Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Nowoczesne wyrzynarki: udogodnienia i bezpieczeństwo
Wyrzynarki są alternatywą dla pilarek, a w wielu sytuacjach z powodzeniem je zastępują. Spośród dostępnych na rynku modeli można wybrać taki, który będzie idealny do zadań w pracy i w domu. Precyzja cięcia oraz możliwość wycinania dowolnych kształtów w różnych materiałach są niezastąpione, jeżeli planujemy nadać wycinanym przedmiotom określony kształt. Wiodący producenci zadbali o to, by korzystało się z nich wygodnie i bezpiecznie.

Poręczne urządzenie do wielu zadań


Dużą zaletą wyrzynarek jest kompaktowa budowa oraz niewielka waga – to sprawia, że sprzętem łatwo operować. W warstwie zewnętrznej istotna jest część chwytowa, która decyduje o tym, jak urządzenie trzyma się dłoni. Lubianym przez użytkowników rozwiązaniem jest chwyt pokryty miękką okładziną. Taki materiał zapobiega wyślizgiwaniu się wyrzynarki podczas cięcia. Również kształt chwytu wpływa na komfort pracy.

Kluczowy element wyrzynarki to jej stopa. Powinna mieć specjalne właściwości, które ułatwią cięcie. Stopa wykonana z metalu najwyższej jakości będzie bardziej wytrzymała przy częstym używaniu i pracy z trudnymi materiałami (stalą, niektórymi gatunkami drewna). Tnąc tworzywa delikatniejsze z pomocą odpowiedniego brzeszczotu i podkładki, osiągniemy pożądany efekt.

Ważne parametry wyrzynarek

Wyrzynarka akumulatorowa marki Makita

Wśród wyrzynarek wiodących producentów (Bosch, Makita, Hitachi, Milwaukee, DeWALT), można znaleźć wiele modeli o parametrach dostosowanych do wykonywania najtrudniejszych zadań. Bardzo ważna jest głębokość cięcia różnych materiałów. Na przykład, w wyrzynarce Bosch GST 150 CE głębokość cięcia drewna wynosi 150 mm, aluminium 20 mm, a stali zwykłej tyko 10 mm. Istotne, aby parametry określające głębokość cięcia były wysokie, ponieważ można wtedy przecinać nawet grubsze warstwy.

Duża prędkość obrotowa wpływa na szybkość i precyzyjność przecinania. Prędkość suwów bez obciążenia wynosi 3000 obrotów na minutę w Milwaukee FSPE 110 X. Często współczynnik ten jest wyższy i sięga około 4000 obrotów. Podczas przecinania drewna na blat stołu lub przygotowywania frontów mebli kuchennych, szybko uzyskamy oczekiwany efekt, używając odpowiedniego brzeszczotu.

Inne udogodnienia dla użytkowników wyrzynarek


Producenci tego typu sprzętu oferują dodatkowe udogodnienia, które na pewno przydadzą się podczas pracy. Wymieńmy, dla przykładu, kilka unikalnych ulepszeń zastosowanych w narzędziach różnych marek:

  • DeWALT DW331K – wyjątkowy mechanizm antywibracyjny,

  • Hitachi CJ18DSL – baterie BSL1830 Li-ion (3,0Ah) z potrójną ochroną obwodów,

  • Bosch GST 18 V-LI SOLO – system elektronicznej ochrony silnika EMP,

  • Makita BJV180RFE – blokada, która uniemożliwia przypadkowe uruchomienie,

  • Milwaukee M12 JS-32B – stopa chroniąca powierzchnię przed zarysowaniami.

Wiele modeli cenionych producentów wyposażono w elementy i osprzęt przydatny do konkretnych prac zawodowych i hobbystycznych. Wycięcie fantazyjnych wzorów w drewnie czy metalu nie będzie już problemem, a dzięki systemowi odsysania pyłków i trocin, praca będzie czysta i bezpieczna.

Mężczyźnie z żyłką majsterkowicza na pewno przyda się wyrzynarka. Efektowne (wyglądają bardzo nowocześnie) i wytrzymałe (wykonane nowoczesnymi technologiami) urządzenia mają wiele zalet, których nie sposób wymienić w kilku punktach. Kupując wyrzynarkę u sprawdzonego dostawcy, przekonamy się sami, ile tym sprzętem możemy zdziałać.

Wyrzynarka z napędem marki BOSCH
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania