Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 112/2018, Niedziela 22 kwietnia 2018 r., Leona i Łukasza
Opublikowano
Szczelne okna, czyli jakie?
Dążenie do oszczędzania energii w budownictwie, polityka UE w tym zakresie i najnowsze polskie prawodawstwo ustaliły standardy cieplne okien do 2020 r.
Po 2017 r. w polskich domach montować będziemy okna nie zimniejsze niż o współczynniku Uw 1,1 W/(m kw.K), a od 2021 obowiązywać będzie izolacyjność cieplna na poziomie Uw nie gorszym niż 0,9 W/(m kw. K). Uzyskują ją okna z szybami dwukomorowymi o Ug nie większym niż 0,7 W/(m kw.K) i grubszych ramach – powyżej 80 mm.

 – Wybierając okna, wystarczy porównać ich parametry, by wiedzieć, które są dla nas odpowiednie. Nie musimy stawiać na te najwyższe, które też będą przecież najdroższe, ale postawić na wysokie te parametry, na których nam najbardziej zależy. Różnice bywają znaczące, więc dopytać o rodzaj oszklenia, uszczelek, okuć,  współczynniki przenikalności cieplnej i akustycznej, szczelności, ochronę przed włamaniem. O jakości okien decyduje materiał, z którego wykonano ramy, technologia produkcji, staranność wykonania i montażu. Podpowiedzią są aprobaty techniczne i deklaracje zgodności z nową normą, które informują o typach okien, materiałach, wymaganych współczynnikach itp. Uważajmy na tańsze produkty, które mogą cechować się niższą jakością, bo przy ich produkcji zaoszczędzono na przykład na oszkleniu, gorszych uszczelkach czy okuciach – zaznacza Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax.

Szyba zespolona

– To układ szyb, które są oddzielone ramką dystansową z stali szlachetnej, aluminium lub tworzywa. Wypełnia je pochłaniacz pary wodnej i połączone są na zewnątrz spoiwem zapewniającym właściwą szczelność. Te nowoczesne, obecnie cieszące się szczególnym powodzeniem systemy to zestawy dwukomorowe składające się z trzech szyby, podczas gdy zestawy jednokomorowe mają dwie szyby. Przestrzeń miedzyszybowa 

wypełniona jest gazem szlachetnym lub powietrzem, a wyróżnia je montaż ozdobnych szpros, których barwę możemy dobrać do własnych oczekiwać, bądź postawić na wzory czerpiące z natury – wyjaśnia – wyjaśnia T. Hołota. Szyby zespolone nie tylko zapewniają odpowiednią termoizolację, wspomagają nas też w ochronie przed włamaniem, słońcem czy niepożądanymi dźwiękami z zewnątrz.

Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax:

– Nie wolno bagatelizować znaczenia szczególnie starannego, fachowego montażu okna. Odpowiednio wykonany odgrywa bardzo ważną rolę przy uzyskaniu deklarowanych parametrów okna, zwłaszcza tak istotnego współczynnika jak U.

Termoizolacja to...


Za jakość okna w znacznej mierze odpowiada współczynnik przenikalności cieplnej U całego okna, który w energooszczędnych oknach wynosi on 1,3 - 1,5 W/m kw. K! Co jest szczególnie ważne, ponieważ nie wystarczy nam wiedza wyłącznie o współczynniku przenikalności cieplnej samej szyby. 

fot. Aleksandra Nowotyńska
Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax

– Nie zawsze potrzebne nam tak niskie wartości, bo przenikalność cieplna okien dobieramy do przenikalności cieplnej ścian. Nic nam nie pomoże montaż nowoczesnych okien w starych budynkach, których ściany są słabo izolowane. Przy wymianie okna w starym bloku wystarczy zamontować takie, których U wynosi 1.7 -2.2 W/m kw. K. W nowym, energooszczędnym domu, parametry te powinny być jak najniższe, by uniknąć strat ciepła. W tym wypadku warto zainwestować w dobre produkty – zaznacza T. Hołota.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania