Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Izolacja fundamentów: cz. 2 – pozioma
Prawidłowe zabezpieczenie fundamentów jest podstawą bezpieczeństwa funkcjonowania całego budynku. Izolacja przeciwwilgociowa pozioma jest ważnym etapem budowy. Do niedawna najczęściej stosowano w tym celu zwykłą papę, lecz na rynku dostępne są też inne materiały, np. folia izolacyjna, papy dedykowane.
Izolacja fundamentów powinna zapewnić ochronę przed wilgocią, a także trwałość ław i ścian fundamentowych. Nieodpowiednio wykonana szybko skutkować będzie podmakaniem ścian i ich uszkodzeniem, może się przyczynić do zalewanie piwnic, a przy tym rozwoju grzybów i pleśni. W praktyce często kończy się to „śmiercią techniczną” budynku. Prawidłowe wykonanie tego etapu prac jest bardzo istotne, bo późniejsze naprawy mogą być niemożliwe lub bardzo kosztowne, więc lepiej nie oszczędzać.

Papa dedykowana i zwykła

– Coraz powszechniejsze stają papy dedykowane, które cechuje m.in. odporność na osiadanie ław i ruchy podłoża, korozję biologiczną od gruntu, przebicia dynamiczne w trakcie budowy. Ponadto jej funkcjonalna żywotność jest równa technicznej żywotności budynku. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tę standardową, pamiętać musimy o odpowiedniej grubości, nałożeniu 2 warstw, a także odpowiednim zagruntowaniu ław fundamentowych. Dobrze nałożona warstwa gruntu zapewni trwałe przywieranie papy do podłoża, a więc właściwą szczelność i skuteczną ochronę przed niszczącym działaniem wody gruntowej – zaznacza Małgorzata Pencak, doradca klienta firmy BOZ-3. Używając papy, należy uważnie kontrolować miejsca zgięć i połączeń. Aby zyskać pewność powodzenia, najlepiej jednak zdać się na pomoc wykwalifikowanej ekipy.
fot. Marcin Łabuda
Małgorzata Pencak, doradca klienta firmy BOZ-3

– Warto starannie rozważyć wybór materiału do wykonania izolacji poziomej. Jeśli zatrudnimy specjalistyczną ekipę, możemy z powodzeniem stosować papę, najlepiej dedykowaną. Jeżeli decydujemy się na wykonanie izolacji poziomej folią, najpierw dobrze przeanalizujmy warunki gruntowe, w jakich nasz dom jest zlokalizowany.

Izolacja folią

Łatwiejsza i szybsza jest izolacja folią. – Najpopularniejsze są specjalne folie płaskie standardowe i wzmocnione z polichlorku winylu lub polietylenu. Są bardziej elastyczne i wytrzymałe na uszkodzenia niż papa, nawet na zgięciach, więc izolacja fundamentów będzie trwała. Do izolacji poziomej używamy folii o grubości min. 0,4 – 0,5 mm. Przy gruntach bagnistych nawet ok. 1,0 mm lub 2 – 3 warstwy cieńszej, uważając, by nie powstały nieszczelności –zaleca M. Pencak. Folie wzmocnione posiadają dodatkowo warstwę kauczukowo-asfaltową, przez co jest są gęstsze i lepiej chronią przed wilgocią, ale powinno się je stosować jedynie przy bardzo złych warunków gruntowych – torf, humus.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
tezerre 91.196.10.135 04.04.2018

Osobiście jestem już świeżo po montażu izolacji do zabezpieczenia fundamentów użyłem folii fundamentowej hydrofol HDPE szerokość 40cm, znaleziona z: http://plastmaster.pl, jest elastyczna i wytrzymała oraz łatwa w montażu. Budowę (z różnych względów) rozpoczęliśmy w marcu, ciepła nie było ale folia dała radę.nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium