Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Oczyszczanie twarzy olejami. O co w tym chodzi?
Oczyszczanie olejami (Oil Cleansing Method, OCM), to sposób na utrzymanie twarzy w czystości. Naturalnie, delikatnie i bez ryzyka podrażnień, które mogą wywoływać detergenty zawarte w kosmetykach. Hit ostatnich miesięcy? Nie. Tę metodę od wieków stosowano w krajach arabskich, już starożytni rzymianie z powodzeniem używali oliwy do usuwania brudu z całego ciała, w myśl zasady, że tłuszcz najlepiej rozpuszcza się w tłuszczach.

na czym polega ocm sródtytuł

Oczyszczanie twarzy olejami przebiega wieloetapowo i jest dosyć czasochłonne. Do wykonania zabiegu potrzebujemy mieszanki naturalnych olejów, ściereczki muślinowej lub z mikrofibry oraz... cierpliwości. Zanim oczyszczającą mieszankę nałożymy na twarz musimy ją lekko rozgrzać w dłoniach, następnie rozprowadzić na skórze kolistymi ruchami. Masaż powinien trwać ok. minuty. Kolejnym krokiem jest zmoczenie ściereczki, dokładne odciśnięcie nadmiaru wody i nałożenie jej na twarz. Woda powinna być ciepła, nie za gorąca. Po chwili delikatnie przecieramy szmatką twarz, moczymy, wykręcamy i nakładamy ponownie. Rytuał powtarzamy kilka razy. Na koniec stosujemy trik, który zamknie pory i uspokoi rozpulchnioną zabiegiem skórę – przed nałożeniem na twarz ściereczkę moczymy w chłodnej wodzie. Skórę pozostawiamy do wyschnięcia lub delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem. Przy odrobinie wprawy cała procedura nie trwa dłużej niż 5 minut.

w zgodzie z naturą śródtytuł

Współczesne produkty do higieny z brudem radzą sobie doskonale i ekspresowo – po co wracać do metod sprzed wieków? Syntetyczne substancje czyszczące z powierzchni skóry usuwają nie tylko zabrudzenia – naruszają również jej naturalną warstwę ochronną. Efektem tego są podrażnienia, przesuszenia, nadprodukcja sebum i... 

jeszcze większe zanieczyszczenie, wągry, wypryski.  W takich wypadkach sięgamy po coraz mocniejsze środki i koło się zamyka. Metoda OCM jest dla skóry o wiele łagodniejsza, a przy tym równie efektywna. Usuwa zabrudzenia, ale nie narusza lipidowego płaszcza skóry. Pielęgnuje, nawilża i przywraca harmonię.

jakich olejów używac saródtytuł

Główną rolę w OCM odgrywa olej rycynowy, który pod względem struktury jest najbardziej zbliżony do naszego sebum. Niestety może wysuszać skórę, dlatego w oczyszczających mieszankach OCM stosuje się go w odpowiednich proporcjach:

Olej bazowy można dobrać do typu cery (oleje ciężkie i gęste do cer suchych, lekkie, tzw. suche – do tłustych), jej potrzeb albo użyć uniwersalnej oliwy.

Metoda OCM może służyć do demakijażu, jak i codziennego oczyszczania twarzy. Sprawdza się w przypadku każdego rodzaju skóry – od tłustej po atopową. Ostrożność powinny zachować osoby ze skłonnością do pękających naczynek oraz rozległymi ropnymi zmianami. Idealne proporcje i składniki należy zawsze dobrać indywidualnie, na zasadzie prób i błędów oraz obserwacji reakcji skóry.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania