Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Źródlana, mineralna czy stołowa? Wybierz wodę odpowiednią dla siebie
Specjaliści od żywienia zalecają wypijanie około 2 litrów płynów dziennie. Ich podstawę powinna stanowić woda. Nie tylko gasi pragnienie, ale także reguluje temperaturę ciała, jest niezbędna do prawidłowej pracy wszystkich komórek organizmu. Sklepowe półki aż uginają się od różnych rodzajów wód. Czym się różnią i którą z nich wybrać?
Wybór nie ogranicza się jedynie do marek, pojemności czy obecności bąbelków, ale przede wszystkim do rodzaju wód. Dzielą się na mineralne, źródlane, stołowe i lecznicze. Aby wybrać odpowiednią dla siebie, należy zapoznać się z etykietą – oprócz nazwy handlowej powinny się tam znajdować dokładne dane producenta, informacje o źródle oraz wyniki analizy wody dotyczące zawartości poszczególnych składników mineralnych.


Woda źródlana

Pozyskiwana jest z krystalicznie czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych. Zwykle jest niskozmineralizowana, a ze względu na uwarunkowania geologiczne jej skład chemiczny ulega niewielkim wahaniom. Może być spożywana bez ograniczeń.

Woda mineralna

Pozyskiwana jest z odwiertów głębinowych. Charakteryzuje się stabilnym składem chemicznym i zróżnicowaniem mineralnym. Zwykle jest średnio- lub wysokozmineralizowana – może dostarczyć organizmowi m.in. wapnia, magnezu, jodków, chlorków, fluorków. Należy pamiętać, że wysokozmineralizowane wody mineralne nie są odpowiednie do stałego spożycia w większych ilościach.
Woda stołowa

 

To wynik przemieszania naturalnej wody źródlanej lub przefiltrowanej wodociągowej ze składnikami mineralnymi w procesie produkcji. Jest uboższa w wartościowe dla organizmu składniki, ale dobrze gasi pragnienie.

Wody lecznicze


To wody do zadań specjalnych. Ze względu na duże stężenia niektórych pierwiastków (m.in. wapnia, sodu, żelaza, bromu, jodu), ich specyficzne proporcje lub obecność składników swoistych (np. dwutlenku węgla, związków siarki) nie nadają się do gaszenia pragnienia, działają jak lekarstwo i powinno się je pić tylko po konsultacji z lekarzem. Przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach (m.in. chorobie wrzodowej, cukrzycy czy problemach z nerkami). Dostępne przede wszystkim w miejscowościach uzdrowiskowych, choć niektóre rodzaje można nabyć stacjonarnie – w sklepach lub aptekach.

Gazowana czy nie?
Zarówno woda z bąbelkami, jak i bez nich jest dobra do picia, choć ta pierwsza – nie dla wszystkich. Wprawdzie dwutlenek węgla w wodzie działa lekko moczopędnie, pobudza trawienie i wzmaga apetyt, ale powinny go unikać osoby z problemami gastrycznymi, po przebytych niedawno operacjach, kobiety w ciąży i matki karmiące. Również w przypadku stwierdzonego nadciśnienia, niewydolności krążenia, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc lub chorób układu pokarmowego lepiej sięgnąć po wodę niegazowaną. To zalecany wybór także w przypadku dzieci.

Decydując się na zakup, trzeba wybrać rodzaj wody, który będzie przede wszystkim korzystny dla organizmu. Co to znaczy? Dla osób narażonych na stres najlepsza będzie woda z dużą zawartością magnezu i wapnia; dla ciężko pracujących fizycznie – taka, która ma sporo soli i tym samym będzie zapobiegać odwodnieniu. Przy problemach z żołądkiem lepiej sprawdzi się woda bogata w wodorowęglany, a np. przy nadciśnieniu – uboga w sód.


3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
REP 91.237.139.36 11.06.2017

Ja osobiście piję kranówkę. Ale najmilej wspominam wodę ze studni moich dziadków. 


http://rithven.pl/

user
Jolanda892 91.196.213.166 12.06.2017

to prawda. a do tego ludzie w wiekszosci pija za malo wody. a jak jeszcze dodac to, ze jedza tyle jedzenia ktore w wiekszosci sklada sie z tluszczow i sodu to nie ma tych substancji w czym rozpuscic. dlatego polecam wode mineralna id'eau o dodatkowym stopniu natleniania i optymalnej mineralizacji. ma alakliczne pH i swoista strukture czasteczkowa dzieki czzemu lepiej rozpuszcza sie i wchlania w procesie trawienia.

user
kate 94.254.141.104 20.06.2017

Trzeba czytać etykiety, bo często się zdarza, że taka woda butelkowana, zwłaszcza ta najtańsza nie ma żadnych wartości i w zasadzie niczym się nie różni od kranówki. Osobiście korzystam z aktywatora http://www.harmonyh2o.com/index.php/pl/active-water/aktywna-podstawka/#przenies który przywraca wodzie układ heksagonalny, więc działa lepiej niż filtr, który tylko oczyszcza.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium