Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Przemyśl
Zbuntowany artysta
W Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu trwa wystawa Jana Dobkowskiego, wybitnego artysty zaliczanego do awangardy polskiej sztuki współczesnej. Wystawa jest częścią projektu Grafinale – Elita Grafiki Polskiej, który polega na cyklicznych prezentacjach najważniejszych osobowości współczesnej grafiki polskiej w formie wystaw indywidualnych, połączonych z wykładami i pokazami multimedialnymi.
fot. Jacek Szwic
Dużym zainteresowaniem cieszył się cykl grafik zatytułowany Zwierzyniec.
Dobkowski urodził się w 1942 roku w Łomży. Ukończył Liceum Plastyczne w Warszawie i w roku 1962 rozpoczął studia na wydziale malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest uczniem prof. Juliusza Studnickiego i prof. Jana Cybisa, w którego pracowni w 1968 roku przygotował dyplom.
fot. Jacek Szwic
Jan Dobkowski.

Już na studiach buntował się przeciw dominującemu wówczas na polskich uczelniach artystycznych sposobowi malowania, który kładł nacisk na kolorystykę i grube warstwy faktury. Obrazy Dobkowskiego z tamtego okresu były płaskie, zbudowane z czystych barw, bez różnic tonalnych. Dominowała w nich zieleń połączona z czerwienią, co dawało efekty psychodeliczne, a poprzez płaskość prace artysty nawiązywały do estetyki pop-artu. Od zawsze dużą rolę u Dobkowskiego odgrywała kreska. W 1972 roku podczas pobytu na stypendium w USA Dobkowski wystawił w Bodley Gallery figury wycięte z kolorowych płyt pleksiglasu. Był to jego kolejny eksperyment budowania form w przestrzeni, tym razem z innego tworzywa i z wykorzystaniem innej, bardziej syntetycznej kolorystyki. Choć Dobkowski jest najbardziej znany jako malarz, już w okresie studiów bardzo poważnie zainteresował się grafiką warsztatową. Wtedy powstał cykl 28 linorytów, które są ilustracjami do zbioru wierszy Guillaume'a Apollinaire'a zatytułowanego Zwierzyniec. Właśnie ten cykl, obok innych obrazów Dobkowskiego, można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium