Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Zadbaj o zdrowie swoich stóp
Nasze stopy każdego dnia wykonuj dla nas ciężka pracę, jeśli chcemy, aby prezentowały się pięknie przez cały rok, dobrze zapamiętać kilka faktów dotyczących ich higieny i pielęgnacji.

Zdrowa skóra stóp powinna być nawilżona, zaróżowiona i gładka, jest to znak, że gruczoły potowe pracują odpowiednio. Jeśli nasze stopy nie odpowiadają podanemu opisowi, oznacza to zapewne, że nie poświęcamy im należytej uwagi. Sezon zimowy szczególnie naraża stopy na nieprzyjemności, wtedy właśnie zdarza nam się przemarznąć czy przemoczyć buty. Zimą nosimy ciepłe obuwie, w którym stopy się przegrzewają. Aby zapewnić stopom komfort, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Należy pamiętać, że najlepiej jest nosić buty skórzane, ponieważ zapewniają odpowiednią wentylację, co jest szczególnie ważne, przecież mamy je na nogach co najmniej 10 godzin dziennie. Buty zimowe powinniśmy kupować troszkę większe od tych, które nosimy latem czy wiosną. Choćby o pół rozmiaru, aby można było założyć grubsze rajstopy i ciepłe skarpetki. W bucie musi być wystarczająco dużo miejsca, aby palce mogły się swobodnie poruszać. – Wskazane jest noszenie bawełnianych skarpet. W rajstopach z dużą ilością syntetycznych materiałów brakuje dopływu powietrza i stopa reaguje poceniem się. Wilgoć niestety stanowi doskonałe podłoże do rozwijania się bakterii i grzybów. Kupując rajstopy, należy zapoznać się z ich składem gatunkowym, im mniej elastiku, tym lepiej. Nawet jeśli w pracy zmieniamy buty na lżejsze, to rajstopy mamy na nogach przez cały dzień, warto więc zadbać o to, aby były wykonane z przyjaznych materiałów – podpowiada kosmetyczka Jolanta Kinasz.

Codzienna pielęgnacja

Obciążane zimą stopy powinniśmy otoczyć szczególną opieką każdego dnia. Staranne odświeżanie stóp powinno stać się naszym codziennym rytuałem. Umyte i osuszone stopy należy każdorazowo nawilżyć kremem do ich pielęgnacji, nie musi być to produkt specjalistyczny, z bogactwa oferowanych kremów każdy może wybrać coś dla siebie. – Raz na tydzień dobrze zrobić spa dla stóp. Odświeżone stopy należy opiłować i zastosować maseczkę z nawilżającego kremu. Nałożyć jego grubszą warstwę, poczekać aż się trochę wchłonie i następnie założyć na stopy wełniane skarpety. Najkorzystniej pozostawić je na całą noc. Następnego dnia skóra będzie bardziej elastyczna i gładsza – sugeruje J. Kinasz. Zmarzniętym stopom najlepiej zrobi ciepła kąpiel. – Do gorącej wody można dodać 2 – 4 łyżki siemienia lnianego, przestudzić ją lekko i zanurzyć w niej stopy na kilkanaście minut. Po kąpieli najlepiej pozwolić stopom, aby obeschły same i wtedy specjalną tarką czy pumeksem dokładnie je oczyścić ze zrogowaciałego naskórka. Stopy przesuszające się najlepiej traktować kremem z mocznikiem, który dobrze je wygładza, stopy stają się bardziej miękkie. Na popękane pięty dobrze kupić witaminę A + E, kapsułkę rozciąć i wsmarować, stopy dobrze reagują na witaminę zaaplikowaną bezpośrednio na skórę – podpowiada J. Kinasz.

Spa dla stóp

Każda kobieta raz w miesiącu powinna zafundować sobie zabiegi parafinowe u kosmetyczki. Po dokładnym oczyszczeniu stóp i pedicure, kosmetyczna nakłada na stopy grubą warstwę kremu odżywczego, a następnie klientka kilkakrotnie wkłada je do rozgrzanej parafiny. Aby składniki dobrze się wchłonęły, zakłada się specjalne kapcie. Po zabiegu stopy są przyjemnie gładkie i nawilżone. Innym zabiegiem, który dobrze cyklicznie powtarzać, jest profesjonalny pedicure. Stopy podczas zabiegu oczyszczane są specjalną frezarką, która dokładnie ściera warstwę zrogowaciałą naskórka. Następnie smaruje się je nawilżającym kremem, a paznokcie pokrywa odżywką. Efekty zabiegów utrzymuje się do miesiąca. – Największym problemem stóp jest mocno zrogowaciały naskórek, aby się z nim uporać, potrzeba systematyczności, ale już po około trzech zabiegach efekt jest widoczny. Stopy często traktowane są po macoszemu, przypominamy sobie o nich wiosną, kiedy musimy pokazać je w sandałach, albo gdy coś zaczyna nas boleć, a jeśli stopy mają nosić nas przez całe życie, musimy o nie dbać szczególnie – mówi J. Kinasz. Bolące po całym dniu stopy dobrze wieczorem pougniatać, wykonać minimasaż spodu i wierzchniej części. Dobrze dać im też odpocząć, unosząc je do góry. Stopy wtedy odpoczywają, poprawia się krążenie, nie są ciężkie i opuchnięte.

 

Niezbędne akcesoria

Oprócz kremów, peelingów, soli i ziół do kąpieli, warto też pamiętać o akcesoriach potrzebnych do zadbania o paznokcie i skórki. Sklepy kosmetyczne oferują całe bogactwo przyrządów do pielęgnacji stóp, nie wszystkie z nich dobrze nam służą. Spośród pilniczków najlepiej wybrać papierowe, ładnie wyrównują płytkę paznokcia i modelują. Pomijać natomiast pilniki metalowe, ponieważ przez to, że są ostre i twarde, mogą powodować rozdwajanie się paznokci. Najdelikatniejsze są szklane, dlatego też lepiej sprawdzają się w przypadku pielęgnacji dłoni. Dobrze zaopatrzyć się także w drewniany patyczek do odsuwania skórek, który przydaje się po każdej kąpieli. Trudno pominąć lakiery, które dodają uroku każdej stopie. Zdrowe paznokcie możemy malować stale, ale należy pamiętać, aby pod lakier zastosować odpowiednią bazę, która chroni je przed przebarwieniami. Łamliwym, kruchym paznokciom dobrze dać odpocząć od lakieru przez kilka dni w miesiącu, aby nie stały się żółtawe i nieładne. – Paznokcie należy obcinać i opiłowywać na prosto, zawsze muszą być obcinany na równo z puszką, ponieważ mogą zacząć wrastać, co jest bolesne i ciężkie do wyleczenia – przypomina J. Kinasz.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium