Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Sezamie, otwórz się
Budujesz? Remontujesz? To moment, by rozważyć rozwiązania poprawiające komfort użytkowania okien, drzwi, rolet i systemów osłonowych. Jak można otwierać zamki elektroniczne? Rozmaicie!

Zamki elektroniczne różnego rodzaju to nowoczesne urządzenia, ale wciąż mało popularne i dostępne, podczas gdy prymitywni kuzyni, jak domofony do klatek schodowych czy karty do drzwi hotelowych, są niemal powszechni. Na rynku dostępnych jest wiele zamków, do który stworzono funkcjonalne i łatwe w użytku klucze. Każdy może postawić na najbliższe sobie rozwiązanie.

Czytnik linii papilarnych

Wart uwagi jest zamek z czytnikiem linii papilarnych. Urządzenie takie za pomocą lasera skanuje odciski palca, zapisuje wzorzec w bazie, a podczas próby otwarcia drzwi ową bazę przeczesuje, by ustalić prawo dostępu danego użytkownika. Rozwiązanie to można zastosować zarówno we własnej twierdzy, jak i w niedużym bloku, ponieważ do systemu można już wprowadzić do 150 wzorów linii papilarnych. – Co zyskujemy? Koniec z nerwowym poszukiwaniem kluczy w przepastnej torebce, obaw, że je gdzieś zapodzialiśmy, bo takiego klucza zgubić się nie da. Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna i bez problemu możemy dodawać i usuwać użytkowników. I argument koronny – bezpieczeństwo! Zamka tego typu nie można „obejść”. Nawet jeśli wandalowi czy złodziejowi uda się wyrwać czytnik albo doprowadzić do zwarcia, drzwi wciąż nie da się otworzyć – wymienia Adam Tajchman, właściciel firmy Ad Bud.

Telefon do wszystkiego

W dobie szalonej popularności i dostępności smartfonów niczym niezwykłym nie jest, że do funkcji tych sprytnych telefonów możemy dopisać obsługę zamka. Ten współczesny wynalazek pozwala użytkownikowi przygotować klucze z poziomu aplikacji.
. – Potężną konkurencją na rynku jest jednak produkt pozwalający na zakup zamka w różnych pakietach i montaż w większości drzwi. Pakiet najmniej kosztowny, a zarazem najłatwiejszy w obsłudze umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi przy pomocy Bluetooth nawet w zwykłym telefonie. Bardziej skomplikowane systemy, a co za tym idzie droższe, pozwalają domownikom otwieranie drzwi zbliżeniowo za pomocą kart lub np. bransoletek. Przy zainwestowaniu w model najbardziej zaawansowany technologicznie, zyskamy pełne wsparcie online, mało tego, pozwala on też na obserwację użycia zamka w czasie rzeczywistym i otrzymywania powiadomień na smartfon – opisuje A. Tajchman.

Rolety i systemy osłonowe wewnętrzne

Latem szukamy też sposobów na skuteczną ochronę przed słońcem. Nasz komfort poprawiają osłony napędzane elektrycznie. Nowoczesne, starannie zaprogramowane urządzenia pozwalają się sterować jednym kliknięciem lub impulsem telefonu. Urządzenie pozwala na zakodowanie rozmaitych działań, od podstawowych, jak otwarcie, uchylenie i zamknięcie, po bardziej skomplikowane; zmiany położenia lameli w żaluzjach. Dodatkowo system możemy połączyć z alarmem, zakodować symulację obecności domownika pod naszą nieobecność, rozbudować o czujniki nasłonecznienia, deszczu lub wiatru w zależności od tego, jakimi osłonami sterujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. A w przypadku braku możliwości podłączenia do instalacji elektrycznej, jest i na to sposób – większość urządzeń możemy podłączyć do panela fotowoltaicznego.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium