełnianiu ubytków kości.

user
hedstrom 31.61.138.26 19.06.2015

Implanty to faktycznie dobre rozwiązanie, czasami lepiej sie na nie pokusić niż bezskutecznie ratowac po raz kolejny jakiś beznajdziejny przypadek zęba. Sam ostatnio miałem wstawiane we Wrocku i przekonałem sie, że naprawde warto :) Wbrew powszechnym plotkom, nie odczuwa sie zadnego dyskomfortu w gryzieniu.

user
aga 89.70.44.193 20.09.2016

Dzięki implantom nie trzeba piłować, niszczyć sąsiednich zębów. Zachowują zdrowie tkanki kostnej, która pozbawiona korzenia zęba zanika. Faktycznie jeszcze tak niedawno brak własnej tkanki kostnej powodował, że zabieg implantacji nie mógł zostać przeprowadzony. Dziś chirurdzy szczękowi mają wiele możliwości http://vip-dent.pl/leczenie/zabiegi-pod-implanty/

user
Marek 89.68.83.195 08.01.2018

Myślę, że powinien to być artykuł, który wisiałby w gabinecie stomatologicznym, aby ludzie mogli być bardziej świadomi tego, jak jest naprawdę z tymi implantami. https://stomatologiaswiatkowska.pl/

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie