Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Pierwsze promienie wiosny. Nie zapomnij o ochronie UV
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna latem. Zapominamy, że pierwsze wiosenne promienie mogą być równie niebezpieczne.
Na początku wiosny intensywność promieniowania UV wzrasta szybciej niż w pozostałych miesiącach. O negatywne skutki dla skóry nietrudno, zwłaszcza że po długiej zimie nasze organizmy nie zdążyły wytworzyć odpowiedniej ilości ochronnej melaniny. Aby uniknąć przykrych niespodzianek – oparzeń słonecznych czy trudnych do usunięcia przebarwień – warto stosować odpowiednio wysoką ochronę.

Twarz i ciało

Specjaliści medycyny estetycznej i dermatolodzy zalecają stosowanie najwyższej protekcji SPF z filtrem 50+ już od pierwszych dni wiosny. Różne typy skóry mają różne potrzeby, dlatego wybierając preparat ochronny, warto się kierować jego właściwościami użytkowymi. Osoby z nadwrażliwością na słońce, ze skórą naczyniową, alergiczną. podrażnioną czy z trądzikiem powinny sięgnąć po kremy o delikatnych formułach bezzapachowych i właściwościach łagodzących.

W przypadku nietolerancji filtrów chemicznych, które głęboko penetrują warstwy naskórka, można wybrać filtry mineralne (zawierające dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku) pokrywające skórę warstwą, od której odbija się promieniowanie słoneczne. Cery tłuste, zanieczyszczone, skłonne do zapychania lepiej zareagują na preparaty o lekkiej, nieobciążającej formule, np. żelowej. Zwracajmy przy tym uwagę na to, aby kosmetyk nie bielił skóry, był niekomedogenny, a jeśli na co dzień się malujemy – aby dobrze współgrał z pudrem lub podkładem.

 

Włosy

Nie tylko skóra, ale i włosy wymagają ochrony przeciwsłonecznej. Większość nowoczesnych produktów do stylizacji zawiera niezbędne filtry UVA i UVB. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie (np. aby kolor nie płowiał od słońca), można zaopatrzyć się w ochronne mgiełki do włosów. Warto czytać etykiety i unikać produktów, których formuły bazują na alkoholu – w połączeniu z promieniami słonecznymi może on silnie wysuszać włosy. Również oleje, np. kokosowy, masło shea, z pestek malin, z rokitnika, chronią włosy przed wyniszczającym działaniem promienia ultrafioletowego, a w dodatku są całkowicie naturalne!

 

Oczy

Promieniowanie UV jest równie szkodliwe dla naszych oczu. Może nie tylko uaktywniać procesy starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników, ale również prowadzić do uszkodzenia rogówki i siatkówki, a w efekcie pogorszenia wzroku. Szczególnie osoby starsze, z wadami wzroku nie powinny zapominać o ochronie przed słońcem. Do ochrony oczu w słoneczne dni nadają się okulary o poziomie przyciemnienia oznaczone kategorią 2 lub 3. Szkła nie powinny być zabarwione na niebiesko, czerwono lub zielono – polecane są brązowe lub szare. Osoby posiadające wadę wzroku mogą stosować okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi, co jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych.

 
6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Mądry 92.42.118.154 07.05.2017

co za bolszewickie bzdury!!!!

Slonce to życie!!!

Niebezpieczne jest unikanie światła, a jeszcze bardziej te wasze kremy.


user
Ziutek Słoneczko 94.40.75.201 22:56:33 07-05-2017
YOUTUBE.COM - ZAWSZE NIECH BĘDZIE SŁOŃCE PO ROSYJSKU
user
wolnosc 92.42.118.154 07.05.2017
Hahahaha , promieniowanie UV szkodliwe. Ludzie!! Nie dajcie się tak oszukiwać.
user
oswiecony 92.42.118.154 07.05.2017
Slonce + krem = rak skórySlonce = zdrowie
user
Ozzman 94.40.75.201 07.05.2017

OPALAJMY SIĘ BEZ KREMU Z FILTREM UV! SĄ ONE NIEPOTRZEBNE , WRĘCZ SZKODLIWE - JAREK-KEFIR.ORG

user
kokoin 84.46.149.1 16.04.2018

wz jestecie guwno

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium