Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Rolety wewnętrzne czy/i zewnętrzne
Dekoracje okna szybko i łatwo odmieniają oblicze naszego domu. Rolety wewnętrzne, w zależności od ich rodzaju, pozwalają dodać wnętrzom przytulności lub podkreślą nowoczesny design wnętrza. Zewnętrzne wpływają znacząco na charakter domu. I jego bezpieczeństwo.

Po co nam rolety wewnętrzne?


Pełnią one role funkcjonalną i dekoracyjną – uatrakcyjniając przestrzeń wokół okien. Bogaty wybór najrozmaitszych modeli, materiałów i barw sprawia, że możemy je dopasować do każdego mieszkania. Balkonowe czy okienna, zajmujące całą ścianę czy tylko kawałek – znacząco wpływają na charakter wnętrza. Występują w wielu wariantach: klasycznym, w formie plis mocowanych bezpośrednio przy szybie okna, systemowych paneli przesuwnych czy w końcu efektownych rolet rzymskich ze swobodnie opadających tkanin. Rolety pełnią też szereg funkcji użytkowych. Zasłonięte gwarantują nam intymność we własnych 4 kątach. Pozwalają odgrodzić się od tego, co na zewnątrz, cieszyć się prywatnością. Rolety są też wygodniejsze w użytku niż żaluzje czy zasłony, które są podatne na osiadanie kurzu, są więc przyjaźniejsze alergikom. Ich czyszczenie jest łatwiejsze i szybsze. – Nie bez znaczenia jest też to, że sposób mocowania ich mechanizmu i ściągania można zindywidualizować, dostosować wysokość do potrzeb np. osób mających problemy z poruszaniem się, niepełnosprawnych, osób starszych lub przeciwnie – umieścić poza zasięgiem małych dzieci. Rolety stanowią też skuteczną ochrona przed promieniami słonecznymi. Dzięki nim unikniemy nadmiernego nagrzania się pomieszczeń i ukrywamy swoje mieszkanie nie tylko przed okiem wścibskich sąsiadów z naprzeciwka czy przechodniów, ale przede wszystkim ewentualnego złodzieja. Mieszkańcy lokali usytuowanych na parterze budynku zwiększą poczucie bezpieczeństwa, gdy zdecydują się na montaż rolet zewnętrznych – zaznacza Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax.

Jak wybrać najlepsze rolety zewnętrzne?


Rolety zewnętrzne od lat goszczą w polskich domach, a ujednolicone ze stolarką decydują o jego atrakcyjnym wyglądzie. Cechuje je szereg zalet, o których warto pamiętać, rozważając zakup. Przed wszystkim cechuje je izolacja termiczna, dzięki czemu możemy zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Stanowią też skuteczną zaporę przed hałasem i nadmiarem słońca – zapewniając komfort cieplny podczas upałów. Uzupełnione o systemy alarmowe lub dodatkowe zabezpieczenia stanowią gwarancję bezpieczeństwa. Jak wybrać odpowiedni produkt dla siebie?
Po pierwsze warto pamiętać, że decyzję o zakupie rolet najlepiej rozważyć już na etapie projektowania domu, ponieważ niektóre modele wymagają wcześniejszego przygotowania otworów okiennych czy przystosowania nadproża. – Tak jest w przypadku przeznaczonych do domów energooszczędnych i pasywnych rolet do zabudowy, które pozwalają na całkowite usunięcie mostków termicznych. Po montażu skrzynki rolet są zabudowane pod tynkiem, a więc niewidoczne.
Jeśli jesteśmy właścicielami domu w stanie surowym, ale wcześniej nie pomyśleliśmy o montażu rolet, lub przeprowadzamy właśnie wymianę okien w starym budynku, możemy postawić na rolety naokienne. Montuje się je razem z oknem, ale podczas zakupu okien musimy pamiętaj o pomniejszeniu ich o wysokość skrzynki rolety. Po zamontowaniu skrzynki rolet też z łatwością ukryjemy pod tynkiem, a więc niewidoczne.
fot. Aleksandra Nowotyńska
Tomasz Hołota, właściciel firmy Budmax
W trzecim wariancie, czyli jeśli nie planujemy wymiany okien lub dom jest już wykończony, pozostaje nam montaż rolet elewacyjnych. Mocowane są nad wnęką okienną na murze. Można je dopasować do każdego rodzaju okien. Skrzynki rolety nie ukryjemy, ale fantazyjnie polakierowana mogą pełnić funkcję dekoracyjną – sugeruje T. Hołota. Nie bez znaczenia jest wybór sposobu otwierania, do wyboru mamy tradycyjny ręczny – wymagający pewnego nakładu pracy. I automatyczny – nowoczesna rozwiązania pozwalają nam na wygodne sterowanie roletami za pomocą bezprzewodowych nadajników, a także programowanie ich pracy w zgodzie z naszym trybem życia.
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Katarzyna 213.156.124.47 10.03.2017
Ja mam u siebie tylko rolety zewnętrzne i firany. Rolety Bubendorff z funkcją żaluzji same dostosowują się do nasłonecznienia i doskonale zabezpieczają przed włamaniem.
user
Ewa 213.156.124.47 27.06.2017

Ja bardzo podobnie, ale korzystam jeszcze z optymalizacji temperatury. Z czyich usług Pani korzystała? Ja inteligentny budynek i szukam też opinii na temat innych firm. 

user
izka1 94.254.167.214 27.02.2018

Roletex ma fajne rozwiązania. Ja zawsze stawiam na jakość. Ta marka ma solidnie rolety. Wiem, bo mam

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium