Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Izolacja fundamentów: cz. I – pionowa
Czy drobne nieszczelności w wykonaniu izolacji mogą zaszkodzić całemu budynkowi? Oczywiście! Kiepska zewnętrzna warstwa izolacyjna fundamentów albo obniżająca się z czasem szczelność skutkują przenikaniem wilgoci i podnoszeniem się jej poziomu w ścianach, co w konsekwencji przyczynia się to do uszkodzenia materiałów, z których zostały wykonane.

O prawidłowym wykonaniu izolacji pionowej fundamentów rozmawiamy z Małgorzatą Pencak, doradcą klienta firmy BOZ-3.

Co musimy wziąć pod uwagę, planując budowę wymarzonego domku?

– Planując jego usytuowanie, musimy wziąć pod uwagę występujące w pobliżu cieki wodne, stawiki oraz ogólne warunki hydrogeologiczne. Warto zdecydować się  na zaangażowanie geologa i wykonanie odwiertu na głębokość 4 m, co w przyszłości pozwoli nam uniknąć problemów. Nie powinniśmy też zapominać o drenażu zabezpieczającym, który powinien obniżyć ewentualny poziom wód gruntowych, co z kolei zmniejszy ciśnienie hydrostatyczne wody na izolację naszego domu, ale nie eliminuje stosowania izolacji poziomych i pionowych fundamentów.

W jaki sposób przeciwdziałać przenikaniu wody do budynku?

– Inwestorzy najczęściej decydują się na bezspoinowe hydroizolacje bitumiczne ścian fundamentowych. Dzielą się one na wodne i rozpuszczalnikowe. Pionowe hydroizolacje rzadziej się wykonuje materiałami mineralnymi lub stosując papę.

Co  decyduje o wyborze typu hydroizolacji?

– Warunki hydrogeologiczne. Jeśli musimy się uporać z wilgocią pochodzącą z gruntu, wystarczy nam izolacja typu lekkiego. Przy występowaniu wody niewywierająca ciśnienia hydroizolacja, wybieramy średnią. A jeśli woda pod ciśnieniem oddziałuje na ściany, musimy postawić na hydroizolacja typu ciężkiego. Wszystkie one wymagają zastosowania środka gruntującego i warstwy powłokowej. Od zastosowania odpowiedniego produktu i uzyskanej grubości warstwy powłokowej zależy, jaki typ hydroizolacji otrzymamy. Sposobów przeciwdziałania wnikaniu wody do budynku jest sporo, ale warto pamiętać, że zazwyczaj najistotniejszą sprawą jest staranność i dokładność wykonania.

fot. Marcin Łabuda
Małgorzata Pencak, doradcą klienta firmy BOZ-3.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

– Błędem jest powszechne mniemanie, że zastosowanie jedynie środka gruntującego wystarczy do uzyskania hydroizolacji ścian. Nie zabezpieczymy w ten sposób naszego domu nawet przed samą tylko wilgocią z gruntu. Inne częste błędy to niewłaściwie przygotowane podłoże, zbyt cienka warstwa powłokowa, brak fasety, hydroizolacja mniej niż 30 cm nad gruntem, nieprzestrzeganie określonych przez producenta temperatur stosowania produktów.


Jakie są kolejne kroki po wyschnięciu hydroizolacji?

– Zabieramy się do przyklejania płyt ocieplających, czyli termoizolacji. Klienci mają do wyboru: twarde płyty styropianowe lub styrodur. Należy pamiętać, że jeżeli wybierzemy hydroizolację fundamentów w systemie rozpuszczalnikowym, przed przyklejeniem termoizolacji musimy na całej powierzchni wykonać warstwę kontaktową, która zabezpieczy przed negatywnym oddziaływaniem rozpuszczalników zawartych w warstwie powłokowej na płyty termoizolacyjne. Każdy inwestor musi mieć świadomość, że źle wykonana hydroizolacja wiąże się ze znacznymi stratami w przyszłości. Zastosowanie właściwych materiałów nieznacznie podniesie koszty inwestycji, podczas gdy konieczność ich naprawy w przyszłości to kwoty wielokrotnie przewyższające oszczędności, które zostały poczynione na etapie budowy domu. Wykonanie prawidłowej izolacji ścian fundamentowych nie wymaga szczególnych umiejętności i bardzo często wykonywane jest przez samych inwestorów. Każdy zainteresowany może się do nas zgłosić, doradzimy, jakie materiały należy zastosować, jaki typ hydroizolacji wybrać oraz jak prawidłowo ją wykonać.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
TomekMilczynski 37.8.231.172 15.09.2016
Moi rodzice mieszkają na śląsku i stawiają właśnie domek, jednak przy izolacji fundamentów postawili na izolacje pianką natryskową 
user
mirek 93.105.181.13 15.09.2016

ja bym powiedział, że najlepszy jest styropian od dobrego, sprawdzonego producenta, najlepiej w kompletnym systemie. Styropian Termo Organiki ma rekomendację ITB i to najlepszy dowód jakości

user
Roman 95.40.133.34 06.12.2016

ja izolowałem water block bitumen. taką dwuskładnikową masą szybkowiążącą. jest bardzo odporna na spękania wszelkiego typu

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium