Życie Podkarpackie nr 50/2019 Życie Podkarpackie nr 50/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 347/2019, Piątek 13 grudnia 2019 r., Łucji i Otylii
Opublikowano
Nie musisz wyjeżdżać do sanatorium, by zadbać o swoje zdrowie. Uzdrawiająca moc kąpieli
Aromatyczna kąpiel to balsam dla duszy. Leżenie w wannie wypełnionej ciepłą wodą doskonale odpręża i koi nerwy, a dzięki odpowiednio dobranym dodatkom może się stać czymś więcej! Kąpiel lecznicza to wyjątkowo przyjemna metoda terapii, którą z łatwością przygotujemy w zaciszu własnej łazienki.

Popularne w sanatoriach kąpiele lecznicze mają zbawienny wpływ nie tylko na skórę, ale i na całe ciało. Solankowe, siarczkowe, borowinowe czy ziołowe wspomagają leczenie wielu chorób. Takie kuracje z łatwością przygotujemy we własnym domu – potrzebne produkty kupimy w aptekach i zielarniach.  

 

Kąpiel solankowa

Dodana do kąpieli bogata w minerały sól lecznicza pozytywnie wpływa na cały organizm.  Działa dobroczynnie na skórę, kości i organy wewnętrzne. Pomoże na problemy z kręgosłupem i nerwobóle. Polecana jest osobom często łapiącym infekcje dróg oddechowych oraz nerwusom, bo uspokaja, poprawia nastrój i wycisza. Jak przygotować kąpiel? Do wypełnionej wodą wanny wystarczy wsypać sól leczniczą wg proporcji podanych na opakowaniu. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Zabieg warto powtarzać co 3 – 4 dni.


Kąpiel siarczkowa


Ma szeroki wachlarz zastosowań – począwszy od schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa, poprzez wszelkiego rodzaju schorzenia reumatyczne, aż do chorób skórnych.  Dzięki działaniu przeciwzapalnemu zmniejsza dolegliwości bólowe, obrzęki i poprawia ruchomość stawów. Siarczkowe żele i emulsje niezbędne do przygotowania takiej kąpieli kupimy głównie w aptekach. Zabieg należy przygotować wg wskazówek na opakowaniu. Kąpiel siarczkowa nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, dla najlepszych efektów powtarzać co kilka dni.

 

Kąpiel borowinowa

Bogata w kwasy huminowe i fulwowe, białka, węglowodany, bituminy, żywice, mikro- i makroelementy borowina doskonale wpływa na poprawę kondycji skóry. Ma właściwości regenerujące, przeciwzapalne, bakteriobójcze, ściągające i bakteriostatyczne. Do kąpieli najlepiej używać rozpuszczalnych w wodzie kostek torfowych – kupimy je w aptece lub sklepie zielarskim. Zabieg powinien być wykonywany 2 – 3 razy w tygodniu przez 3 – 4 tygodnie.

Kąpiel ziołowa

Niezbędne do jej wykonania zioła możemy dostać w postaci suszu, płynów i olejków. Ich działanie jest różne: uspokajające (lawenda, melisa), pobudzające i ujędrniające (macierzanka, rozmaryn), przeciwzapalne i przeciwalergiczne (rumianek, fiołek trójbarwny). Mogą pomóc również w przypadku trądziku (jałowiec, tymianek) i żylaków (żywokost, skrzyp). Ponadto w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich możemy zaopatrzyć się w gotowe mieszanki ziół na konkretne dolegliwości. Kąpiel przygotowujemy wg wskazówek na opakowaniu.

            

 

Zanim wejdziesz do wanny

        


Pamiętaj, że kąpiele o działaniu terapeutycznym stosujemy na czyste ciało, dlatego przed zabiegiem koniecznie weź prysznic. Woda do kąpieli leczniczej powinna mieć temperaturę 35 – 37 st. C i sięgać nam aż po ramiona. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Najlepiej wykonywać go wieczorem, aby tuż po kąpieli położyć się do łóżka (by utrzymać ciepłotę ciała).

 
nr 50/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium