Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Solanki dla ciała i duszy
Terapia wodą wzbogaconą pierwiastkami i mikroelementami ma długą tradycję. Kąpiele siarczkowe, solankowe, borowinowe to popularne zabiegi medycyny naturalnej, które wspomagają naturalne siły obronne naszego organizmu.
Bogactwo dobroczynnych substancji sprawia, że kąpiele solankowe wpływają korzystnie również na nasz wygląd. Niwelują wypryski, trądzik, cellulit. Walczą z nadmierną potliwością. Sprawiają, że skóra staje się odżywiona i promienna, mniej podatna na bezlitosne działanie upływającego czasu.

Działanie soli leczniczych jest wszechstronne. Wykorzystuje się je przy schorzeniach układu oddechowego, problemach reumatycznych, dermatologicznych czy ginekologicznych. Kąpiele z solą są pomocne w leczeniu zaburzeń przemiany materii, związanych z zalegającymi w organizmie toksynami. Oczyszczają i wzmacniają organizm, wpływają korzystnie na samopoczucie: łagodzą nerwobóle, rozluźniają mięśnie, łagodzą stany napięcia i zmęczenia. Radzą sobie z okresowymi spadkami odporności organizmu. Stosowane profilaktycznie pomogą się uchronić przed wieloma chorobotwórczymi mikrobami. Rekonwalescencja po ciężkich chorobach, alergie i astma, a nawet otyłość to kolejne wskazania do stosowania leczniczych kąpieli z solą.

Nie dla każdego?

Czy kąpiele solankowe mają przeciwwskazania? Tak. Ostrożnie powinny podchodzić do tych zabiegów osoby ze zdiagnozowanymi nowotworami, niewydolnością krążenia, chorobami naczyń wieńcowych, po przebytych niedawno zawałach mięśnia sercowego. Solanek nie poleca się także chorym na gruźlicę lub kobietom w ciąży. Zanim zanurzą się w kojącej kąpieli solankowej, powinny bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza.

Solne SPA we własnej łazience

Kąpiele solankowe z powodzeniem możemy wykonać we własnej wannie. Oczywiście niewskazane jest używanie w tym celu zwykłej, wyjałowionej soli kuchennej. Sól leczniczą, naszpikowaną wręcz cennymi mikro- i makroelementami, kupimy w aptece lub sklepie zielarskim. Może to być np. jodowo-bromowa sól bocheńska lub iwonicka, sól karlsbadzka, emska albo pozyskiwana z wód Morza Martwego.

Przepis na relaksującą kąpiel


1 kg soli wsypać pod strumień bieżącej wody (ok. 100 l), zamieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Najlepsza temperatura wody to 36 – 38 st. C, a czas kąpieli to 15 – 20 minut.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Anna 77.45.91.42 21.03.2017

Piękne zdjęcia soli:) Też korzystam z kąpieli z naturalną solą. Stosuje je 2 razy w tygodniu po 15 min. Uwielbiam sól z morza martwego Calaya i sól epsom. Czasem dodaje do wanny dodatkowo masło shea i mam nawilżającą i oczyszczającą kapiel. Polecam.

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium