Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2018, Wtorek 24 kwietnia 2018 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Piękna jak na drożdżach, czyli kosmetyczne zastosowanie drożdży
Każda pani domu wie, że drożdże równie dobrze jak w kuchni sprawdzą się w łazience. Już w dawnym Egipcie z ochotą zażywano drożdżowych kąpieli, nasze babki dla pięknej cery piły drożdżowe mikstury, a swoim znerwicowanym mężom dla złagodzenia obyczajów piekły drożdżowe babeczki. Co drożdże mogą zrobić dla ciebie?
Każda pani domu wie, że drożdże równie dobrze jak w kuchni sprawdzą się w łazience.

Już w dawnym Egipcie z ochotą zażywano drożdżowych kąpieli, nasze babki dla pięknej cery piły drożdżowe mikstury, a swoim znerwicowanym mężom dla złagodzenia obyczajów piekły drożdżowe babeczki. Co drożdże mogą zrobić dla ciebie?

Nie tylko do pieczenia

Drożdże mają zbawienny wpływ na cerę, paznokcie, włosy – to zasługa minerałów (cynk, fosfor, potas, selen, żelazo, magnez, chrom) i witamin – głównie tych z grupy B. Prócz tego wspomagają leczenie wielu dolegliwości (cukrzyca, trądzik, reumatyzm, otyłość). Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów można zażywać je w formie tabletek, spożywać na surowo, pić – rozpuszczone w wodzie czy mleku, albo nakładać na skórę jak maseczkę. Oto kilka receptur wysupłanych wprost z dzienniczków naszych babć.


Drożdżowa maseczka w trzech odsłonach


Odżywcza z jajkiem

Łyżeczkę drożdży (lub niewielką grudkę) wymieszaj z łyżeczką oleju oraz żółtkiem (dla cery suchej i normalnej) lub białkiem (dla cery tłustej). Możesz dodać odrobinę miodu naturalnego. Po wymieszaniu składników maseczkę rozprowadź na twarzy, szyi i dekolcie. Pozostaw na 20 – 30 minut i spłucz letnią wodą. Stosuj raz w tygodniu.

Rozjaśniająca z cytryną

Średniej wielkości grudkę drożdży rozpuść w odrobinie świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Mieszaj do uzyskania jednolitej masy. Nałóż na twarz i pozostaw na nie dłużej niż kwadrans – jeśli masz cerę wrażliwą skróć czas działania do ok. 5 – 10 minut. Zmywaj letnią wodą. Stosuj nie częściej niż raz w tygodniu.

Łagodząca z mlekiem

Około ¼ kostki drożdży wymieszaj z odrobiną ciepłego mleka – tak aby uzyskać gładką masę. Nałóż na twarz, zmyj ciepłą wodą po upływie 15 – 20 minut. Jeśli twoja cera ma skłonności do wysypu niespodzianek, zapchanych porów i innych niedoskonałości – stosuj codziennie przez miesiąc, później raz lub dwa razy na tydzień. W przypadku cer mniej kłopotliwych maseczkę wystarczy stosować 2 – 3 razy w miesiącu.


Drożdże nałożone na skórę, sprawią że nabierze blasku, będzie zdrowa, wolna od niedoskonałości, cudownie gładka i miękka. 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium