Życie Podkarpackie nr 16/2019 Życie Podkarpackie nr 16/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2019, Środa 24 kwietnia 2019 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Czapki na głowy!
Spadł już pierwszy śnieg, na zewnątrz wiatr i mróz. To najwyższa pora, by przeprosić się z zimową czapką i przestać marznąć!
Szczelnie owijasz się szalikiem, ale z czapką Ci jakoś nie po drodze? Wybór odpowiedniego nakrycia głowy wielu paniom spędza sen z powiek. W czapkach czują się dziwnie i źle, mają przed nimi duże opory nawet w siarczysty mróz. Tymczasem dobrze dobrany fason nie tylko zapewni ciepło, ale może stać się doskonałym uzupełnieniem każdej wyjściowej stylizacji. Sekretem jest dopasowanie nakrycia głowy do naszej urody, a przede wszystkim - kształtu twarzy.

Twarz trójkątna

Znaki szczególne: drobna broda, mocno zaznaczone kości policzkowe, dosyć szerokie czoło.

Panie o takiej twarzy świetnie wyglądają w przylegających czapkach z pomponem czy dzianinowych typu „beanie”. Futrzane czapki-uszatki są również dla nich. Sprawdzą się modele wąskie i zasłaniające czoło, by optycznie wyrównać proporcje.


Twarz owalna

Znaki szczególne: pociągła z lekko zaokrąglonym podbródkiem i wysokim czołem

Ten typ twarzy to prawdziwy ideał – pasują do niej wszystkie rodzaje nakryć głowy, bez względu na rodzaj i fason. Warto tylko unikać modeli, które wizualnie za bardzo wydłużają głowę.

Twarz kwadratowa

Znaki szczególne: szerokie czoło i równie mocno zarysowana żuchwa.

Czapka powinna optycznie łagodzić rysy i nieco wysmuklać owal twarzy. Odpowiednie są modele obszerne, o jak najbardziej obłym kształcie - czapki-smerfetki z włóczki o grubym splocie, albo te z dużymi pomponami i innymi krągłymi ozdobami, futrzane uszatki, kapelusze z szerokim rondem.

Twarz okrągła

Znaki szczególne: niskie czoło i pucułowate policzki, zaokraglona broda.

Idealne nakrycie głowy powinno twarz wysmuklić. W tej roli dobrze wypadną obszerne modele czapek-smerfetek, luźne, włóczkowe z pomponem, zawadiacko przekrzywione berety czy kapelusze z małym rondem, koniecznie lekko odchylone do tyłu. Czapki nie powinny być obcisłe, ani zakrywać czoła.

Wciąż się wahasz? Czapka zimą to same zalety! Najbardziej oczywista: chroni nas przed utratą ciepła. Wrażliwa, pozbawiona izolacyjnej warstewki tłuszczu głowa wyziębia się szybko i sprawia, że panujący wokół chłód bardziej nam doskwiera. Dzięki temu, że czapka zapobiega wyziębieniu, chroni nas również przed przeziębieniem i chorobami. Bardzo istotna jest jej rola dla ochrony zatok – mroźny wiatr działa na nie szczególnie niekorzystnie. Wreszcie – nakrycie głowy jest także prawdziwym zbawieniem dla włosów. Mróz sprawia, że stają się matowe, łamliwe i pogarsza się ich ogólna kondycja. Dzięki czapce będą w dobrym stanie aż do wiosny!

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium