Życie Podkarpackie nr 46/2017 Życie Podkarpackie nr 46/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 323/2017, Niedziela 19 listopada 2017 r., Elżbiety i Seweryna
Opublikowano
Czego nie wiesz o winogronach?
Winogrona zawierają wiele cennych dla zdrowia właściwości odżywczych. Owoce są źródłem cennych polifenoli, witamin z grupy B, witaminy C, A, E a także potasu, fosforu i magnezu. Naukowcy przypisują im również sporo właściwości antynowotworowych.
Wszystko za sprawą flawonoidów i przeciwutleniaczy zawartych w pestkach tej niezwykłej rośliny. Jak wynika z dotychczasowych badań naukowców, wyciąg z nasion winogron skutecznie niszczy komórki rakowe w hodowli, m.in. raka skóry, sutka, jelita, płuc, żołądka i prostaty.
winogrona bezcenne dla zdrowia srodtytuł

Winogrona powinny jeść także osoby, które zmagają się z cukrzycą oraz chorobami serca. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan przekonują, że zielone, czerwone i czarne winogrona pomagają obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć odporność na insulinę. Wbrew pozorom winogrona pomagają również osobom, które chcą schudnąć. Zawierają resweratrol wspomagający redukcję masy ciała. Według badań resweratrol nasila proces rozpadu tkanki tłuszczowej. 

Ponadto jedzenie świeżych owoców pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Winogrona poprawiają perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom, zwiększają produkcję soków trawiennych oraz obniżają procesy fermentacyjne w jelitach. Działaja również moczopędnie i przyczyniają się do szybszego usuwania z organizmu toksyn. Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B oraz PP wpływają na lepszą koncentrację i szybsze uczenie się.

pyszne i odzywcze winogrona srodtytul 2

W gastronomii często wykorzystywane do produkcji soków, wina, galaretki, domowych przetworów oraz oleju. Pasują do mięs (indyka i wieprzowiny), żółtego i pleśniowego sera oraz deserów, ciast i sałatek. W kuchni często wykorzystuje się liście winogron do przygotowania np. gołąbków. Z suszonych owoców powstają również niezwykłe cenne dla zdrowia rodzynki. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy bierzesz udział w obchodach Święta Niepodległości?
  • Tak, zawsze
  • Tak, czasami
  • Nie, nigdy
nr 46/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium