Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 147/2018, Niedziela 27 maja 2018 r., Jana i Juliusza
Opublikowano
Drzwi stylowe i funkcjonalne
Drzwi wejściowe zawsze musimy wybierać z rozmysłem, ponieważ odpowiednie parametry termoizolacyjne zapewnią ciepło w naszym domu, a co za tym idzie niższe rachunki za energię.

Nasze domy najczęściej otwierają drzwi metalowe i drewniane, jednak bez względu na zastosowany materiał chcemy, aby zapewniały ciepło. Wpływają na to różne czynniki. Dobry projekt domu zawsze powinien uwzględnić wiatrołap, który niweluje podmuchy zimnego powietrza podczas otwierania drzwi. Już podczas projektowania musimy też określić, jaką przestrzeń zostawiamy na drzwi, zanim zostaną zamontowane ograniczające nas nadproża.

Więcej światła

Standardem jest rozmiar 90, ale rekordy popularności biją ostatnio drzwi dwuskrzydłowe. Składają się one z części czynnej – otwieranej, o standardowej szerokości 80 lub 90 cm i biernej, pełniącej zazwyczaj funkcję ozdobną i otwieranej w razie potrzeby, o szerokości 30 – 40 cm. – Jeśli chcemy, aby przedpokój wypełniało naturalne światło, w przestrzeni górnej i bocznej możemy zamontować naświetla, czyli przestrzenie przeszklone o nowoczesnych formach i wykonane z hartowanego szkła chroniącego przed zbiciem. Bardzo modne są witraże, a także tak zwany refleks wypukły oraz szkoło weneckie, które pozwala nam oglądać to, co na zewnątrz, chroniąc przed ciekawskim okiem. Pamiętajmy jednak, że jeżeli szczególnie zależy nam na termoizolacyjności, powinniśmy zrezygnować z wielkich przeszkleń – sugeruje Tomasz Chałupnik, sprzedawca firmy Erem.

Szczelne i wyciszone

Drzwi drewniane dzięki konstrukcji złożonej z warstw dobrze chronią przed chłodem, szczelność metalowych uzależniona jest od ich wypełnienia – pianka jest skuteczniejsza niż wata, która z czasem może się obsuwać. – Jeśli jednak decydujemy się na takie wypełnienie, pamiętajmy o wyborze technologii uzupełnionej o plastry zabezpieczające przed osiadaniem. Warto też wiedzieć, że drzwi sosnowe są cieplejsze niż dębowe, nie bez znaczenia jest też ich grubość – im grubsze, tym lepsze, najpopularniejsze są 55. Za szczelność i dźwiękoszczelność drzwi wejściowych odpowiadają też uszczelki – najlepiej zastosować podwójne, ale też zamki, które muszą dobrze się domykać – wymienia T. Chałupnik. Zamki występują w wersji premium i normal, zaopatrzone są w bolce antywyważeniowe najczęściej 2-punktowe, górne i dolne, ale są nawet 4-ryglowe. Ogromne znaczenie ma też dobrze zamontowany próg, najlepiej uzupełniony specjalnymi ciepłymi wkładkami. Pamiętajmy, że cena drzwi zawiera skrzydła i ościeżnice, resztę możemy dobrać wedle upodobań.

fot. Aleksandra Nowotyńska
Tomasz Chałupnik, sprzedawca firmy Erem: – Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domów, najlepiej aby drzwi otwierały się do zewnątrz, nie tracimy wówczas przestrzeni, mieszkańcy bloków ograniczeni są przez przepisy wymagające, by drzwi w tego typu budynkach otwierały się do wewnątrz ze względu na bezpieczeństwo osób przechodzących korytarzem.

Zindywidualizowane udogodnienia

Dodatkowym gadżetem, który może wzbogacić nasze drzwi, są cyfrowe wizjery, które zapamiętują do 50 zdjęć, czyli możemy podejrzeć, kto nas odwiedził, gdy nie było nas w domu. Dla wielbicieli elektroniki stworzono elektrozaczepy, które otwierają drzwi po wpisaniu odpowiedniego kodu. W domach, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, mające trudności z poruszaniem się, warto zainstalować drzwi samozamykające się, ale w takim przypadku nadproża i ościeżnica wymagają wzmocnienia.tagi: drzwi wejściowe, zewnętrzne drzwi antywłamaniowe, naświetla do drzwi zewnętrznych
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium