Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Zdrowe stopy naszych pociech
Stopa człowieka jest zbudowana aż z 26 kości, 19 mięśni, 33 stawów i ponad 100 ścięgien i więzadeł. Nasz tryb życia i sposób poruszania sprawiają, że narażone są na urazy i kontuzje, a w konsekwencji wady i deformacje, dlatego wszyscy potrzebujemy dobrych butów.

Stopy każdego z nas potrzebują stabilności, wygody i równowagi. Ich ukształtowanie trwa od pierwszych kroków do około dwu lat po okresie zakończenia wzrostu stóp na długość. Wybierając buciki dla najmłodszych, miejmy na uwadze, że nasze dziecko będzie chodziło na swoich stopach kilkadziesiąt nawet lat. Pojawiające się z czasem niektóre wady można skorygować wkładkami ortopedycznymi, inne jedynie za pomocą obuwia ortopedycznego i zabiegów rehabilitacyjnych. Jeszcze kilka lat temu buty ortopedyczne wykonywane były wyłącznie w warsztatach ortopedycznych, dziś buty na zamówienie kupują głównie osoby z bardzo dużymi wadami stóp, natomiast większość klientów może już nabyć je w salonach obuwniczych, a ich wzornictwo nie odbiega od designu zwykłego obuwia.

Jak wybrać obuwie?

Przed zakupem obuwia musimy się zastanowić, gdzie dziecko będzie je zakładać i jak długo w ciągu dnia będzie je miało na nogach. Pamiętajmy, że obuwie maluchów musi wspierać naturalne funkcje biomechaniczne stopy, a że aktywność dzieci z wiekiem się zwiększa, potrzebować będą zmiany obuwia na mocniejsze. We współpracy z salonami rehabilitacyjno-ortopedycznymi w sklepach obuwniczych w całej Polsce, w tym w Przemyślu, organizowane są cykliczne i bezpłatne akcje, m.in. „Dzień Zdrowych Stópek”. Wykonywane są przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów przy użyciu podoskopu, oceniają oni wszystkie partie ciała (stopy, kolana, miednicę, kręgosłup, barki i głowę).

Na podstawie analizy oraz pomiarów, jeśli zaistnieje taka potrzeba, dobierane jest indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne i omawiany zalecany program rehabilitacji: fizjoterapeuta prezentuje szereg ćwiczeń, sposób i intensywność ich wykonywania. Profesjonalna kadra i wyjątkowe podejście do małego pacjenta sprawiają, że badanie jest proste, skuteczne i atrakcyjne dla dzieci. Istnieje także możliwość badań kontrolnych w celu monitorowania postępów leczenia i weryfikacji kondycji noszonych wkładek ortopedycznych. Częstotliwość kontroli jest uzależniona od indywidualnych celów terapeutycznych, wielkości wady i wieku pacjenta. Akcja „Dnia Zdrowych Stópek” zwiększa świadomość rodziców dotyczącą znaczenia właściwego doboru prawidłowego obuwia dla ich dzieci, co jest szczególnie ważnie, ponieważ badania podologiczne wykazują, iż 70 proc. małych klientów potrzebuje indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego!

Najczęstsze wady stóp dzieci

Stopy płaskokoślawe – najczęściej występująca u dzieci wada. Maluch potrzebuje obuwia o sztywnym zapiętku utrzymującym stopę w pozycji pionowej, zapobiegając jej przekolebaniu, a tym samym koślawości lub szpotawości. Stopa płasko-koślawa – pięta ulega skręceniu na zewnątrz i opiera się o podłoże brzegiem przyśrodkowym, jeśli występuje łącznie z koślawością kolan, dolegliwość się pogłębiania. Jej odwrotnością jest stopa szpotawa charakteryzująca się skręceniem pięty do wewnątrz, dziecko wówczas zdziera obcas po stronie zewnętrznej.

Jakie jest odpowiednie obuwie?

 • wykonane z naturalnej skóry z miękką wkładkę zapewniającą wentylację i higienę
 • o wysokiej cholewce powyżej kostek
 • z usztywnionym zapiętkiem stabilizującym stopę
 • z cholewką profilowaną pod kątem prostym do podeszwy, zapobiegającą wykrzywianiu stóp
 • z czubkiem buta o optymalnej szerokości i wysokości dla wygody palców
 • o elastycznej podeszwie
 • z regulację zapięć

 tagi: zdrowe dziecko, buty dla malucha, wady stóp u dzieci
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
AleksandraN 77.253.209.184 10.03.2016

Zawsze dużą wagę przywiązuję do jakości materiału i wykonania bucików, które kupuję dla swojej córeczki. Kiedyś biegałam po sklepach, ale odkąd znalazłam Fifishop, przekonałam się, że w sieci też można kupić atestowane i sporo tańsze buciki dla dziecka. 

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
 • Tak – wszystkim wymienionym
 • Tylko posłom
 • Tylko samorządowcom
 • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
 • Nie mam zdania