Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Pielęgnacja twarzy: kwasy, które poprawią wygląd cery
Na drogeryjne półki trafiły wprost z salonów kosmetycznych i od razu stały się hitem. Produkty pielęgnacyjne z kwasami walczą z trądzikiem i przebarwieniami, wygładzają, wyrównują koloryt, odmładzają… Niektóre kwasy mają też działanie nawilżające, przeciwzapalne, a nawet rozjaśniające blizny. Lista ich zalet jest długa.
Kosmetyki z kwasami działają przede wszystkim złuszczająco. Pobudzają odnowę komórkową skóry oraz usuwają z jej powierzchni zrogowaciałe komórki naskórka. Dzięki temu cera staje się gładka i zregenerowana, jej koloryt ujednolicony, a struktura ulega widocznej poprawie – znikają drobne zmarszczki, poprawia się jędrność i elastyczność. Pomimo że do niedawna dostępne były przede wszystkim w salonach kosmetycznych, stosowanie kwasów w domowej pielęgnacji jest prostsze i bezpieczniejsze, niż mogłoby się wydawać.Kwasem w twarz


Aby cieszyć się cudownymi efektami ich stosowania, należy przestrzegać kilka podstawowych zasad. Na początku przygody z kwasami najważniejsze jest znalezienie produktu odpowiedniego dla potrzeb Twojej skóry – to co dobre dla cery trądzikowej, raczej nie sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej, a wrażliwej może wręcz zaszkodzić. Na początku kuracji stężenie kwasu nie powinno być zbyt wysokie – nie wyższe niż 10 proc.

uwaga


W trakcie stosowania kwasów pod żadnym pozorem nie wolno zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, bo większość z nich uwrażliwia cerę na promieniowanie UV i mogą się pojawić trudne do zlikwidowania przebarwienia. Z kwasów powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz osoby przechodzące infekcję wirusową. Nie poleca się nakładać ich na obszary skóry podrażnionej, aby nie zaognić problemu.


Jaki kwas wybrać?


Kwasy AHA (α-hydroksykwasy), tj. kwas azelainowy, cytrusowy, glikolowy, jabłkowy, migdałowy, mlekowy, pirogronowy czy kwas winowy, są polecane dla skóry suchej, zgrubiałej oraz zniszczonej opalaniem. Mają najsilniejsze działanie, przez co dają najlepsze efekty odmładzające i oczyszczające. Ich działanie może się okazać pomocne także w przypadku cery trądzikowej – zwłaszcza kwasów migdałowego i azaleinowego, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

BHA (β-hydroksykwasy) to kwas salicylowy. Ma silne działanie złuszczające, przeciwtrądzikowe i antybakteryjne, dedykowany jest osobom z trądzikiem, z problemem nadmiernego wydzielania sebum, z zaskórnikami czy rogowaceniem okołomieszkowym.

PHA (polihydroksykwasy) to kwasy najnowszej generacji, do których zaliczamy: glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Działają łagodnie, dzięki czemu stanowią dobry wybór dla osób o bardzo wrażliwej skórze, z trądzikiem różowatym, łuszczycą, łojotokiem czy innymi schorzeniami skórnymi.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium