Życie Podkarpackie nr 07/2017 Życie Podkarpackie nr 07/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 52/2017, Wtorek 21 lutego 2017 r., Eleonory i Feliksa
Opublikowano
Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Lubaczów
Święta pachnące choinką. Wybieramy bożonarodzeniowe drzewko
Jodła, świerk, a może sosna? Cięta czy w donicy? Która najdłużej postoi i najładniej pachnie? Na rynku dostępnych jest obecnie wiele odmian choinek – radzimy jak wybrać najlepszą.

Świerk, jodła, sosna – dla tradycjonalistów

Najpopularniejsza choinka w Polsce – świerk pospolity – w warunkach domowych wytrzymuje ok. 2 – 3 tygodni, niestety dość szybko gubi igły. Jego zaletą jest intensywny, żywiczny zapach i stosunkowo niska cena.

Jodła jest droższa od świerka, ale trwalsza – jej żywozielone, miękkie igły są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od igieł świerkowych; w warunkach domowych wytrzyma nawet 6 tygodni. Jej wadą może być zapach, a właściwie prawie całkowity jego brak.

Sosny są najmniej polecane na drzewka świąteczne – mają rzadkie gałązki, dość szybko gubią igły. Ich zdecydowanym plusem jest zapach – mocny i aromatyczny. Lepiej nadają się do świątecznych stroików i wieńców.

Innowacyjne formy karłowe

Świąteczny klimat wniosą  również doniczkowe tuje, cyprysiki, żywotniki, czy jałowce o różnych, często fantazyjnych kształtach. To propozycja dla miłośników nieoczywistych aranżacji – zielone kule, idealne stożki albo wręcz przeciwnie – krzaczki nieregularne, chaotyczne będą ciekawą ozdobą wnętrz w stylu nowoczesnym.

Czym się kierować w chwili zakupu?

Bez względu na to, który gatunek drzewka wybierzemy, dokonując zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jasny pień w miejscu ścięcia, świeża, wypływająca żywica i miękkie, żywozielone i błyszczące igły oznaczają, że drzewko było ścięte niedawno i dłużej postoi. W przypadku choinki w donicy należy się upewnić, czy od początku uprawiana była w pojemniku i ma nienaruszone korzenie. Bryła korzeniowa powinna być odpowiednio duża (ok. 30 cm średnicy w przypadku metrowego drzewka), zwarta i zabezpieczona (np. jutą). Ziemia w pojemniku nie powinna być zbyt sucha.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy zwracasz uwagę na oznaczenia na opakowaniach?
  • Nie mam na to czasu
  • Nie, bo nie rozumiem znaczenia symboli
  • Staram się zrozumieć informacje z opakowania, ale nie zawsze wiem, co oznaczają
  • Zwracam uwagę na symbole i potrafię je odczytać
nr 07/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium