Życie Podkarpackie nr 08/2017 Życie Podkarpackie nr 08/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 53/2017, Środa 22 lutego 2017 r., Marty i Małgorzaty
Opublikowano
Wielka moc małego sezamu
W Polsce sezam najczęściej kojarzony jest z sezamkami lub chałwą. W wielu krajach, takich jak Chiny czy Indie sezam używany jest jako główny składnik dań i sałatek. Tłoczy się z niego również wartościowy dla zdrowia olej sezamowy, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6.
W składzie ziaren sezamu znajdują się m.in.: witamina E, A, B, kwas foliowy, żelazo, cynk, magnez, wapń i białko. Zwarty w nim przeciwutleniacz sesamol spowalnia procesy starzenia, obniża ciśnienie oraz zapobiega wchłanianiu złego cholesterolu.

Dla kogo sezam?


Sezam polecany jest m.in. osobom chorym na cukrzycę. Duża zawartość magnezu skutecznie obniża poziom glukozy. Badania potwierdzają również, że regularne spożywanie sezamu skutecznie wspomaga leczenie anemii oraz przeciwdziała miażdżycy.
Według naukowców sezam wykazuje także właściwości antynowotworowe. Włączony do codziennego jadłospisu pozytywnie wpływa też na układ pokarmowy, ułatwia usuwanie z jelit resztek pokarmowych, łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zapobiega rozwojowi astmy oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania.

| Przeczytaj również: Migdał dobry na wszystko

Olej sezamowy pobudza porost włosów, a masaż z zastosowaniem oleju sezamowego zwalcza suchość, łuszczenie oraz problemy z zatkanymi porami. Olej ma również działanie antybakteryjne, pomaga w pozbywaniu się m.in. paciorkowców, a także powszechnie występujących grzybów.

Nie tylko do zastosowań kuchennych

Sezam dobrze sprawdzi się jako posypka do domowych wypieków, sałatek oraz mięs. Nasiona można również dodawać do porannego musli, zdrowych batonów typu crunch oraz domowej granoli. Smak nasion można wzmocnić, podprażając je na suchej patelni. Sezam należy przechowywać w szczelnym pojemniku, z dala od światła.  

border

Nasiona sezamu pomagają zadbać również o zdrowie jamy ustnej, usuwając kamień nazębny i wybielając zęby.
Według medycyny chińskiej sezam pozytywnie wpływa na wątrobę.

border
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy zwracasz uwagę na oznaczenia na opakowaniach?
  • Nie mam na to czasu
  • Nie, bo nie rozumiem znaczenia symboli
  • Staram się zrozumieć informacje z opakowania, ale nie zawsze wiem, co oznaczają
  • Zwracam uwagę na symbole i potrafię je odczytać
nr 08/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium