Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Okno na świat
Współczesne aranżacje pomieszczeń coraz większą rolą przypisują przemyślanej kompozycji przestrzeni okna, która współgrać powinna z całością pomieszczenia. W związku z tym powodzeniem przestają się cieszyć uniwersalne produkty wytwarzane taśmowo. Okienne dekoracje. Nowoczesne aranżacje okien. Dekoracje i wystrój okien.
fot. Aleksandra Nowotyńska

Rolety są rozwiązaniem eleganckim, praktycznym i znanym nie od dziś. Obecnie szczególnie modne są dwa rodzaje ich rodzaje projektowanych pod indywidualne zamówienie. Są to proste rolety rzymskie łączące dwie cechy – funkcjonalność, łatwość w odsłanianiu okna, a także dekoracyjność – do ich skomponowania możemy wybrać dowolne tkaniny. – Rolet rzymskich nie można jednak wykonać z całkiem wiotkich tkanin, ponieważ nie będą półkować, musimy zastosować materiał sztywniejszy, aby ładnie się prezentował. Dobrze komponują się z nimi duże, obfite zasłony z fikuśnymi motywami – mówi dekoratorka wystroju okien Barbara Stańko. Osoby, które nie gustują w zasłonach, zdecydować się mogą na tkaniny całkowicie matujące, a więc osłaniające z zewnątrz. Tkaninę użytą do stworzenia tego typu rolet możemy łatwo powielić, np. stosując ją do powleczenia poduszek, jako narzutę na łóżko czy nawet abażur na gustowną lampę. Ręcznie szyte są również bardziej zdobne rolety austriackie, które występują w wersjach marszczonych, upinanych, mogą być bufiaste, ozdabiane kryształkami i bardzo bogate. Te dwa trendy dominują w nowoczesnych mieszkaniach, wybieramy je ze względu na walory estetyczne i praktyczne zastosowanie.

 

Feeria barw

Kiedyś w oknach dominowały biele i beże, teraz producenci prześcigają się w wynajdowaniu nowych barw i odcieni kolorów. – Wiosna w tym roku to kolory neonowe, bardzo jaskrawe, ostre. Przekłada się to też na wnętrza. Klienci są coraz bardziej odważni, choć kolor dopiero wchodzi do aranżacji okien. Dysponujemy pełną paletą barw, dlatego standardowa biel nie jest już na topie. Łączymy też kolory kontrastowe, np. ostre zielenie z ostrymi fioletami, dzięki czemu ożywiamy pomieszczenie – tłumaczy dekoratorka wystroju okien Dominika Maczek-Kłymińska. 

Mimo bogactwa barw bardzo modne są nadal klasyczne połączenia, np. czerń i czerwień. Chętnie stosuje się szarości i stal. – Do niedawna klienci bali się, że popiel jest niewdzięczny, teraz wiedzą, że jeśli zagramy kolorem, rozpraszamy jego monotonię, popiel stanowi świetny podkład do ich wydobycia – stwierdza B. Stańko. Nowoczesne okna stylizowane są w odcieniach srebra, wrzosu, zieleni, kolory te można zastosować w każdym pomieszczeniu. Abstrahując od modnych nowinek, pamiętać należy, że kolor zasłon czy rolet zawsze dobieramy indywidualnie do danego wnętrza i własnych upodobań, a pole manewru mamy niemal nieograniczone.

fot. Aleksandra Nowotyńska
Dominika Maczek-Kłymińska, dekoratorka wystroju okien: – Myśląc o aranżacji okna, wybierając kolor i fakturę tkaniny, pamiętajmy nie tylko o tym, jak pomieszczenie będzie wyglądać wewnątrz, ale też o tym, co mamy na zewnątrz. Barbara Stańko, dekoratorka wystroju okien: – Klienci zaczęli doceniać rolę tkanin we wnętrzach. Współczesne modne okno to roleta rzymska zamiast firanki z dekoracyjnymi zasłonami na przelotkach.

Struktura materiału

Oprócz doboru koloru bardzo ważny jest wybór odpowiedniej tkaniny. Są one dobierane do wystroju wnętrza i funkcji jaką pełni pomieszczenie. – Jeśli mieszkanie zachowuje surowy wystrój, szukamy tkaniny typu len, batyst, przypominających strukturę naturalną. Obecnie powodzeniem cieszą się nowoczesne firany w pasy. Grubszy materiał zasłania, delikatniejszy jest przezroczysty. Firano-zasłona to nowy trend. Innym są tkaniny gładkie, którym charakter nadaje faktura materiału, np. 3D, prążki, siatki – mówi B. Stańko. Z doborem tkanin zaszaleć możemy zwłaszcza w sypialni. – Sypialnie traktujemy jako całokształt, oprócz zasłon i firan dodajemy narzutę na łóżko, poduszki, wałeczki. Sypialnie są najczęściej puszyste, więc tkaniny też są ciepłe, przytulne i jest ich znacznie więcej, głównie plusze, aksamity – D. Maczek-Kłymińska.Przeczytaj również: 
Przytulna sypialnia czy zaciszny gabinecik? Pomysły na zagospodarowanie antresoli

Wisienka na torcie

Niezbędnym elementem dekoracji okna jest karnisz. Wyroby starsze, szynowe, montowane na suficie zawężają pole manewru, choć możemy na nich zamocować antrapy rolet, zasłon na systemie już nie. Jeśli więc zastanawiamy się nad wymianą karniszy, warto wybrać przykręcane do ściany. We wzornictwie niewiele się zmieniło, wciąż królują wyroby metalowe, do których można dobrać ozdobne zakończenia w różnych kolorach. 

– Kiedyś karnisze wychodziły minimalnie poza światło okna, teraz wychodzą maksymalnie daleko. Tkanina wówczas pełni funkcję dekoracyjną i nie przysłania okna. Modelujemy w ten sposób pomieszczenie, manipulując szerokościami, wydłużamy je optycznie bądź poszerzamy – D.Maczek-Kłymińska. Dzięki takim zabiegom okno w pełni jest wyeksponowana i puszcza więcej światła. Zasłony dekorujemy w różny sposób, ważne aby współgrał z całością aranżacji. Możemy wiązać je za pomocą upięć z koralami, szarf wiązanych w kokardy czy krawaty, chwosty mogą nawiązywać końcówek karniszy.
tagi: wystrój wnętrz, dekoracja okna, aranżacje okienne, ozdoby okienne
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Geshia 80.50.54.50 04.03.2015

Poprosze do Barbary Stańko numer telefonu. Pilne !

user
aga 176.109.163.130 05.03.2015
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium