Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Jarosław
San ad Jarosław
Jarosław, założony na wzniesieniu ponad doliną rzeki San, naprawdę wiele jej zawdzięcza. Rzeka, której nazwę nadała prawdopodobnie osiedlająca się tu rolnicza, pasterka i tracka ludność pochodząca z południa, miała tak naprawdę decydujący wpływ na genezę miasta i jego późniejszy awans na jeden z głównych ośrodków handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jarosław. Na krypie, fot. z pocz. XX w.
To właśnie nadsańskie położenie, umożliwiające handel drogą wodną, przyczyniło się do wzrostu gospodarczego Jarosławia. Historię i znaczenie rzeki dla miasta pokazuje nowa wystawa w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich San ad Jarosław. Historia spławnej rzeki, sportów wodnych i rekreacji, której otwarcie zaplanowane jest w najbliższy piątek, 27 marca, o g. 14. „Wiosną, gdy stan wody w rzece jest dość wysoki, płynie do Gdańska zboże, sól, masło, a nawet świece woskowe. Dochody osiągane przez Jarosław w związku z tego rodzaju handlem wynoszą rocznie około sześć tysięcy czerwonych złotych. Posiadając w kieszeni taką sumę pieniędzy, jarosławianin może się stać właścicielem kilku pokaźnych wsi” – czytamy w publikacji S. Starowolskiego z 1976 r. zatytułowanej Polska albo opisanie położenia Królestwa Polskiego. 

Do dziś widocznym znakiem doniosłej roli Sanu w rozwoju miasta jest herb Jarosławia z rzeką w tle. Do końca XIX w. była to rzeka spławna, ważny szlak handlowy łączący Jarosław i powiat jarosławski z Gdańskiem i Europą. Wzdłuż jej brzegów stały spichlerze, składy towarów i wytwórnie statków. Dostarczała wody, pokarmu i była istotnym składnikiem obronności Jarosławia. Z kolei w XX w. pełniła głównie funkcję rekreacyjno-sportową, będąc ośrodkiem sportów wodnych, rajem dla wędkarzy, miejscem wypoczynku. Na pierwszej monograficznej wystawie znajdziemy m.in. wieloformatowe fotografie, mapy, dokumenty, ale też krypę do pozyskiwania piasku i rekreacji, opakowania do spławu towarów, sieci do połowu ryb itp. Ponadto kajaki, sprzęt wioślarski, trofea sportowe sekcji kajakarskich JKS, Kolejarza i Startu. Warto zobaczyć!

Wystawa będzie czynna do 23 sierpnia.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
wiejskimondrala 31.128.8.72 30.03.2015

" rolnicza, pasterka i tracka ludność" czyli ludność zajmująca się rolnictwem, pasterstwem i tractwem  (obróbką drewna, cięcie pni na deski), czy tak?  Czy  może "tracka", bo pochodząca z Tracji?


"znakiem doniosłej roli Sanu w rozwoju miasta jest herb Jarosławia z rzeką w tle"

  W herbie Jarosławia na pierwszym planie jest rzeka z łodzią żaglową, zaś tło dla łodzi stanowią mury i brama miejska. Czyli odwrotnie, niż napisał /a Redaktor.


user
wiejskimondrala 31.128.8.143 03.04.2015

Podpis pod zdjęciem powinien brzmieć: Na kajakach.


Krypa wygląda inaczej, inaczej  się ją napędza i steruje  - przez pych.

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium