Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Zamiast kawy. Napoje, które dają energię
Kubek mocnej kawy o poranku dodaje energii, pobudza do działania, pozwala dobrze rozpocząć dzień. Niestety zapewnia efekt krótkotrwały, a żeby go utrzymać, sięgamy po kolejne. Nadmierne spożycie kawy może odwodnić organizm, wypłukuje z niego cenne minerały (wapń, magnez, potas), na dłuższą metę jest niekorzystne. Warto znaleźć zdrowe odpowiedniki tego napoju. Poznaj produkty, które postawią cię na nogi!
Kawa daje energię, ale wypłukuje wodę, którą organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Pij co najmniej 2 litry wody każdego dnia.
Yerba mate

Popularnym zamiennikiem małej czarnej jest napar z ostrokrzewu paragwajskiego, czyli yerba mate. Pobudza umysł i ciało, ale w przeciwieństwie do kawy nie wypłukuje cennych minerałów. Regularne picie yerby nie tylko likwiduje uczucie zmęczenia, ale także usprawnia pamięć i koncentrację, obniża poziom cholesterolu, wspomaga odchudzanie. Ma jednak specyficzny smak, do którego trzeba się przyzwyczaić.
Matcha

Delikatniejsza w smaku jest matcha, czyli sproszkowana zielona herbata prosto z Japonii. Energia po jej wypiciu uwalnia się stopniowo (od 3 do 6 godzin), dzięki czemu unikamy uczucia niepokoju czy rozdrażnienia, jakie czasem mogą nam towarzyszyć po wypiciu kawy.

Chai masala


Najbardziej aromatyczny jest tradycyjny indyjski napój – chai masala. To połączenie czarnej herbaty z korzennymi przyprawami: kardamonem, cynamonem, imbirem i goździkami, które naturalnie pobudzają organizm. Chai masala z mlekiem i cukrem to doskonały sposób na popołudniowy spadek energii.


Cytryna, imbir i... woda


Czysta woda zdrowia doda! A jeszcze lepiej, jeśli jest z imbirem lub cytryną. W pierwszym przypadku rozgrzeje, poprawi ukrwienie mózgu, dzięki czemu pozytywnie wpłynie na sprawność intelektualną. W drugim – dostarczy mikroelementów i podkręci metabolizm. Tak jak kawa pomoże w oczyszczeniu  – na szczęście nie z minerałów, ale toksyn i innych substancji zaśmiecających nasze ciało.

   To cię może zainteresować: IMBIR I CYNAMON W ROLI GŁÓWNEJ | OCZYŚĆ SWÓJ ORGANIZM


Pamiętaj, że do prawidłowej pracy twój organizm potrzebuje wody. Jeśli jej brakuje, mogą się pojawiać problemy z koncentracją, spowolnienie, senność. Zanim sięgniesz po kolejną kawę, uzupełnij poziom płynów w organizmie – może się okazać, że wcale jej nie potrzebujesz.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium