Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Jarosław
Nowa odsłona jarosławskiego muzeum
Zmodernizowana stała ekspozycja historyczna w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich już od piątku, 16 stycznia, będzie ponownie dostępna dla zwiedzających.
fot. Henryk Górecki
Na wystawie będącej opowieścią o historii miasta zobaczyć można m.in. wyroby miejscowego rzemiosła, akcesoria cechowe, naczynia z jezuickiej apteki i wiele innych.

Odnowione z funduszy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków muzealne wnętrza mają długą, bo już 90-letnią historię, gdyż placówkę pielęgnującą kulturowe dziedzictwo założono decyzją Rady Miasta Jarosławia z 7 grudnia 1925 r. Rok jubileuszowy zainauguruje wielowątkowa i interdyscyplinarna wystawa stała, będąca swego rodzaju opowieścią o historii miasta. Poznamy ją poprzez różnego typu i rodzaju muzealia, osadzone w narracji historycznej, która eksponuje walory architektoniczne muzealnych wnętrz. Na wystawie znajdziemy zatem eksponaty w Jarosławiu wykonane lub przez wieki z tym miastem i powiatem związane. Są to m.in.: portrety właścicieli Jarosławia, wyroby miejscowego rzemiosła, akcesoria cechowe, militaria i znaleziska archeologiczne. Prezentowana na wystawie galeria portretów zasłużonych przedstawicieli poszczególnych nacji i typowa dla nich sztuka sakralna służy z kolei podkreśleniu wielokulturowości i wielowyznaniowości tego miasta. Zachwyca też rozbudowany dział ikonografii, tradycji wojskowych i niepodległościowych oraz szkolnictwa. Wśród eksponatów są też: żupan ze złotej lamy (z XVII w.), jatagany tureckie, miecze katowskie i okowy (datowane na przełom XVI i XVII w.), naczynia z jezuickiej apteki (XVII w.), portret trumienny Jana Metlanta (XVIII w.) czy komplet oznak pułków jarosławskich.

Zwieńczeniem jubileuszowego roku w historii muzeum będzie ekspozycja poświęcona wybitnym twórcom i założycielom jarosławskiego muzeum oraz wydarzeniom muzealnym w zmieniającej się rzeczywistości historycznej.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium