Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Nowoczesne okna – okna przyszłości
Współcześni inwestorzy doskonale wiedzą, że okna to nie tylko rama i szyba. Stanowią one też bardzo dobrą przegrodę termiczną, izolują przed uporczywym hałasem z zewnątrz, utrudniają dostęp złodziejaszkom... Ich funkcji stale przybywa.

Pakiety szybowe to jeden z elementów okna, który daje rozmaite możliwości w zależności od naszych potrzeb; na przykład dzięki specjalnym warstwom dopuszcza więcej światła i darmowej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Współczesne szyby mogą chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem – stopsol lub antisol. Szyby ornamentowe, czyli załamujące światło, doskonale ukryją nas przed ciekawskimi spojrzeniami gapiów. Szyby akustyczne skutecznie tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz, gwarantując ciszę i spokój we własnej twierdzy, a pakiety antywłamaniowe zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Gwarancja bezpieczeństwa

– Myślę, że przy tak szybko rozwijającej się technice okna w przyszłości będą łączyć w sobie więcej korzyści i zastosowań w jednej konstrukcji. Już dziś możemy je wyposażyć nie tylko w okucia antywłamaniowe, ale też w czujniki podłączone do alarmu lub sprzężone z centralnym ogrzewaniem albo też wentylacją mechaniczną, która w przypadku wietrzenia automatycznie zostaje odłączona – wymienia Adam Tajchman, właściciel firmy Ad-Bud.

 Skutecznym zabezpieczeniem domu jest system czujników kontaktronowych współpracujących z systemem alarmowym. – Instalacja tego typu daje nam przewagę czasową nad złodziejem i możliwość natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służby, bowiem informację o próbie włamania otrzymujemy jeszcze przed dostaniem się złodzieja do środka. Dodatkowym odstraszaczem jest automatycznie uruchamiający się intensywny sygnał alarmowy. Niewielkie czujniki umieszczone między ramą a skrzydłem są przy zamkniętym oknie niewidoczne i od zewnątrz, i od wewnątrz. Montaż czujników na dole skrzydła pozwoli nam natomiast na swobodne wietrzenie pomieszczeń bez wyłączania alarmu. Należy natomiast pamiętać, aby nigdy nie instalować ich po stronie zawiasów w oknach czy drzwiach, ponieważ daje to możliwość ich odchylenia bez włączenia alarmu! – ostrzega przedsiębiorca.

Adam Tajchman, właściciel firmy Ad-Bud.

Zamiast drzwi balkonowych

Hitem ostatnich latach są wielkogabarytowe, zaawansowane technologicznie konstrukcje podnoszono-przesuwne, wypierające powoli tradycyjne drzwi balkonowe.

– Zastosowany w nich system HST pozwala na podwyższenie efektywności energetycznej, komfortu, a także poziomu bezpieczeństwa. Doskonałe jego uzupełnienie stanowi automatyczny napęd ułatwiający nam użytkowanie dużych gabarytów, ponieważ bezpiecznie otwiera i zamyka drzwi. Pamiętajmy, że jest on dedykowany skrzydłom o wadze do 400 kg, a starannie zaprojektowany gwarantuje automatyczną obsługę szklanej ściany o szerokości nawet do 13 metrów! Automat możemy rozbudować o funkcję 10-minutowej automatycznej mikrowentylacji, czyli cyklicznego przyjmowania pozycji rozszczelnienia, gwarantującej swobodny przepływ powietrza. Udogodnieniem jest też funkcja przejściowa, umożliwiająca zaprogramowanie otwarcia okna na dowolną, ustaloną szerokość – zaznacza A. Tajchman.

A co w razie braku zasilania? Bez obaw, dodatkowe atuty sterowania to tryb awaryjny powolnego przesuwania i zabezpieczenie przed zatrzaśnięciem. Sposób obsługi powinniśmy dobrać tak, aby był dla nas szczególnie komfortowy, a zdecydować się możemy na napęd sterowany za pomocą przycisku umieszczonego na klamce, włącznika naściennego umieszczonego na ścianie lub pilota. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
darionet 91.189.216.27 22.08.2017

Fajnie w nowoczesnych budynkach wyglądają okna dachowe o w tym stylu na przykład http://www.wasiak.net/oferta/okna-dachowe.html Mi się właśnie takie podobają i kojarzą z nowoczesnością.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium