Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Białe plamki na paznokciach. Skąd się biorą?
Na twoich paznokciach pojawiły się niewielkie, okrągłe lub podłużne białe plamki? Nie ukrywaj ich pod warstwą lakieru! Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu i jak możesz im zaradzić.

Paznokcie zdrowe są gładkie, jednolicie bezbarwne i lśniące. Pojawiające się na płytce paznokcia białe plamki to defekt, który sam w sobie jest niegroźny, ale może sygnalizować, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Jeżeli białe plamy na paznokciach pojawiają się sporadycznie, nie mamy powodów do niepokoju. Jeśli jest ich sporo i utrzymują się przez długi czas, warto zasięgnąć porady lekarza, gdyż mogą być symptomem m.in. problemów z nerkami lub wątrobą, niedokrwistości, grzybicy, a nawet zatrucia arszenikiem. Na szczęście w większości przypadków ich przyczyny są bardziej prozaiczne.

☞ Drobne urazy 

Najczęstszą przyczyną nieestetycznych białych punkcików na paznokciu są urazy mechaniczne, które doprowadzają do uszkodzenia jego podskórnej warstwy. Wystarczy chwila nieuwagi, uderzenie, zbyt brutalny manicure. Skutków nie zobaczymy od razu – ujawniają się w miarę wzrostu paznokcia i tak też znikają. Na całkowitą wymianę płytki nasz organizm potrzebuje 3 – 4 miesięcy.

☞ Niedobór minerałów 

Białawe zabarwienie płytki paznokcia (plamki lub smugi) może wskazywać również na niedobory w codziennej diecie takich minerałów, jak cynk, wapń, żelazo lub witamin – zwłaszcza wit. C. W takim przypadku, aby pozbyć się defektu, najprościej wzbogacić menu w pokarmy obfitujące w wymienione składniki pokarmowe.

To m.in. nasiona roślin strączkowych, warzywa zielone, kasze, orzechy, migdały, pestki słonecznika, produkty z pełnego przemiału, nabiał, cytrusy. Przy dużych niedoborach warto wprowadzić dodatkowo suplementację preparatami dostępnymi w aptece. W ich doborze pomoże lekarz lub farmaceuta.

Jeśli jednak pomimo utrzymywania zbilansowanej diety czy suplementacji plamki nie znikają i pojawiają się kolejne, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, który wyjaśni przyczyny zaistniałej sytuacji oraz zaleci odpowiednią terapię.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium