Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Hydroizolacja łazienki – kilka ważnych szczegółów
Hydroizolacja łazienki to podstawowe zabezpieczenie, które wpływa na trwałość położonych płytek, a dodatkowo chroni przed przykrymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń jak np zalanie sąsiada czy własnych pomieszczeń, znajdujących się piętro niżej.
Stylowa łazienka z solidną hydroizolacją

Z racji swojego przeznaczenia, łazienka jest najbardziej narażona na działanie wody, która rozpryskuje się wokół umywalki, wanny czy prysznica. Płytki stanowią najpopularniejszą formę wykończenia wnętrz łazienkowych, jednakże ich szczelność nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Występujące w nich pęknięcia, ubytki oraz nieszczelność łączących je fug, to potencjalne miejsca przenikania wody, prowadzącego do powstawania grzyba czy też odpadania tynków. Dlatego uszczelnianie powierzchni łazienki ma tak duże znaczenie.

Hydroizolacja łazienki płynną folią

W nowych budynkach oraz pomieszczeniach poddawanych generalnemu remontowi warto zastosować hydroizolację, opartą na płynnych masach. Mają one postać tzw. folii płynnych i nakładane są zarówno na ściany, jak i podłogi. Są elastyczne, dzięki czemu zachowują wyższą trwałość i skuteczność. Izolacje przeciwwilgociowe tego typu mają jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę – nie posiadają spoin, które mogłyby generować ryzyko przecieku. Można je nakładać pędzlem bądź wałkiem i stanowią najlepszą barierę dla wody, próbującej przeniknąć w konstrukcję budynku od wewnątrz. Zazwyczaj zalecane jest nałożenie podwójnej warstwy. Zabezpieczenie przeciwwilgociowe tego typu można stosować także przy ogrzewaniu podłogowym – wtedy warto wybrać folię odporną na wysokie temperatury.

Elementy konstrukcyjne i instalacje łazienkowe warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi mankietami i kołnierzami (najlepiej kauczukowymi), których krawędzie dokładnie pokrywa się folią w płynie.  Więcej o hydroizolacji łazienki przeczytasz na hermetsystem.pl 

Hydroizolacja łazienki
Wzmacniające uszczelnianie taśmą

Miejsca łączenia ściany z podłogą są szczególnie narażone na odkształcenia i nie powinny być pokrywane jedynie płynną folią. W tym przypadku warto zastosować dodatkowe uszczelnianie taśmami, posiadającymi powłokę z tkaniny poliestrowej. Nakleja się je na warstwę płynnej folii i następnie zamalowuje nią jeszcze raz. Warto pamiętać o kilkucentymetrowych zakładach gwarantujących maksymalną szczelność.

Izolacje przeciwwilgociowe – dodatkowe wsparcie

Nie planujesz usuwania płytek w swojej łazience, ale chciałbyś poprawić jej szczelność? Izolacje przeciwwilgociowe można zastosować także w warstwie wykończeniowej. Oczywiście najlepiej, jeżeli stanowią uzupełnienie wcześniej opisanego systemu. Odpowiednio dobrane fugi o zwiększonej odporności na wodę umożliwią uszczelnienie miejsc, które są szczególnie podatne na utrzymywanie się wilgoci. W okolicach brodzików, umywalek czy wanien, w narożach oraz na stykach różnych okładzin warto zastosować elastyczny silikon sanitarny. Zarówno on jak, i fugi, mogą być wzbogacone o środek bakteriobójczy zapobiegający rozwojowi pleśni.

Nie od dziś wiadomo, że liczą się szczegóły i że to one decydują o efekcie końcowym. Warto o nich pomyśleć lub zwrócić się do fachowców, którzy o hydroizolacyjnych szczegółach wiedzą wszystko i zaaplikują je w naszych domach.  

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Irek 95.40.58.119 24.10.2016

Stosowanie izolacji przeciwwilgociowych jest bardzo wazne. Sasiadka ostatnio zalala dom i skutki nie byly przyjemne. My przy remoncie lazienki uzylismy materialow od water blocka, sasiadce tez polecilismy i mysle, ze nas teraz poslucha :D 

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium