Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Dobieramy okulary korekcyjne
Większość z nas, chcąc nie chcąc, na pewnym etapie swojego życia zmuszona będzie założyć na nos bryle.

Dzięki kontroli lekarz okulista lub optometrysta za pomocą autorefraktometru, czyli komputerowego pomiaru refrakcji, określa rodzaj wady, która nas dotknęła. – Krótkowzroczność (myopia) jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku. Występuje wtedy, gdy gałka oczna ma wydłużony kształt, w wyniku czego promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, co sprawia, że źle widzimy dal. Często rozpoczyna się u dzieci w wieku 8 – 12 lat, w wieku młodzieńczym, gdy organizm szybko rośnie, wada się powiększa, a jej stabilizacja następuje w wieku 22 lat. Dalekowzroczność (hypermetropia) występuje, gdy promienie świetlne skupiają się za siatkówką, co świadczy o krótkiej gałce ocznej. Początkowe objawy mogą być nawet niedostrzegalne. Z wiekiem pojawiają się większe trudności przy patrzeniu z bliska, a ostatecznie nawet odległe obiekty stają się niewyraźne. W zależności od wielkości wady wyróżniamy nadwzroczność małą (do 2,5 d), średnią (od 2,5 d do 6,0 d) i dużą (od 6,0 d).

U małych dzieci stwierdza się nadwzroczność fizjologiczną. Wada ta powstaje do 6 roku życia, w wieku 6 – 8 lat jest stabilna, po 8 roku życia maleje. U osób starszych natomiast obserwujemy nadwzroczność starczą. Astygmatyzm może występować z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, wtedy mówimy o wadzie złożonej. Z powodu niesymetrycznej krzywizny rogówki w oku z astygmatyzmem światło nie skupia się w jednym punkcie na siatkówce, lecz w dwóch osiach. Powoduje to, że przedmioty położone blisko lub daleko są niewyraźne lub zniekształcone. Prezbiopia zaś występuje u osób po 40 roku życia, gdyż z wiekiem soczewka twardnieje i traci swoją elastyczność, co osłabia skupienie wzroku na bliskie odległości, utrudniając czytanie, korzystanie z telefonu komórkowego czy wykonywanie innych precyzyjnych czynności – wymienia Jerzy Tarkowski, właściciel salonów optycznych.

Mineralne czy organiczne?

Na szczęście wszystkie wyżej wymienione wady można skorygować okularami z soczewkami korekcyjnymi. W krótkowzroczności stosujemy soczewki minusowe (rozpraszające), w dalekowzroczności soczewki plusowe (skupiające), w astygmatyzmie soczewki cylindryczne (toryczne), natomiast w prezbiopii soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne – w zależności od tego, czy towarzyszą im inne wady wzroku. Kupując okulary stosowne do swojej wady, dokonujemy wyboru pomiędzy szkłami mineralnymi (szklanymi) a organicznymi (plastikowymi). Im szkło jest bardziej uszlachetnione, np. warstwą antyrefleksyjną, tym lepszy jest jego komfort użytkowania. – Antyrefleks jest powłoką chroniącą nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, eliminuje uciążliwe odblaski świetlne powstające na powierzchni soczewki i poprawia poczucie kontrastu. Dodatkowo towarzyszy mu powłoka oleofobową i antystatyczna, co ułatwia utrzymanie soczewek okularowych w czystości. Dość często można spotkać się z opinią wśród pacjentów, zwłaszcza po 40 roku życia, iż noszenie okularów przy małej wadzie pogłębi ją. Jest to mit, ponieważ prezbiopia, która w tym wieku występuje, i tak się rozwinie, natomiast nieskorygowanie wady nie zablokuje jej rozwoju, a dyskomfort, który występuje przy braku pomocy w postaci okularów, będzie coraz większy – podkreśla Jerzy Tarkowski. 

Nie każdy wie, że nawet okulary przeciwsłoneczne mogą posiadać korekcję stosowną do wady. Wykonuje się wówczas odpowiednie barwienie soczewek korekcyjnych, które w końcowym efekcie montowane są do opraw plastikowych. Ich alternatywą są szkła fotochromowe, które spełniają rolę okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz, a w pomieszczeniach odbarwiają się.

– Obecnie trwa ogólnopolska kampania firmy JZO (zobacz jzo.com.pl), zachęcająca do zamiany dwóch par okularów na jedne – progresywne. Ma ona na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tego, co nieuniknione – upływu czasu i konsekwencji z tym związanych.


– Jerzy Tarkowski, właściciel salonów optycznych


tagi: okulary korekcyjne, okulary progresywne,  wady wzroku u dzieci i dorosłych, salon optyczny w Przemyślu
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium