Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Przepis na dom idealny
Energooszczędność, wygodny i przemyślany układ pomieszczeń, materiały i wykonawstwo najwyższej jakości – to elementy, które decydują o tym, że nasz wymarzony domek będzie nam wspaniale służył długie lata.

W Ostrowie, z dala od głównych, hałaśliwych ciągów komunikacyjnych, choć w miejscu świetnie skomunikowanym z centrum Przemyśla, powstaje zielona enklawa dla wymagających inwestorów, którzy cenią spokój i nowoczesny design. Zamknięte osiedle 8 domów inspirowanych trendami zachodnimi.

Dom idealny, czyli jaki?

Przede wszystkim wygodny i funkcjonalny – dom bez schodów, czyli bezpieczny dla dzieci i osób starszych. Bez skosów i niewykorzystanych powierzchni. Ustawienie południowo-zachodnie sprawia, że w pomieszczeniach reprezentacyjnych i na tarasie przez cały dzień możemy cieszyć się słońcem, podczas gdy w sypialniach ulokowanych od północy panuje przyjemny chłód. – Domy podzielone są na starannie wyznaczone strefy pracy i wypoczynku. Stąd przestronnym salon z kominkiem, dobrze zaaranżowana kuchnia, najchętniej z wysepką, bo dziś party związane z gotowaniem to prawdziwy hit, kilka sypialni dla całej rodziny, oddalony gabinet dla osób, które niekiedy w domu muszą popracować. Łazienka z wejściem z sypialni rodziców lub dwie oddzielne dla dorosłych i dzieci. Ostatecznie wszystko zależy od pomysłu i potrzeb klientów, ale chętnie służymy radami – zaznacza Grzegorz Polański z Infores Development.

Nowoczesna bryła

Nowoczesna bryła domu z płaskim dachem to nie tylko gratka dla wielbicieli modernistycznych trendów, ale korzyść dla osób, które cenią wykorzystywanie sił natury. Każdy domy w standardzie ma przygotowaną instalację pod panele fotowoltaiczne, a płaski dach pozwala w pełni wykorzystać energię słoneczną, ponieważ nie ma daszków czy zacienień. Mało tego, dzięki temu układowi panele będą niewidoczne z zewnątrz, nie wpływają więc na wygląd budynku. – Konstrukcja dostosowana do opadów w naszym regionie i sprawny system podciśnieniowego odprowadzania wody z dachu sprawia, że nie musimy się bać zalegającego śniegu czy deszczu – mówi G. Polański. Piękna elewacja wykończona egzotycznym drewnem i naturalnym kamieniem nadaje budynkowi zachodniego polotu. 

fot. Aleksandra Nowotyńska

Grzegorz Polański, Infores Development:

– Mamy duże doświadczenie w branży, wybudowaliśmy kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych pomieszczeń mieszkalnych, w tym kilkanaście domów. Wiemy, czego oczekują klienci, jaki układ jest najbardziej ergonomiczny i atrakcyjny. Efektem są te domy.

Energooszczędność i ekologia

Na energooszczędność wpływa cała konstrukcja, począwszy od fundamentów, przez izolacje, stolarkę, pustaki, dach, czyli materiały i wykonawstwo. Wspomnieć warto pełną izolację płyty fundamentowej od podłoża, użycie betonu o podwyższonej wytrzymałości i wodoszczelności, cieplejszą stolarkę trzyszybową... – Każdy dom oparty będzie o rekuperację, czyli mechaniczną wymianę powietrza z odzyskiem ciepła, dzięki której nie musimy się martwić o jego straty. Latem cieszymy się przyjemnym chłodem, zimą zaś, mimo nieustannego przepływu świeżego powietrza, dom jest równomiernie ogrzany. Plusy – zdrowie i komfort cieplny dla całej rodziny, a zmniejszone koszty ogrzewania przyjemnie odczuwamy w portfelu. Zastosowanie tynków gipsowych, które oddychają z domem i regulują wilgotność we wnętrzach, stanowi uzupełnienie rekuperacji. Proponujemy naszym klientom ogrzewanie gazowe lub pompą ciepła, ponieważ zależy nam, aby nasze osiedle pozostało zielone, a okolica ekologiczna. Domy będą świetnie ocieplone, z jakościowych materiałów, więc koszty ogrzewania nie powinny być wysokie – tłumaczy deweloper.


Otoczenie domu

Domy w dwóch wersjach, 100 i 135 m, położone będą na ok. 10-arowych działkach, które pozwalają wygospodarować przestrzeń do rekreacji i zaaranżować ładny ogródek. Idealne dla osób, które nie lubią poświęcać wiele czasu na koszenie trawy i czasochłonne prace wokół domu. Uzupełnieniem pomieszczeń są spory garaż dwustanowiskowy i pomieszczenie gospodarcze, które w pełni rekompensują brak podpiwniczenia. To przestrzeń idealna na suszarnię, mały warsztat dla lubiących majsterkować czy do przechowywania rowerów, nart i innych szpargałów. Przestronny taras będzie zadaszony konstrukcją ażurową, inspirowaną południem Europy, aby zaadaptować je do polskich warunków pogodowych można konstrukcję przepleść płótnem lub uzupełnić np. poliwęglanem.

tagi: nowoczesny dom, dom energooszczędny, budownictwo
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium