Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Niepowtarzalna ściana
Ściany to największe płaszczyzny w naszych domach, nic więc dziwnego, że w sposób zasadniczy wpływają na charakter i klimat wnętrza. Obecnie króluje trend na eksponowanie wybranej ściany wizytowej, która ma stanowić motyw przewodni aranżacji pomieszczenia.

Pomaluj mój świat

W nowoczesnych wnętrzach wciąż króluje minimalizm, choć już w złagodzonej formie. Szczególnie modne są kolory stalowe, szarości i biele. Są to kolory uniwersalne, stanowiące doskonałe tło dla odważnych, przyciągających wzrok dodatków. Producenci oferują jednak szeroki wybór towarów dla osób, które szukają bardziej awangardowych czy praktycznych rozwiązań. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie farby luminescencyjnej, która doświetlana za dnia, nocą oddaje światło, eksponując wybrany przez nas wzór. W kuchniach lub pokojach dziecięcych ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie farby tablicowej, która pokrywa ścianę specjalną warstwą umożliwiającą pisanie po niej. To praktyczne rozwiązanie, dziecko może dać upust fantazji, a rodzica omija kłopot wielokrotnego malowania. Nowym trendem jest stosowanie farb o efekcie trójwymiarowym czy opalizujących, których walory, zmieniające się w ciągu dnia, wydobywa światło słoneczne lub sztuczne, można je też wzbogacić o efekt metaliczny lub matowy. Farbę z dodatkiem piasku możemy zaś modelować wedle upodobań, tworząc indywidualne wzory lub korzystając z podpowiedzi specjalistów, np. rozprowadzając ją z góry do dołu, uzyskamy efekt „płynięcia” ściany.

Modelujemy ściany

Stale szalenie modny jest efekt betonu. W czasie PRL było to uznawane za coś bardzo niechlujnego, a teraz bije rekordy popularności. Efekt cementu uzyskamy, stosując gotowe płyty lub specjalne tynki imitują efekt kiepsko wykończonej ściany. Stosując tynki dekoracyjne, osiągniemy efekt nowoczesny lub starodawny, zarówno miłośnicy klasyki, jak i eksperymentu będą mieli pole do popisu. Tynki można formować wedle upodobań, nadając w ten sposób własny i niepowtarzalny charakter wnętrza, lub skorzystać z popularnych rozwiązań. Dzięki farbom dodawanym do tynków uzyskamy imitację marmuru, trójwymiarowości lub spękania. Obecnie powodzeniem cieszy się imitacja rdzawej ściany i utleniającej się stali, wygląd takiej płaszczyzny zmienia się wraz z kątem padania światła i uzależniony jest od odpowiedniego doświetlenia pomieszczenia. Dla zwolenników dawnego wchodzi moda na plastyczne tynki naśladujące dawną polepę, czyli glinianą pokrywę niegdysiejszych chat. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Z kilkunastu produktów dostępnych na rynku można wykonać tysiące motywów i kompozycji. Jeśli ma się trochę fantazji, można wykonać z nich wszystko, należy pamiętać jednak, aby nie przesycić pomieszczenia.

Grafika zamiast jelenia

W nowoczesnych pomieszczeniach do łask wróciły tapety. Kojarzące się do niedawna z wypłowiałą palmą czy jeleniem na rykowisku, obecnie zaskakują bogactwem wzorów, jakością i fakturą. Moda na tapetowanie całych pomieszczeń, od podłogi po sufit, odeszła do lamusa, wariantem współczesnym jest natomiast dekorowanie tapetami jednej, wybranej ściany. O wyjątkowej popularności tapet świadczy fakt, że nawet znani projektanci wypuszczają swoje kolekcje. Decydując się na tapetowanie, warto dobrze rozważyć dobór materiału. Występują tapety papierowe, fizelinowe, winylowe o różnych rodzajach grubości. Każda z nich posiada oznaczenie stopnia czyszczenia, wyroby lepszej jakości możemy myć, a nawet szczotkować. Tapety to temat nie do wyczerpania, bardzo modne są tapety z naturalnych materiałów, tj. jedwabiu, lnu. Możemy wybrać tapety zmieniające kolory pod wpływem światła, trójwymiarowe, piękne kompozycje z kryształkami Swarowskiego, są tapety magnetyczne, świetne do biur czy pokoi dziecięcych, z nowoczesnym designe i tradycyjnymi motywami. Nowoczesne tapety charakteryzują się prostotą, prezentują formy graficzne, symetryczne i delikatne wzory. Powodzeniem cieszą się też tapety modułowe zawierające efekt, wzór czy grafikę, które powtarzamy w pewnych odstępach. 

Sceny z życia

Alternatywą dla gotowych tapet są fototapety. Oczywiście możemy zamówić produkt z typową londyńską uliczką czy portretem Marilyn Monroe, ale skoro firmy dają nam możliwość indywidualnych zamówień, grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Tak oto na naszą ścianę może trafić obrazek miejsca, do którego lubimy wracać, własnoręcznie wykonana podobizna ukochanego czy ulubionego zwierzaka. Wystarczy, że dysponujemy zdjęciem. Pamiętać należy o tym, że im lepsza jego jakość, tym lepszy efekt, zwłaszcza, że fototapeta dekorować ma dużą powierzchnię. 

Ważną kwestią jest wybór materiału. Idziemy z duchem czasu, stosowane są całkiem inne niż kiedyś materiały i pigmenty. Jeśli dobierzemy słabą farbę, może ona zblednąć nawet o kilka odcieni na przestrzeniu miesięcy, dlatego lepiej rozważyć wybór specjalistyczne farby, która się nie odbarwi. Ich okres gwarancji sięga nawet 30 lat. Firmy pod zamówienie produkują również różnorodne naklejki. Wybrany przez nas wzór wykonany zostanie z dowolnego materiału i w nieograniczonym formacie, to też ciekawy sposób na rozbicie jednolitej płaszczyzny ściany, na przyciągnięcie wzroku w konkretne miejsce. 


tagi: wystrój wnętrz, aranżacja wnętrz, tapety, farby do wnętrz
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tomasz 87.206.239.207 23.02.2015

Hmm.. dla mnie największą elegancją mogą pochwalić się wnętrza z kamieniem dekoracyjnym na ścianie. Odrobina Celticu i miejsca nabierają "poważnego" charakteru.

Poza tym to ciekawsze rozwiązanie od zwykłej farby czy tandetnej tapety rodem z lat 80'. 

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium