Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Nowe drzwi bez wysiłku
Design twoich drzwi wyszedł z mody wraz z poprzednia epoką i tęsknym okiem spoglądasz na nowoczesne skrzydła, jednak wizja wyrywania futryn, gruzu i hałasu Cię zniechęca? Martwisz się, że fachowcy uszkodzą przy tym piękną łazienkową glazurę? Możesz tego wszystkiego uniknąć. O tym, jak to zrobić rozmawiamy z doradcą klienta firmy BOZ-3 Małgorzatą Pencak.
fot. Marcin Łabuda

Aranżujemy wnętrze, szukamy nowych drzwi, chcemy jednak uniknąć wymiany futryn – kucia ścian, wszędobylskiego pyłu i kurzu. Jak możemy tego dokonać?

– Do przeprowadzenia wymiany drzwi wewnątrz mieszkania, bez zmiany ościeżnicy, możemy zastosować ościeżnice nakładkowe do zabudowy ościeżnicy stalowej. Ich budowa i zastosowanie są bardzo zbliżone do klasycznych ościeżnic regulowanych z zakresem regulacji co dwa centymetry.

Występują w rozmiarach szerokości skrzydła od 60 do 110 cm i zakresie regulacji grubości muru od 11 do 28 cm.
Najczęściej są pokryte okleiną PCV lub CPL z rysem słoi drewna. Można je stosować do standardowych skrzydeł przylgowych zgodnych z obecną Polską Normą, ale trzeba mieć na uwadze, że rozstawy zawiasów i zaczepy zamka drzwiowego stosowane przez niektórych producentów mogą nie pasować. 

W jaki sposób montujemy ościeżnice tego typu?

– Montuje się je przy użyciu kotew montażowych i piany niskoprężnej. Całość ma estetyczny wygląd dzięki zastosowaniu zamykanych opasek obejmujących naszą starą ościeżnicę, ale zawęża nam minimalnie otwór przejścia w naszych drzwiach. Aby móc zastosować ościeżnicę nakładkową i nie spowodować nadmiernego zawężenia otworu, producent musi maksymalnie „odchudzić” produkt. Warstwa MDF, która przykrywa dotychczasową ościeżnicę, musi być bardzo cienka, a więc łatwo ją uszkodzić, jednocześnie sprawia trudności montażowe ze względu na swoją małą stabilność. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznej ościeżnicy regulowanej o standardowej grubości i stabilności nakładanej na starą ościeżnicę. Uzyskamy ten sam efekt, ale niestety to rozwiązanie skutkuje znaczącym zawężeniem światła przejścia. W blokach z „wielkiej płyty”, gdzie światło przejścia już jest zazwyczaj zawężone, zastosowanie takiego rozwiązania utrudni nam normalne funkcjonowanie, ponieważ może zmniejszyć przejście nawet o około 10 cm.

Dzięki tym rozwiązaniom unikamy okołoremontowego bałaganu, ale czy ościeżnice nakładkowe sprawdzą się w każdym przypadku?

– Gdy tylko wielkości światła przejścia na to pozwala, zastosowanie ościeżnicy nakładkowej bądź klasycznej ościeżnicy regulowanej jest najszybszym i najtańszym oraz najmniej ingerencyjnym rozwiązaniem. Warunkiem zastosowania nakładki na starą ościeżnicę jest posiadanie prostych ścian w mieszkaniu, co wydaje się być oczywiste, ale z praktyki wiem, że nie zawsze tak jest. Najbezpieczniej jest kupować cały zestaw (ościeżnica + skrzydło), zyskując pewność, że wszystko pasuje lub zdać się na pomoc fachowego doradcy.

Niestety w wielu przypadkach jedynym wyjściem jest wymiana zarówno ościeżnicy jak i skrzydła. Jest to najbardziej inwazyjne rozwiązanie, bo wiąże się z generalnym remontem i utrudnieniami w normalnym funkcjonowaniu, bardzo często jednak jedyne.
fot. Marcin Łabuda

Kupując drzwi, musimy wiedzieć, czego szukamy, co zatem powinniśmy sprawdzić przed wizytą w sklepie?

– Przed zakupem warto zrobić pomiar i zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi, który mamy obecnie i który chcielibyśmy mieć w przyszłości. Wykonanie samodzielnego pomiaru do takiego przedsięwzięcia jest trudne i trzeba uwzględnić kilka istotnych parametrów, np.: zaniżone wysokości, brak przekątnych w otworach czy ewentualne przechylenia związane z osiadaniem budynków, do których nasze stare drzwi z biegiem czasu się dopasowały, a z czego najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Proponuję zlecić to wyspecjalizowanej autoryzowanej grupie montażowej, która sprawdzi możliwość zastosowania właściwego rozwiązania. 

Jakie drzwi obecnie cieszą się największym zainteresowaniem kupujących?

– Dzisiejsze trendy handlowe preferują modele o wyglądzie uporządkowanym i klasycznym, ale w ofercie nie brak też designerskich rozwiązań o nowoczesnej linii, ciekawej strukturze pokryć i kolorystyce dla najbardziej wymagających klientów. Dominują w niej modne kolory w strukturze trójwymiarowej okleiny, tzw. 3D, oraz naturalne kolory drewna w okładzinach z orzecha i dębu barwionych bejcami. Zmieniając drzwi, warto przy okazji funkcjonalności dodać im nieco uroku, dobierając nowoczesne klamki na dzielonym szyldzie, które oprócz praktycznego podziału mają ciekawe kolory i kształty.
tagi: wymiana drzwi, montaż drzwi, drzwi zewnętrzne, ościeżnice
4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
gryzoń 87.207.253.3 03.03.2015
My akurat do nowego domu wybraliśmy wszystkie z ostatniej kolekcji porty - i ładne, i ciepłe, i bezpieczne. Kieszeni też mocno nie wyczyściły.
user
nawko 62.244.156.100 27.03.2015

Tez je mam.

user
mario88 83.20.145.176 05.12.2015

My też mamy Porta, takie jak tu po lewej: http://www.okna-koncept.pl/produkty/drzwi/drzwi-wewnetrzne.html i na razie jesteśmy zadowoleni.

user
kejszek 31.61.139.163 09.12.2015

Też mam portę. Ale w sumie to nie był mój pomysł. Zastanawiałem się jak mogę rozwiązać problem z brakiem pomysłu na wygląd mojego mieszkania i skorzystałem z oferty firmy zajmującej się [url=http://dekoratura.pl/] projektowaniem wnętrz z Kielc[/url]. Bardzo dobry pomysł.

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium