Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 109/2018, Czwartek 19 kwietnia 2018 r., Adolfa i Tymona
Opublikowano
Jak wybrać komfortowe drzwi?
Wybór i zakup drzwi do domu lub mieszkania to spore przedsięwzięcie. Decyzja zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy; na estetyce, jakości, materiale czy może głównie cenie. Ten ostatni czynnik jest wynikiem charakterystyki budowy drzwi. Niełatwo kupić coś pięknego i niedrogo, kompromisy będą więc konieczne.

Drzwi wizualnie bywają bardzo do siebie podobne, ostatecznie jednak mogą się bardzo różnić, gdy porównamy ich konstrukcję i rodzaj obłożenia. – Czynnikiem wpływającym też na ich jakość jest rodzaj wykończenia. Do produkcji drzwi stosuje się najczęściej dwa najpopularniejsze materiały – szkło, drewno i płyty drewnopochodne. Wytwórcy często je łączą, tworząc drewnianą ramę i drewnopochodną okładzinę. Najczęściej spotykane to płyty drewnopochodne – głownie płyty twarde HDF oraz MDF – Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax.


Najczęściej spotykane rodzaje wypełnień skrzydeł drzwiowych to:

  •  plaster miodu – tektura w środku (najtańsze)
  •  płyta otworowo-wiórowa
  •  drzwi ramowe z MDF
  •  drzwi ramowe wykonane z drewna klejonego i płyty MDF
Wykończenie skrzydeł może stanowić okleina sztuczna – może to być folia bądź odporniejszy na uszkodzenia laminat (im grubszy, tym lepiej zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi) – lub okleina naturalna – kilkumilimetrowe płyty drewna (fornir ma grubość 0,3 – 1mm, grubszy od niego jest obłóg, ma 1 – 3 mm). Mogą być pomalowane lakierem zwykłym lub utwardzonym UV.

Szykowny połysk

– Nowość na rynku stanowią drzwi połyskowe, które wykończone są laminatem połyskowym wysokiej jakości i malowane. Stanowią one świetne rozwiązanie dla osób, którym marzy się ujednolicenia drzwi z frontami nowoczesnych meblowi. Możemy wtedy np. uzyskać  identyczny kolor drzwi co frontów mebli kuchennych i uzyskać efekt integralnej całości – zaznacza T. Hołota.
fot. Aleksandra Nowotyńska

Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax:

– Kupując drzwi w salonie, możemy od razu zamówić też montaż, co pozwoli na obniżenie stawki VAT na ich zakup i osadzenie z 23 do 8 procent. Zapewni to też montaż przez przeszkolone ekipy montażowe, które dokonają pomiarów, dzięki czemu unikamy późniejszych błędów i problemów.

Komfort użytkowania

Zanim zamówimy drzwi, warto przejść się po domu z planem oraz metrówką i sprawdzić, czy po zamocowaniu skrzydła nie będą ze sobą kolidowały lub przeszkadzały w komunikacji. Od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy, może zależeć potem komfort użytkowania przestrzeni w naszych 4 kątach, najistotniejszy bowiem jest nie ich wygląd, ale przede wszystkim sposób, w jaki są otwierane. Rozwierane, przesuwne a może wahadłowe? Nim kupisz pierwsze lepsze drzwi, zapoznaj się z najczęściej spotykanymi ich modelami i dowiedz się, jakie mają wady i zalety. 

Z zawiasami czy bez?

Drzwi możemy wybrać w wersji przylgowej (klasyczne z widocznymi zawiasami) oraz bezprzylgowej (ukryte zawiasy). – Drzwi przylgowe różnią się od tych drugich wykończeniem krawędzi skrzydła. W drzwiach bezprzylgowych krawędź skrzydła tworzy jednolitą płaszczyznę, jest w pełni zlicowane z ościeżnicą. Skrzydło drzwi przylgowych posiada wcięcie (felc, wręb), które zachodzi na ościeżnicę. Mamy do wyboru futrynę 

stałą tradycyjną bądź regulowaną, dopasowaną do grubości ścian działowych.  Na zakup drzwi warto wybierać wyspecjalizowane salony, w których możemy złożyć zamówienie na drzwi o konkretnych wymiarach i parametrach, wyprodukowane specjalnie dla nas. Zaletą tego rozwiązania jest dopasowanie skrzydeł do naszych wymagań, zarówno pod względem ich wymiarów, wykończenia, kolorystyki, jak i wyposażenia – są to przeszklenia, klamki, zamki, szczeliny wentylacyjne i inne elementy – opisuje T. Hołota.
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
fantasmagorie 94.254.225.187 02.09.2016
Firma nieprofesjonalna. Zero kontaktu z wlascicielem ktory nadskakuje przed przystapieniem do formalnosci (umowa), po czym nastepuje zwrot akcji i totalna olewka. Niestety zalegaja z terminami bo prawdopodobnie nie wyrabiaja sie z iloscia zlecen. Nie szanuja klienta, nie szanuja cudzego czasu. Zawiodlem sie zarowno ja jak i moi znajomi. A szkoda bo moglismy dac zarobic regionalnej firmie w wiekszych zleceniach. Trudno zarobil ktos inny - bardziej profesjonalny.


Reasumujac: nie polecam firmy Budmax, choc niewatpliwie przyznac trzeba, ze jej wlasciciel wiedze techniczna ma dosc obszerna i pieknie potrafi sprzedac usluge. Niestety o jego uczciwosci i profesjonaluzmu tego samego powiedziec nie mozna...

user
temka 88.156.130.163 13.01.2017

moim skromnym zdaniem warto zainwestować w dobry montaż drzwi i okien. To podstawa energooszczędnego domu :)

user
Mardi 77.114.194.102 09.04.2018

Oprócz drzwi, bardzo ważny jest też dobór dzwonka, ciekawe rozwiązania są opisane tutaj http://cowidze.pl/dzwonki-do-drzwi-o-czym-trzeba-wiedziec-kupujac-dzwonek . Niesprawny dzwonek może bardzo utrudnić nam życie, dlatego warto przemyśleć tę kwestię.

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania