Życie Podkarpackie nr 33/2019 Życie Podkarpackie nr 33/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 230/2019, Niedziela 18 sierpnia 2019 r., Heleny i Bronisławy
Opublikowano
Wygoda i funkcjonalność, czyli łazienka na miarę twoich potrzeb
Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach, miejsce, w którym szukamy chwil relaksu i odpoczynku po stresującym dniu. Jak ją urządzić, aby była wygodna i ergonomiczna, rozmawiamy z architektem Zbigniewem Winiarczykiem.

Łazienka zagościła w naszych mieszkaniach i domach wcale nie tak dawno, bo na przełomie XIX i XX w. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez niej mieszkania.

– Pamiętam kamienice Starego Miasta, gdzie do wygódki trzeba było dojść przez krużganek. Teraz nie chodzi już tylko o wygodę, ale o przestrzeń relaksu i odprężenia, szczególnie dla pań. Jeśli nie ogranicza nas przestrzeń, jaką dysponujemy, tworzymy tzw. pokoje kąpielowe, w których oprócz podstawowych funkcji, jakie ma spełniać łazienka, mogą znaleźć się jeszcze inne, np. domowa siłownia, sauna czy fotel do masażu. Najnowsze trendy wprowadzają wannę lub prysznic w strefę sypialni, a w apartamentach o wysokim standardzie każda sypialnia posiada swoją łazienkę. W naszym budownictwie wielorodzinnym jest to w zasadzie nie do osiągnięcia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomyśleć o takim rozwiązaniu w momencie projektowania własnego domu.

 

Wróćmy jednak do sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji mieszkanie w bloku z jedną małą łazienką.

– W takiej łazience, bez względu na wielkość, musimy zmieścić prysznic lub wannę, umywalkę, wc i może bidet, pralkę, kosze na bieliznę, ręczniki, proszki, kosmetyki i niejednokrotnie jeszcze piecyk gazowy. Nie jest to proste. Musimy projektować takie wnętrze z niezwykłą precyzją i wykorzystaniem każdej, nawet najmniejszej przestrzeni, pamiętając jednak o tym, że na końcu musi nam być w takiej łazience wygodnie.

Funkcjonalność i ergonomia to podstawowe zadania, którym musimy sprostać.

– Tak i jeśli to rozumiemy, jesteśmy na najlepszej drodze do sukcesu. Każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce. Z doświadczenia wiem, że większość niezbędnych w łazience kosmetyków i innych drobiazgów trzymamy na pralce. To nie jest dobre miejsce dla takich rzeczy. Najlepiej przewidzieć meble z dużą liczbą szuflad, zamkniętych szafek, półek i koszy – to pozwoli nam utrzymać porządek. Jeśli chcemy mieć w łazience bidet, a zbyt mała przestrzeń nam na to nie pozwala, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie bidetta. Jest to bateria z wężem i odpowiednio wyprofilowaną słuchawką, instalowana na ścianie w pobliżu miski wc. Jest jeszcze jedno, najnowsze rozwiązanie – toaleta myjąca. Nie wymaga dodatkowego miejsca ani przeróbek instalacji wodno-kanalizacyjnej. Urządzenie wygląda jak rozbudowana deska ustępowa z elektronicznym panelem sterującym i można ją montować na większości modeli misek ustępowych.

 

Przyjrzyjmy się jeszcze deszczowni. To już nie to samo, co mała główka prysznica, która ciska w nas szpileczkami wody.

– Głowica deszczowni jest tak skonstruowana, aby płynąca z niej woda dawała wrażenie spływających po naszym ciele kropel deszczu. To pozwala się wspaniale się relaksować i odprężyć. Ale uwaga! Przepływ wody w podstawowych modelach to ok. 35 l/min.

Firmy produkujące osprzęt do łazienek prześcigają się w pomysłach i rozwiązaniach. Wszystko to rozpościera przed nami nieograniczone możliwości wyboru.
Zbigniew Winiarczyk

– Jeśli nie czujemy się na siłach, aby sprostać temu zadaniu, warto zwrócić się o poradę do fachowca, To uchroni nas od błędów czyhających w gąszczu rynkowej przestrzeni. A powinniśmy mieć świadomość, że łazienka, obok kuchni, to najdroższe pomieszczenia do wyposażenia w naszych mieszkaniach, róbmy to więc z rozwagą. Wszystkich zainteresowanych tematyką, serdecznie zapraszam na inaugurację mojego nowego pomysłu o nazwie „Spotkania z architektem”. Będą to kwartalne otwarte prelekcje i rozmowy. Każde spotkanie będzie miało swój temat wiodący. Pierwsze z nich o temacie „Działka – jak ją wybrać?” już 10 marca, o godzinie 18, w Studiu Łazienek Hydroplus.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
aga 77.46.0.85 04.04.2016

W łazience najważniejsze jets to, żebyśmy mogli wypocząć, sama doskonale wiem, bo moja poprzednia łazienka niestety troche ograniczała wszystko. Bardzo podoba mi się połączenie drewna i bieli, ten kontrast rewelacyjnie wpływa na odbiór tego pomieszczenia. W baltic wood nie raz juz patrzyłam takie piękne ciepłe odcienie dębu, które super by wyglądały właśnie w łazience.

nr 33/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium