Życie Podkarpackie nr 28/2020 Życie Podkarpackie nr 28/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 198/2020, Czwartek 16 lipca 2020 r., Marii i Benedykta
Opublikowano
Kąpiel dla zdrowia
Pomaga rozładować stres i ukoić nerwy. Zmniejsza bóle kręgosłupa, mięśni i stawów. Jest pomocna w łagodzeniu objawów rozmaitych chorób. Dobroczynne właściwości kąpieli leczniczej są nieprzecenione. Nie musisz wyjeżdżać do uzdrowiska, aby się o tym przekonać. Dzisiaj z powodzeniem przygotujesz taką kąpiel we własnej łazience.

Już starożytni wiedzieli, że w kąpielach skrywa się niezwykła moc. Były one ważnym elementem codzienności, a czasem rytuałem o znaczeniu symbolicznym, obyczajowym i duchowym. Przyświątynne baseny, zdroje i studnie wciąż odnajdywane są w ruinach dawnych cywilizacji – od Mezopotamii, przez Jerozolimę i Grecję, aż po Peru. Rzymianie dzięki kąpielom w termach zapewniali sobie czystość cielesną i duchową. W Indiach rytualne kąpiele w nurcie Gangesu praktykowane są po dziś dzień. 

Dla zdrowia

Kąpiel to nie tylko prosta czynność higieniczna. Dzięki rozmaitym dodatkom – minerałom, ziołom, esencjom roślinnym – może mieć działanie terapeutyczne. Podczas kilkunastominutowej wodnej sesji nasz organizm oczyszcza się z zalegających w nim toksyn i zbędnych substancji, wchłania składniki potrzebne. Ucisk wody działa jak masaż i doskonale pobudza układ krążenia. Oddech staje się pogłębiony, a przemiana materii przyspieszona. 


Kąpiele lecznicze mobilizują naturalne siły naszego organizmu, ale wiele zależy od temperatury wody. Kąpiel zimna (od 25 do 30 st. C) dodaje energii i pobudza, wzmaga napięcie mięśni i poprawia ukrwienie skóry. Nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty. Dłużej, bo ok. 15 minut, możemy się moczyć w kąpieli chłodnej (ok. 36 st. C), która odpręża i usuwa oznaki zmęczenia. Jeśli chcemy się rozgrzać, a jednocześnie zlikwidować napięcie mięśniowe czy złagodzić niektóre bóle – wybierzmy kąpiel ciepłą (w temp. powyżej 37 st. C). Powinna trwać 15 – 30 minut. 

Choć zabiegi wodne nie wydają się niczym groźnym, nie wszyscy mogą z nich korzystać do woli. To wbrew pozorom spore obciążenie dla organizmu,  zwłaszcza kąpiel gorąca. Dlatego osoby schorowane – z żylakami, nadciśnieniem, problemami z krążeniem i sercem –powinny poradzić się lekarza, czy mogą z takiej kąpieli korzystać.

Składniki potrzebne do przygotowania  kąpieli leczniczej kupisz w aptece, sklepie zielarskim, dobrze zaopatrzonej drogerii.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 28/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium