Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Dekoracje okienne a dzienne światło
Zapewniają osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami, możliwość dowolnego regulowania dopływu światła naturalnego i ciepła do wnętrza – przesłony okienne. Stworzone z jakościowych tkanin przy zastosowaniu minimalistycznego designu mechanizmów doskonale uzupełniają wystrój pomieszczeń, podkreślając jego osobliwy charakter.

Osłony montujemy wewnątrz lub na zewnątrz domu. We wnętrzach najczęściej goszczą plisy, rolety i żaluzje. Plisa sprosta każdemu wyzwaniu architektonicznemu, bo może być wykonana w każdym kształcie i różnorodnie sterowana; od dołu, od góry w niemal każdej pozycji. Niczym kameleon dopasuje się natomiast do wystroju naszych wnętrz roleta materiałowa, a wybrana przez nas tkanina odpowie za efekt częściowej przezierności lub całkowitego zaciemnienia – wedle uznania.

– Materiał rolety może zostać całkowicie opuszczony dla zagwarantowania prywatności i ochrony przed światłem lub – jeśli chcemy się cieszyć pełnią słońca – schowany. Dogodną możliwość regulacji ilości światła dziennego w naszym domu bez konieczności podnoszenia rolety gwarantują rolety dzień/noc – radzi Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax.

Klasyka i natura

Ponadczasowy klasyk to rolety rzymskie. To nie tylko elegancka ochrona przed słońcem, ale też doceniany przez projektantów dekoracyjny element aranżacji przestrzeni okien. Łączą subtelność powiewających romantycznych firanek z funkcjonalnością rolet materiałowych, tworząc przytulny klimat. Szeroka gama tkanin pozwala na indywidualne kształtowanie charakteru wnętrza.

Amatorzy naturalnych akcentów postawić mogą na żaluzje drewniane, które nie tylko świetnie się prezentują, ale też pozwalają dowolnie regulować ilości promieni słonecznych, od nas bowiem zależy, czy zamontujemy je osobno na każdym skrzydle czy zasłonimy nimi całą wnękę. Ostatnią opcję stanowią tradycyjne żaluzje aluminiowe, które precyzyjnie regulują dostęp światła bez konieczności ich podnoszenia.

Zaciszna enklawa

Osłony montowane na zewnątrz to najczęściej rolety zewnętrzne (elewacyjne, podtynkowe, naokienne) i żaluzje fasadowe, ale przed latem warto też pamiętać o ozdobnych markizach. Ochronią one nasz taras i balkon przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. 

– Są stylowe, funkcjonalne i wytrzymałe, a aluminiowe konstrukcje malowane proszkowo gwarantują odporność na korodowanie i szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Na rynku znajdziemy modele balkonowe oraz tarasowe, odkryte lub w kasecie, z napędem ręcznym i elektrycznym, obsługiwane za pomocą pilota bądź przełącznika. Tego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, przeciwdeszczowe czy przeciwwiatrowe można wyposażyć dodatkowo w czujniki wiatru, drgań lub nasłonecznienia – wymienia fachowiec.

Insekt stop

Latem zmorą są bzyczące, kąszące i namolne owady. Skutecznie zasłonią im dostęp do naszego domu moskitiery. Występują warianty okienne i drzwiowe, zwykłe oraz rolowane; pozwalające na bezproblemowe korzystanie z okna czy drzwi. Są też modele przesuwne, zintegrowane z roletami oraz siatki dedykowane oknom dachowym.

– Idealna moskitiera powinna mieć nie tylko taką gęstość oczek, która ochroni nas przed nawet najdrobniejszymi owadami, ale też nie powinna ograniczać cyrkulacji powietrza. Stanowi ona doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego, w którym nie wolno nam rozpylać żadnej chemii odstraszającej owady – zaznacza T. Hołota. 


 

Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax: 

– Każda przesłona okiennych ma swoje unikatowe cechy i funkcje, a szeroki wybór materiałów pozwala nam zaaranżować wnętrze w dowolny sposób, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Decydując się na zakup, warto jednak wybrać sklep oferujący doradztwo, pomiar i montaż, zyskamy wówczas gwarancję, że posłużą nam przez długie lata.

fot. Aleksandra Nowotyńska
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium